788 millió forintnyi dollárt fizettek egy ritkaságnak számító reneszánsz anatómiai könyvért
A művet 2007-ben egy nyugdíjas kanadai orvos mindössze 14 ezer dollárért (ötmillió forint) vásárolta meg egy aukción.
Andreas Vesalius reneszánsz németalföldi orvost, anatómust gyakran a modern anatómia megteremtőjeként említik, mivel holttesteken végzett boncolásai révén elsőként próbálta feltárni az emberi test felépítését, működését. 1543-ban nyomtatott könyve, a De humani corporis fabrica (Az emberi test működéséről) az emberi testről szóló egyik legfontosabb értekezés.
Vesalius klasszikus tankönyvének ritka, második kiadása a közelmúltban 2,2 millió dollárért (788 millió forint) kelt el a Christie’s aukciósház árverésén. Az 1543-ban nyomtatott első kiadást 1555-ben százhatvan oldallal bővítette a szerző. A második, javított kiadásba Vesalius beépítette a holttestek boncolásaiból származó új információkat, és válaszolt az első kiadás kritikáira is. Ezt a példányt a szerző a harmadik kiadáshoz kapcsolódó megjegyzésekkel is ellátta, amely soha nem látott napvilágot. Vesalius nagy hatású könyvét egyfajta válasznak szánta Pergamoni Galénosz orvos-filozófus elméleteire, amelyek az orvos 216-ban bekövetkezett halála óta uralkodtak.
Vesalius – a holttestek feldarabolása során szerzett tapasztalatok alapján – képes volt azonosítani a hibákat Galénosz szövegeiben, amelyeket kijavított saját kötetében. Emellett felügyelte a könyv tervezésének minden aspektusát, beleértve az elrendezést, az illusztrációkat és a tipográfiát is. Különösen figyelemreméltó a kötetben szereplő tizennégy emberforma-ábrázolás: a fametszet rajzain jól látható a izomzat, a pózok pedig visszaköszönnek a reneszánsz festmények alakábrázolásain. A fametszetet készítő művész kiléte azonban továbbra is vita tárgya.
(forrás: artnet.com)
Lásd még:
Negyvenöt év után először kerül kalapács alá egy Monet-kép
Több mint negyven év után először kínálják aukción Magritte egyik legikonikusabb művét
A nyitókép illusztráció (forrás: pixabay.com)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!