Erdélyi filmfesztivál, animációs filmnapok a Toldiban, unokák és nagyszülők hangversenyei, Spinoza Zsidó Fesztivál és Mérő László a Free Egyetemen
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
24. Filmtettfeszt
Helyszín: Tizenhét erdélyi település mozijai
Időpont: 2024. október 2–6.
Tíz új nagyjátékfilm, három felejthetetlen klasszikus, hét kiváló egészestés dokumentumfilm, két csokorra való magyarországi és egy blokknyi erdélyi rövidfilm, valamint a Filmgalopp tizenkét versenyfilmje alkotja az október 2-án kezdődött Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle programjának a gerincét.
A fentiekből összeállított válogatásokat Kolozsváron és tizenhat további településen lehet megnézni szerdától vasárnapig. Új helyszínként csatlakozik a fesztiválhoz Szentegyháza, ahol a helyi önkéntes tűzoltóság fogadta be a vetítéseket, illetve Gyergyóalfalu, ahova „kiköltözik” a korábban Gyergyószentmiklóson tartott vetítéssorozat.
„A Filmtettfeszt főszervezője a kolozsvári székhelyű Filmtett Egyesület, de ez a rengeteg magyar filmes vetítés és kísérőprogram – a minden eddiginél több közönségtalálkozó Kolozsváron, Nagyváradon, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen, három konferencia, két gyerekműhely, egy könyvbemutató és két kiállítás – nem valósulhatna meg lelkes és energikus szervezőpartnereink segítsége nélkül” – írják a szervezők az esemény weboldalán.
További információ és részletes programlista ITT.
Jelenet Sárdi Katalin Üvegház című filmjéből (forrás: Friss Kakas)
Friss Kakas Animációs Filmnapok
Helyszín: Toldi mozi, 1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 36.
Időpont: 2024. október 4–5.
Idén immár harmadik alkalommal rendezi meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szak és a Friss Hús filmfesztivál csapata a Friss Kakas Animációs Filmnapokat a Toldi Moziban, az évtizedes múltra visszatekintő Kiskakas Filmnapok újragondolásaként.
A kétnapos fesztivál fénypontját a hagyományokhoz híven a MOME legfrissebb diplomafilmjeinek premierje jelenti, valamint a hallgatók által készített, az elmúlt években világsikereket elért filmekből is látható egy válogatás.
Jan Pinkava (forrás: Friss Kakas)
Budapestre látogat és mesterkurzust tart az Oscar-díjas Jan Pinkava, a Geri sakkozik rendezője, a L’ecsó című animációs film társrendezője. Az új filmek bemutatói mellett retrospektív vetítések is lesznek. Az egyetem volt oktatójának, az idén dupla jubileumot ünneplő Rubik Ernőnek, így az 50 éves Rubik-kockának is külön blokkot szentelnek a szervezők. Fókuszba kerül a stop motion animáció gyártási, forgalmazási helyzete is, emellett retrospektív vetítésekkel is várnak, reflektorfénybe helyezve az idén 110 éves magyar animációt.
Részletes programlista és jegyvásárlás ITT.
Unokák és nagyszülők hangversenyei az Eötvös10-ben (fotó: Steirer Máté)
MÁV Szimfonikus Zenekar – Unokák és nagyszülők hangversenyei
Gyermeki bravúrok
Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum Díszterem, 1088 Budapest, Múzeum körút 14–16.; Eötvös10, 1067 Budapest, Eötvös utca 10.
Időpont: 2024. október 5. 10:00 és 15:30
A MÁV Szimfonikus Zenekar 1994-ben indította útjára az Unokák és nagyszülők hangversenyeit, amelyekre az általános iskolás korú gyerekeket (7–14 éves korig) várják. A koncerteken a fiatalok tapasztalhatják, milyen gyönyörű a szimfonikus zenekari hangzás, emellett megismerhetik a klasszikus zeneirodalom remekműveit. Az életkorukhoz alkalmazkodó műsorban a zene megértését szakértő műsorvezető is segíti.
A 2024/25-ös évadban az első koncertre két budapesti helyszínen kerül sor, október 5-én délelőtt a Magyar Nemzeti Múzeum Dísztermében, délután pedig a Terézvárosban, az Eötvös10 Színháztermében.
Váray Domonkos (fotó: Emmer László)
A hangversenyeken Joseph Haydn, a szimfóniák és a versenyművek mesterének D-dúr zongoraversenye hangzik el a tehetséges, nemzetközi és hazai versenyeken többszörösen díjazott, 13 éves Váray Domonkos közreműködésével. A koncert második darabja Leopold Mozart, a híres Wolfgang Amadeus Mozart édesapjának Gyermekszimfóniája (másik címe: Játékszimfónia). A műben nemcsak a hagyományos vonós- és fúvóshangszereket halljuk, hanem kereplőt, madárhangokat utánzó eszközt, harangjátékot, dobot és triangulumot is.
Farkas Róbert (fotó: Marco Borggreve)
A koncerteken Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikusok vezető karmestere vezényel, és ő fogja bevezetni a közönséget az elhangzó művek zenei világába is, valamint abba korba, amikor a szerzők éltek és alkottak.
A hangversenysorozat első előadására a Nemzeti Múzeumba minden jegy elkelt, de az Eötvös10-be még kaphatók bérletek, illetve szólójegyek is vásárolhatók ITT.
Dénes Gábor a Történetek a zsidó munkaszolgálatról című filmben (forrás: Spinoza Színház)
22. Spinoza Zsidó Fesztivál
Helyszín: Spinoza Színház, 1074 Budapest, Dob utca 15.
Időpont: 2024. október 5–20.
Újra itt a Spinoza Zsidó Fesztivál, jobbnál jobb darabokkal, filmekkel. A programsorozatra a már korábban bemutatott előadások mellett négy premierrel is készül a színház.
Most debütál az Én, Zsa Zsa című monodráma. Zsa Zsa, azaz Gábor Zsazsa (született Gábor Sári) nevét szinte mindenki ismeri. De miről is híres Zsa Zsa? Kilenc férjéről és még több szeretőjéről? Ez mással is megesett. Férfifaló lett volna, aki még egy papot is el tudott csábítani? És vajon mit keresett ez a sok híresnél híresebb férfi Zsa Zsa mellett? Filmszínésznő volt? TV-személyiség? Üzletasszony? Szexszimbólum? Egy kicsit mindegyik, de egyik sem igazán. Még a szépségiparba, a politikába és a szórakoztatóiparba is belekóstolt, de nem ezért kapott csillagot a Hollywoodi Hírességek Sétányán. Akkor miért kapta? Hogy mi rejlik Zsa Zsa híressége mögött és hogy mit keresett valójában a sok férfiban, azt megtudjuk a Spinoza Színház monodrámájából.
Én, Zsa Zsa szerepében Létay Dóra (forrás: Spinoza Színház)
Szintén újdonság a Fischer Iván életpályáját bemutató dokumentumfilm, a Karmester varázspálcával. A Surányi András által írt és rendezett film bemutatja korunk klasszikus zenei életének meghatározó alakját, munkamódszerét. A filmben Fischer Iván mesél a családjáról, gyökereiről, szakmai, emberi hitvallásáról, valamint művészi elképzeléseiről. Mindezt a gyönyörűen felújított Rumbach utcai zsinagógában.
Fischer Iván (forrás: Spinoza Színház)
A fesztivál ideje alatt mutatják be a Zsidó kutya című darabot is, Asher Kravitz izraeli szerző világhírű bestsellerének lenyűgöző színpadi adaptációját. A darab egy kutya szemszögéből mutatja be a holokauszt tragédiáját, miközben alapvető emberi értékekről, humanizmusról, barátságról, lojalitásról és összetartozásról beszél. A történet a nácik hatalomra jutásától a koncentrációs táboron keresztül egészen Izrael Állam megalakulásáig tart.
Adam Meir a Zsidó kutya monodráma előadója (forrás: Spinoza Színház)
A Történetek a zsidó munkaszolgálatról filmsorozat az 1939 és 1945 közötti magyar specialitásról, a zsidó munkaszolgálatról szól. Egykori munkaszolgálatosok mesélik el személyes történetüket: mit éltek át, hogyan élték túl a poklot. A pusztítás feltételeit a magyar parlament jogszabályokkal körülírtan, törvényesen hozta létre. A film arra keresi a választ, mire képes a fasizmus, a populizmus, a gyűlöletet gerjesztő politika, amely szétroncsolja a társadalom egészséges szövetét, éppen úgy, mint az egyéneket. A beszélgetéseket Dénes Gábor és Liling Tamás készítette.
A premiereken túl is érdemes böngészni a Spinoza programtábláját, hiszen megannyi remek előadást láthatunk ezúttal is a Dob utcában.
Mérő László: A Mesterséges Intelligencia közeljövője
Helyszín: FREE Egyetem, CEU, 1051 Budapest Nádor utca 15.
Időpont: 2024. október 7. 19:00
Mérő László sajátos szemléletmódjával közelíti meg a kérdést, hogy mit jelent számunkra a mesterséges intelligencia (MI), hogyan formálja jövőnket és jelenünket. Le fogja-e hagyni a tudomány az emberiséget? Kell-e félnünk a technológiától? Milyen pszichológiai változásokat idéz elő bennünk az MI? Számtalan kérdés merül fel, hiszen a technológia és az emberi élet szoros kölcsönhatásban áll egymással. Mérő László ennek a kapcsolatnak a jelenkori átalakulásairól beszél előadásában, hogy a végén könnyebben válaszoljuk meg a nagy kérdést, amellyel mindannyiunknak szembe kell néznie: áldás vagy átok a mesterséges intelligencia?
Jegyvásárlás ITT.
Nyitókép: Unokák és nagyszülők hangversenyei koncert a Nemzeti Múzeumban (fotó: Steirer Máté)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!