A makrovilágtól a világhírnévig
by artisbusiness.hu 2022. Jan 30.

A makrovilágtól a világhírnévig

Csákvári Péter univerzuma

„Építettem egy erdei patakpartot, és az erdőben, gyakran eldobált apró szemetekkel egészítettem ki, amik így már szemet szúrnak. Három hétig tartott, de minden a helyén van: kilógó gyökerek a homokfalból, mohás kövek a patakban, óriási dekk a tábortűznél, nyitófül híd, söröskupak sátor” – írta egyik 2022. januári Facebook-bejegyzésében Csákvári Péter fotográfus, influenszer.

És meg is mutatta:

Tiny Wasteland elnevezésű projektjének története 2016-ra nyúlik vissza. Az alábbi videóban mesél a kezdetekről is.

2016-ban elment egy szinte néptelen szigetre, és ott támadt az ötlet, amely végül világhírűvé tette. Egy modellboltban olyan apró figurákat vásárolt, amiket vasúti terepasztalokhoz használnak. Ezeket hétköznapi tárgyakkal párosítva olykor szürreális, olykor humoros vagy meghökkentő jelentekbe rendezte, és makrofelvételeket készített róluk.

Az első kép: Áfonyamunkások

Az első fotó nagyon jól sikerült, elkezdett újabb figurákra vadászni a neten. Készített egy sorozatot, amely nagy tetszést aratott, és az egyik képpel harmadik helyezett lett a Sony World Photo Awardson. Aztán hazatérve előállt a precízebb technikával készített, jobban felépített Small Sins sorozattal, amelyre a Daily Mail, a New York Post, a Bored Panda és számos más külföldi médium is felfigyelt. 

Egy mexikói tévécsatornán élő adásban csodálják-elemzik Péter munkáit a helyi hírességek

Meglepő módon nem a szerte a világon megjelent cikkek, interjúk, hanem egy, a 444.hu-n  közzétett írás hozta meg számára az igazi népszerűséget: rövid időn belül ezrek kezdték követni a közösségi médiában.

„A kis figurák mocskosul drágák, úgyhogy ráírtam a gyárakra, akik készítik őket, hogy igazán adhatnának egy tonna ilyet ingyen. Adtak, úgyhogy készül a következő sorozat, ami a lakótelepi életről fog szólni. Már építem a panelt – mondta tavaly a designisso.com-nak adott interjújában, amelyben részletesen kitért arra is, hogy kényszerűségből vállalt külföldön munkát. – Úgy nézett ki, hogy főállású ételfotós lehetek, aztán ellopták a gépemet. A Kelenföldi Erőműnél szálltam le, amikor a táskámat letépte rólam egy srác. Benne volt az egész havi fizetésem, a fényképezőm, a laptopom, a telefonom, az irataim. Az összes lencse is nálam volt, mert előtte való nap fotóztam. Aztán a rendőrségen még hamis tanúzással is megvádoltak, azt gondolták, hogy nem volt több millió forint abban a táskában…”

Csákvári Péter

A 2021. áprilisi interjúban Péter már azt nyilatkozta: a Tiny Wasteland a főállása. „Amióta be vagyunk zárva a Covid miatt, egyre többet foglalkoztam a Tiny-val. Tök jó karanténprogram, elég hozzá egy tenyérnyi hely. De a jövőben is lesz sok olyan projekt, amiben a Tiny Wasteland fog szerepelni, többek között a Pöttyös Túró Rudi arculatváltásában, illetve a Vöröskereszt véradó kampányában.”

A miniatűr remekművek alkotójának (amellett, hogy Ukrajnától kezdve Spanyolországon át Japánig cikkeztek róla) Kínában volt egy kiállítása is. „2016-ban elég nagy hype-ot hozott a Sony World Photography. Ekkor írt rám Instagramon egy frissen regisztrált, Yuang nevű, fénykép nélküli profil, hogy küldjem el neki az összes képemet, mert kiállítják. Válaszoltam is, hogy persze, ez pontosan így működik, mindent elküldök azonnal… Szóval, hagytam az egészet. De újra jelentkezett, hogy nagyon szeretné. Mit kérek érte? Mondtam, hogy valamennyi pénzt és egy repülőjegyet Kínába. Erre annyit írt, hogy oké. Nem tudtam, mit gondoljak, mert a miniatűr művészetek fesztiváljára hivatkozott, ami elég híres Kínában. Lassacskán kezdett összeállni, hogy valószínűleg nem fake a dolog. Kérte, hogy mondjak egy árat a jegyre, másnap ott volt a pénz nálam, én pedig három nappal később már Kínában.

Amikor megérkeztem, szóltak, hogy fél óra múlva lesz egy beszédem, írjam meg gyorsan, ők lefordítják, és feliratozzák mögöttem, miközben megnyitom a kiállítást. Bejött ezer ember a terembe, senki sem beszélt angolul, amit délelőtt leírtam, azt addigra elfelejtettem. Ennek az lett az eredménye, hogy teljesen máskor tapsoltak az emberek, mint amikor kellett volna. Egyszer például az Oroszlányban születtem kijelentésre kezdtek tapsolni és éljenezni.”

Péter szeret reflektálni az itthoni történésekre, de mint mondja, nem szabad elfelejtenie, hogy követőinek csupán mintegy húsz százaléka magyar, többségük mexikói, német, izraeli és kínai. Úgyhogy ha „magyarabb” dolgokra reagál, azt nem sokan értik.

Arra a kérdésre, hogy miért nem költözik és dolgozik inkább külföldön, azt válaszolta: „Eleget voltam már kint, három alkalommal majdnem egy évet. Az a tapasztalatom, hogy külföldön sosem leszel otthon. Egyszerűen nem tudod egy másik helyen igazán otthon érezni magad. Vagy ahhoz legalábbis évtizedek kellenek. Valójában egy szobában is tudok dolgozni, úgyhogy tök mindegy, hol vagyok.”

Olybá tűnik, üzleti szempontból is mindegy. Nemrégiben Alabamából jelentkezett egy Jacob nevű követője, és ezt írta a Csakvari's Tiny Wasteland oldalon: Do you sell pictures of your work? Would buy so many. A válasz: Yes, let me know what you need. (Eladsz képeket a munkáidból? Annyit /sokat/ vennék. Igen, tudasd, mire van szükséged.)

Péter szellemes, egyszersmind elgondolkodtató világában a mindennapi használati tárgyak is új életre kelnek, más dimenzióba kerülnek. Képeit látva a jövőben bizonyosan másképpen tekintünk majd a mosogatószivacsra, a citromfacsaróra, a fokhagymazúzóra és a közkedvelt téli ételre is, amely a Csákvári-keresztségben a Korcsonya nevet kapta.

A képek forrása: Csákvári Péter, illetve a Peter Csakvari's Tiny Wasteland Facebook-oldala.

További képek ITT.

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕