
A festés önfeledt élménye
A Várfok Galéria nagyszabású kiállítást rendez egyik legrégebbi művésze, Ujházi Péter szerteágazóan gazdag alkotásaiból.
A most január 18-án nyíló tárlat Ujházi Péter ikonikus képi nyelvezetét hivatott bemutatni a művész lenyűgöző sokoldalúságán keresztül.
Ujházi Péter művészete több mint ötven éve töretlen: sajátos motívumait, figuráit és helyszíneit a változó stílusirányzatokat nem követve, mindig egyéni útját járva mutatja be a közönségnek. Sokszínű alkotói tevékenységében – amely a festmények mellett magában foglal például kollázsokat, grafikákat, akvarelleket és asszamblázsokat, művészkönyveket, vagy éppen fa-, kerámia- és vasszobrokat is – kirajzolódik, hogy az alkotó ’70-es években kialakuló képi világa önálló, ikonikus nyelvvé alakult több évtizedes művészi útja során.
A narrativitást, műveinek alapvetően elbeszélő – vagy ahogyan a művész fogalmaz, „kibeszélő” –jellegét a munkákon megjelenő szöveges részek, feliratok is erősítik. Festményeinek sajátos, több nézőpontból komponált perspektívája és az ebből adódó különös térbelisége egyenes úton vezetett el a dadaizmusból kiinduló dobozokhoz és szobrokhoz. Utóbbiak színpadszerű világában mintha megelevenednének a festmények síkbeli alakjai; művészetének sajátos jellegzetességei, mint a játékosság és a könnyedség, a groteszk világlátás és a fanyar, kritikus hang ezeken az alkotásokon is ugyanúgy felfedezhetők. A narratív festményekre jellemző expresszív színek valamint a gesztusos ecsetkezelés jellemzi a művész – a festés önfeledt élményéről tanúskodó – táj- és lombképek sorozatát is, mely a ’60-as évek vége óta az életmű jelentős vonulatát képezi.
Ujházi Péter: Csendélet, 1999, 120x100 cm, akril, vászon, magántulajdonban (forrás: Várfok Galéria)
Ujházi Pétert önálló hangja vezeti – kompromisszumok nélkül alkot. Műveinek nyers, mélyen filozofikus „hétköznapisága” a magyar művészettörténet egyik legnagyobb élő alakjává emeli – alkotásait jelentős köz- és magángyűjtemények, aukciós sikerek és nagyszabású egyéni kiállítások méltatják.
A kiállítás 2024. január 18. és február 24. között tart nyitva, kedd - szombat 12 és 18 óra között látogatható.
Lásd még:
„A művészetem nem a mindennapi valóságból való menekülési kísérlet, hanem ének a félelemmel szemben”
A festészet érzéki szabadsága
– Pető István munkáiból nyílik kiállítás a Várfok Galériában
Nyitókép: Ujházi Péter: „Majó mijő” (részlet) (forrás: Várfok Galéria)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!