A Met Múzeum is segít megőrizni Ukrajna művészetét és kultúráját az orosz invázióban
by artisbusiness.hu 2023. Jun 19.

A Met Múzeum is segít megőrizni Ukrajna művészetét és kultúráját az orosz invázióban

Az orosz invázió első évében mintegy ezerhatszáz kártételről számoltak be az ukrán kulturális örökség helyszíneiről.

A New York-i Metropolitan Múzeum (Met) és a Smithsonian Cultural Rescue Initiative (SCRI) közösen segíti az amerikai hadsereg Monuments Officer Training and Military Programs (MOTM) katonáinak kiképzését. A program során olyan szakembereket képeznek, akik pontosan tudják dokumentálni a műtárgyakon esett háborús pusztítást, valamint megfelelő technikai tudással rendelkeznek ahhoz, hogy helyreállítsák a még menthető a műtárgyakat – írja az artnet.com.

Az Egyesült Államok hadserege 2019-ben jelentette be, hogy együttműködésre lép a Smithsonian Intézettel azért, hogy újjáélessze legendás nemzetközi munkacsoportját, a Monuments Men (Műkincsvadászok) különítmény 21. századi verzióját. Az eredeti Monuments Men a hadsereg polgári ügyekkel foglalkozó osztályának tagja volt, és háromszáznegyvenöt kurátorból, építészből, művészettörténészből és más művészeti szakemberből állt. 1943 és 1951 között végzett munkájuk – amely a 2014-es, George Clooney The Monuments Men című filmet is ihlette – segítette megmenteni Európa számos kulturális kincsét, többek között visszaszerezték a nácik által zsidó tulajdonosoktól elrabolt műalkotásokat, valamint kastélyokat és sóbányákat is.

Lviv óvárosában, amely az UNESCO Világörökség része, állványzattal is védenek egy beburkolt szobrot (forrás: Ryan Kellman/NPR)Lviv óvárosában, amely az UNESCO Világörökség része, állványzattal is védenek egy beburkolt szobrot (forrás: Ryan Kellman/NPR)

A hadsereg katonái a Met múzeum és a Smithsonian Intézet munkatársaitól arról is tanulnak, hogy egy háborús konfliktusban miért stratégiai fontosságú a művészet. Ukrajna esetében például Putyin azt állítja, Ukrajnának nincs Oroszországtól független kulturális öröksége, ezért az ukrán kultúra elpusztításával az ukrán nemzeti identitás eltörlése a cél.

Az új Monuments Men csoport ötlete nyomán olyan katonatiszteket vetnek be a háborús konfliktus során megsérült műtárgyak megmentésére, akik jártasak az adott nemzet művészetében és kultúrájában, valamint pontosan tudják dokumentálni a károkat, miközben megfelelő technikai tudással rendelkeznek ahhoz, hogy megmentsék a szóbanforgó műtárgyakat. Háborús övezetben egy robbantás is okozhat károkat, de vandalizmus és fosztogatás következtében is megrongálódhatnak műtárgyak, valamint természeti katasztrófa következtében is. A hadsereg az Egyesült Államok Hadseregének Nemzeti Múzeumában, szimulációkon keresztül készíti fel a katonákat arra, amivel majd a terepen találkozhatnak. Eddig huszonegy katonát képeztek ki erre a célra.

„Az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy segítse megvédeni és megőrizni az ukránok történelmileg fontos helyszíneit. Ukrajna kulturális öröksége pótolhatatlan, megrongálása vagy megsemmisítése pedig az egész világ számára súlyos veszteséget jelentene. Szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, és felhívjuk a figyelmet Oroszország pusztító cselekedeteire” – írta Lee Satterfield, az oktatási és kulturális ügyekért felelős helyettes államtitkár közleményében, nem sokkal a háború kitörése után, egy múzeum lerombolása kapcsán. (A Kijevtől nyolcvan kilométerre lévő ivankivi Helytörténeti Múzeum gyűjteményének pótolhatatlan darabjai vesztek oda a tűzben, köztük Marija Primacsenko ukrán népi festőművész huszonöt alkotása.)

A Smithsonian magazin beszámolója szerint az invázió első évében mintegy ezerhatszáz kártételről számoltak be az ukrán kulturális örökség helyszíneiről: ezek közül több mint ötszáz vallási hely és kétszáz múzeum, archívum és könyvtár rongálódott meg. A legnagyobb horderejű incidensek közé tartozik az az orosz légicsapás, amely a civilek menedékhelyeként használt mariupoli drámaszínházat érte.

Az Ukrán Régiségek Múzeumának történelmi eredeti épületében található Csernyihiv Ifjúsági Könyvtárat 2022 márciusának közepén bombázták (forrás: Maidan Múzeum Archívuma / Smithsonian magazin)Az Ukrán Régiségek Múzeumának történelmi eredeti épületében található Csernyihiv Ifjúsági Könyvtárat 2022 márciusának közepén bombázták (forrás: Maidan Múzeum Archívuma / Smithsonian magazin)

2023 februárjában az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Oktatási és Kulturális Ügyek Hivatala ígéretet tett arra, hogy hétmillió dollárral támogatja az Ukraine Cultural Heritage Response Initiative (UCHR) különítményt, amelynek feladata Ukrajna kulturális örökségének védelme.

(Forrás: artnet.com)

------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: A Hryhoriy Skovoroda irodalmi-emlékmúzeum (forrás: Harkiv Régió Adminisztráció) 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕