
A legnépszerűbb Wagner-dallamokkal vár a Müpa Wagner-fesztiválja
A Nibelung gyűrűje operaciklus négy előadása, filmvetítések és a legnépszerűbb Wagner-operákból összeállított koncert várja a közönséget június 15. és 21. között a Müpában.
A Budapesti Wagner-napok Hartmut Schörghofer Ring-rendezésének korszerűsített változatával kezdődik Fischer Ádám karmester és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara közreműködésével. Június 19-én és 20-án a Parsifal és A nürnbergi mesterdalnokok felvételeit vetíti a Müpa, június 21-én pedig az Istenek és hősök – a legnépszerűbb Wagner-dallamok koncertjével zárul a fesztivál.
A Nibelung gyűrűje sorozat A Rajna kincséből, a népszerű operaslágereiről ismert Walkürből, a félelmet nem ismerő Wagner-hős önismereti utazásáról szóló Siegfriedből, valamint Az istenek alkonyából áll.
Siegfried, 2016 (fotó: Posztós János / Müpa)
A Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében a Ring-előadások négy egymást követő estéjén közreműködik Aris Argiris, Brassói-Jőrös Andrea, Albert Dohmen, Christian Franz, Gál Erika, Günther Groissböck, Magdalena Anna Hofmann, Horti Lilla, Kálmán Péter, Lukasz Konieczny, Németh Judit, Jürgen Sacher, Simone Schneider, Schöck Atala, Egils Silins, Stuart Skelton, Szemerédy Károly, Stefan Vinke, Deniz Uzun és Iréne Theorin.
A Budapesti Wagner-napokon két legendás operaprodukció felvételét, a Parditka Magdolna és Szemerédy Alexandra rendezte Parsifal előadását június 19-én, A nürnbergi mesterdalnokokat – a Michael Schulz-féle rendezés premierjét – pedig június 20-án tekinthetik meg a vetítésekre előzetesen regisztrálók. A regisztráció a filmvetítésekre ingyenes.
Iréne Theorin (fotó: Chris Gloag)
A fesztivál június 21-én az Istenek és hősök – a legnépszerűbb Wagner-dallamok című koncerttel zárul, a Budapesti Wagner-napok művészeti vezetője, Fischer Ádám az ismert részletekből vezényel egy csokorra valót az idén száz éves Nemzeti Filharmonikus Zenekar élén.
„A Budapesti Wagner-napok legfontosabb célkitűzése olyan előadói stílust kiépíteni, amely megfelel Wagner eredeti elképzeléseinek. Számára a drámai kifejezés, az intenzív szövegejtés volt a legfontosabb; a Sprechgesanggal (énekbeszéd) és a Gesamtkunstwerkkel, a szöveg, a zene és a színpadi cselekmény összművészeti egységével új műfajt teremtett. Arra törekszünk, hogy előadásaink minél inkább megfeleljenek Wagner víziójának” – mondta a fesztivál koncepcióját megalkotó Fischer Ádám művészeti vezető és karmester.
Fischer Ádám karmester (fotó: Csibi Szilvia / Müpa)
A Müpa a látható és hallható élmény mellett kulináris élvezeteket is kínál a vendégeinek a Budapesti Wagner-napok alatt. A Bohém étterem és P’Art kávézó az előadások egyórás szüneteiben vacsorával várja a nézőket, akik első ízben kóstolhatják meg az intézmény és a Szent András Sörfőzde együttműködésében megjelenő kézműves söröket is. Újdonság, hogy az idén debütáló sörök – amelyek ízvilágát a Ring négy szereplője, Alberich, Brünnhilde, Hagen és Siegmund inspirálta – a Budapesti Wagner-napokat követően is részei maradnak a Müpa italválasztékának, sőt az intézmény a későbbiekben további Ring-karakterekhez kapcsolódó sörfajtákat is bemutat a tervek szerint.
------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Budapesti Wagner-napok, fanfár, 2019 (fotó: Nagy Attila / Müpa)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!