A múlt kincseivel óvni a jövő értékeit
by Berényi Marianna 2023. May 05.

A múlt kincseivel óvni a jövő értékeit

A múzeumok, a fenntarthatóság és a jóllét a téma idén a Múzeumok Világnapján.

2023-ban a világ múzeumai nemes célt tűztek ki maguk elé: ebben az évben kiemelt figyelmet fordítanak a fenntartható fejlődés, a klímaválság kérdéseire. Az ICOM (International Council of Museum) 1977 óta minden évben meghirdetett Múzeumi Világnapja (május 18.) is a múzeumok, a fenntarthatóság és a jóllét témájával foglalkozik ebben az évben, mondván, a múzeumok kulcsfontosságú szerepet játszanak a területen.

Valóban, évek óta tapasztalhatjuk világszerte, hogy a múzeumi világ képviselői rendszeresen szólalnak fel a kulturális és a természeti örökség, a biodiverzitás megőrzése érdekében, egyre sűrűbbek a klímaváltozásra reflektáló kiállítások, könyvek, múzeumi programok, kutatások, online és offline kampányok.

Hamburger Kunsthalle (forrás: hamburger-kunsthalle.de/Hamburger Kunsthalle (forrás: hamburger-kunsthalle.de/

Hogyan képesek a múlt örökségét főleg megfogható tárgyakban, műalkotásokban őrző múzeumok hatékonyan szerepet vállalni ebben a globális ügyben? Képes-e a múzeum hatni az egyének, közösségek életmódjára, döntéseire, vagy csak azokat éri el, akik egyébként is fogékonyak a környezetvédelem ügyére. Formálhatják-e ezek a kulturális intézmények a politikai döntéshozók, a gazdasági élet szereplőinek nézeteit? Beszélhetnek-e hitelesen a múzeumok a témában, miközben állandó hőmérsékletre és páratartalomra optimalizált tereik falják az energiát, restaurátor-műhelyeik ontják a veszélyes hulladékot, műemléképületeik nem éppen klímabarátok, médiakampányaik pedig távoli utazásokra ösztönzik a turistákat?

Elf zu Null – Hamburger Museen handeln (fotó: Brita Sönnichsen)Elf zu Null – Hamburger Museen handeln (fotó: Brita Sönnichsen)

A kérdések jogosak, azonban a múzeumok példát mutathatnak saját közösségeiknek, a különböző helyről érkező látogatóknak, sőt alapvetően az egész világnak arról, hogyan néznek szembe ezekkel a problémákkal. A múzeumok hitelessége megkérdőjelezhetetlen, világszerte a megbízható információ és tudás helyszíneként tekinthetünk rájuk, ezért egyedülálló helyzetben vannak ahhoz, hogy valódi változásokat generáljanak. Ráadásul változatos, jól kipróbált eszköztárral rendelkeznek, hogy a fenntarthatóság ügyét támogathassák, hiszen közösségeikkel való együttműködéseik, múzeumpedagógiai, felnőtteknek szóló programjaik, kiállításaik során hatékonyan hívhatják fel a figyelmet az ökológiai kutatásokra, ügyekre, bevált módszerekkel – hálózatok kiépítésével, a nyilvánosság figyelmének felkeltésével, valamint kutatások támogatásával – mozdíthatják elő a kollektív cselekvést. Azaz a múzeumok nemcsak a gyűjteményeikhez kapcsolódó tudás, hanem az ennek bemutatására, az emberekkel való párbeszéd fenntartására kialakított módszereik és gyakorlataik révén is hozzá tudnak járulni a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséhez: az éghajlati fellépések támogatásától és az inkluzivitás elősegítésétől a társadalmi elszigeteltség kezeléséig és a mentális egészség javításáig.

Harburg madártávlatból, 1877 (forrás: Stadtmuseum Harburg)Harburg madártávlatból, 1877 (forrás: Stadtmuseum Harburg)

Éppen ezért nélkülözhetetlenek az olyan kezdeményezések, mint Hamburgban az “Elf zu Null” – Hamburger Museen handeln. A 2022 nyarán indított programban tizenegy hamburgi múzeum, kiállítóhely, emlékhely fogott össze, hogy közösen tegyenek a mindennapi életben is a fenntarthatóság és a működési ökológia érdekében, és olyan szabványt dolgozzanak ki, amelyet más német múzeumok is használhatnak. Első lépésként kiszámolták és a nyilvánosság előtt bemutatták, hogy közösen milyen mértékben terhelik környezetünket.

Az eredmények bemutatása (fotó: Jakob Börner)Az eredmények bemutatása (fotó: Jakob Börner)

A tizenegy múzeum CO2-mérlege szerint a közös lábnyom évente 8422,66 tonnát tesz ki. Ennek 90,4%-az épületek villamosenergia- és hőfogyasztásából származik. Ez nagyjából megfelel kilenc olyan utassal teli széles törzsű repülőgép éghajlati hatásának, amelyek Hamburgból New Yorkba és vissza repülnek. Ez a szám még nagyobb (40 ezer tonna), ha figyelembe vesszük azt a terhelést, amelyet a látogatók múzeumba utazása jelent. Azzal, hogy a hamburgi múzeumok őszintén beszélnek saját működésük mellett a vendégmobilitás környezetre gyakorolt hatásáról, úttörő szerepet a kulturális szektorban. Egyrészt a pontos adatok ismeretében azonnal megkezdték az energiafogyasztás csökkentését, másrészt a közös felelősségvállalással egyértelműen állást foglaltak, sőt példát mutattak látogatóiknak és fenntartóiknak egyaránt. Azaz nemcsak kiállításaikkal, programjaikkal, hanem mindennapi működésükkel is azon vannak, hogy a múzeumok fenntarthatósági ügyekben is hiteles helyek legyenek.

A tizenegy hamburgi intézmény:

  1. Altonaer Museum
  2. Archäologisches Museum Hamburg und Stadtmuseum Harburg
  3. Bucerius Kunst Forum
  4. Deichtorhallen Hamburg
  5. Deutsches Hafenmuseum
  6. Hamburger Kunsthalle
  7. KZ-Gedenkstätte Neuengamme
  8. Museum am Rothenbaum. Kulturen und Künste der Welt (MARKK)
  9. Museum der Arbeit
  10. Museum für Hamburgische Geschichte
  11. Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg

 

A szerző a Néprajzi Múzeum Kommunikációs Főosztályának vezetője. 

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Hamburger Kunsthalle (forrás: Hamburger Kunsthalle)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕