A tehetség kultúrája
– Egy katalán alapítvány, amelynek munkatársai három évtizede dolgoznak egy igazságosabb, befogadóbb társadalom felépítésén
A barcelonai székhelyű Banco Sabadell Alapítvány annak felismeréséből született, hogy ahhoz, hogy egy nyitott és befogadó társadalom dinamikusan fejlődjön, a kulturális javak gyarapítása mellett alapvető fontosságú az edukáció és a tehetséggondozás. Ebből az értelmezésből ered a szlogenjük is: a tehetség kultúrája. Egyúttal kifejezi azon szándékukat, hogy mind szélesebb körben támogassák a különböző képzési és kutatási tevékenységeket az oktatás, a tudomány és a kultúra területén, hogy ezáltal elősegítsék a kreativitás és az innováció fejlesztéséhez kapcsolódó folyamatokat, amelyek egy élhetőbb jövő sarokkövei lehetnek.
A Banco Sabadell Alapítvány 1994-ben jött létre. A szervezet munkatársai az azóta eltelt harminc évben egy kritikusabb, igazságosabb és befogadóbb társadalom felépítésén dolgoznak. Hisznek abban, ahogy ezt a küldetésükben meg is fogalmazzák, hogy a szoros együttműködések (Proximity) kialakítása a megfelelő módja annak, hogy az elköteleződésüknek eleget tegyenek. Támogatják a tehetségeket, a kiválóságra való törekvést (Excellence). Ösztönzik az innovációt (Innovation), a jövőbe mutató terveket, és igyekeznek elősegíteni a kreativitást (Creativity), mint az önkifejezés, az inspiráció és a változó környezethez való alkalmazkodás eszközét. Lehetőségeiket és az évtizedek alatt kialakult hálózataikat az ökoszisztémák és projektek előmozdítására használják, elősegítve az intézmények és tudományágak közötti tudáscserét (Collaboration). Emellett tisztelik a sokféleséget. Hitvallásuk szerint minden ember egyedi, ezt a befogadás elősegítésével ismerik el, ily módon is hozzájárulva egy igazságosabb, egyenlőségen alapuló társadalmi formához.
Katalizátornak lenni a változásban
Mindezzel igyekeznek a régió gazdasági, társadalmi és kulturális növekedését fejleszteni, egyúttal növelni a termelékenységet, valamint lehetőséget teremteni a tanulásra és a tehetségek támogatására. „Célunk, hogy katalizátorok legyünk a változásban, nem egyszerűen az azonnali eredményeket felmutató programok támogatásával, hanem azáltal, hogy olyan innovatív kezdeményezésekbe fektetünk be, amelyek jelentős hatást eredményezhetnek. Hiszünk abban, hogy az igazi innováció az ötletek, a különböző, de egymással kölcsönhatásban létező tudományágak metszéspontjában jön létre, emellett elkötelezettek vagyunk olyan ötletek és projektek felfedezésében és támogatásában is, amelyek újradefiniálhatják a kulturális körképeket, és ösztönözhetik a társadalmi kohéziót” – vallják.
Ezért is alakították programjaikat és együttműködéseiket a társadalmi elkötelezettség, a nemek közötti egyenlőség és a környezetvédelmi követelmények szem előtt tartásával, az Egyesült Nemzetek Szervezete 2030-ig szóló menetrendjében meghatározott Fenntartható Fejlődési Célokhoz igazodva, figyelembe véve az alapítvány fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási programjában (Sabadell’s Commitment to Sustainability) foglaltakat is.
A társadalom jövőjébe fektetnek be
Ha részletesebben is megnézzük az alapítvány kulturális és művészeti területen tett erőfeszítéseit, azt láthatjuk, hogy valódi lehetőségeket és forrásokat teremtenek a fiatal művészeknek, hogy készségeiket fejlesszék – mindezt a társadalmi átalakulás eszközeként.
Az alapítvány által támogatott egyik projektben például mintegy húsz vezető személyt hívtak meg a spanyol zenei ökoszisztéma különböző területeiről azzal a céllal, hogy megosszák egymással a tapasztalataikat, egyúttal közösen járuljanak hozzá a zenei szektorral kapcsolatos nézőpontok megismertetéséhez is. Az eseményen olyan szervezetek képviselői vettek részt, mint például az Auditori de la Diputación de Alicante (ADDA), az Associació Franz Schubert, az Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC) és az Ibercamera (La Filarmónica). Nem kérdés, hogy ez a fajta munka nagyon fontos, különösen a koronavírus-világjárvány utáni időszakban, amely alatt sokan bezárkóztak, és bizony, az egyes területek képviselői is elszakadtak egymástól. A Banco Sabadell Alapítvány munkatársai szerint egy ilyen esemény segíthet abban, hogy a szereplők újra megtalálják azokat az együttműködési lehetőségeket, amelyek akkor kerülnek napvilágra, amikor megosztjuk és meghallgatjuk mások ötleteit.
Egy olyan jövőben, ahol a mesterséges intelligencia (MI) nagyban meghatározza majd a ma ismert világunkat, számtalan kérdés felvetődik, például az, hogyan fogják átalakítani a gépek a kulturális és művészeti szcéna viszonyait. Többek között ezzel a felvetéssel foglalkoztak az alapítvány és az ismert walesi irodalmi rendezvény, a Hay Festival munkatársai egy rendezvényen, ahol szó esett a mesterséges intelligencia demokratizálódásával járó kihívásokról is. A résztvevők kiemelték a mesterséges intelligencia felelősségteljes fejlesztésének és alkalmazásának szükségességét, biztosítva az emberi értékek tiszteletben tartását, és elkerülve a társadalomra gyakorolt esetleges negatív hatásokat. Az MI-nek tiszteletben kell tartania azeurópai értékeket, amelyek középpontjában az emberek és az emberiség jóléte áll. Nem igaz, hogy minden technológiai fejlődés pozitív. Nem kívánatos az a jövő, amelyben alkalmazkodnunk kell egy általunk kitalált technológiához – hangzott el az eseményen.
A Banco Sabadell Alapítvány U4IMPACT által koordinált kezdeményezése a Hackathon Arte e Impacto Social rendezvény, amelynek célja az volt, hogy fiatal tehetségek küzreműködésével művészeti megoldásokat találjanak a különböző ágazatok szereplői által támasztott kihívásokra. Ilye feladat például a funkcionális sokszínűség tudatosítása, a tinédzserek bevonása a klasszikus zenébe, a fenntarthatóságról szóló információk széles körben történő terjesztése, a fiatalok önismeretének segítése, a technológiai függőség leküzdése.
Sonia Mulero, a Banco Sabadell Alapítvány igazgatója szerint az ilyen és ezekhez hasonló projektek a társadalmi átalakulás elősegítésének hatékony eszközei lehetnek. „A fiatal tehetségek iránti elkötelezettségünk abban áll, hogy lehetőségeket kínálunk számukra a kulturális és művészeti világ egész ökoszisztémájának megismerésére. Ez értéket ad, támpontot jelent a tanuláshoz, segíti tapasztalataik megosztását, hozzájárul a fejlődéshez. Ráadásul olyan eszközöket biztosítunk számukra, amelyek fokozzák a kreativitásukat, és egy, a jelenleginél együttműködőbb társadalmihatás-modellt is generálnak.” A kétnapos eseményen a fiatalok olyan workshopokon és bemutatókon vehettek részt, amelyek során kulturális és művészeti egységek, a Teatre Lliure, a Kubbo és az Artepaliativo szakemberei adtak nekik inspirációt. Emellett egy kulturális, szociális és üzleti területen dolgozó szakemberekből álló mentorcsapat is segítette őket.
Nem mehetünk el szó nélkül az alapítvány oktatási és kutatási projektjei mellett sem. Több más kezdeményezés mellett közel húsz ösztöndíjat írnak ki azoknak a spanyol állampolgárságú kutatóknak, akik jelenleg doktori dolgozatukat írják Spanyolország bármely egyetemén. E támogatások célja a tudományos kutatás előmozdítása és pénzügyi támogatás nyújtása a társadalom- és bölcsészettudományok területén.
Virágozzék a tehetség kultúrája!
A Banco Sabadell Alapítvány munkatársai másokat is arra szeretnének ösztönözni, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéseikhez, olyan pozitív változást hozva létre, amely túlmutat a közvetlen befolyási körükön. Reményeik szerint ezáltal nemcsak az innovatív ötletek és tehetségek megjelenésének lehetünk majd tanúi, hanem szerepet játszhatunk egy igazságosabb és dinamikusabb világ kialakításában is. Talán ebből a misszióból is látszik, hogy a „tehetség kultúrája” több, mint egyszerű szlogen: sokkal inkább egy irányadó filozófia, amely inspirálja a munkájukat, egyszersmind tükrözi az elkötelezettségüket egy olyan világ megteremtése iránt, ahol a tehetséget – annak minden formájában – elismerik és ápolják, és ahol megvan a szükséges tér arra, hogy a tehetség kultúrája virágozzék.
* Az Art is Business következő, augusztusban megjelenő nyomtatott lapszáma Spanyolország kulturális életével foglalkozik.
A nyitóképen: A Banco Sabadell ágazati vezetőinek meetingje (forrás: Banco Sabadell)
Lásd még:
A klasszikus színház nemzetközi reneszánsza – Interjú az Almagro Nemzetközi Klasszikus Színházi Fesztivált menedzserével, Tania Swayne Obregonnal
A kultúra a diplomácia egyik legfontosabb eszköze – Interjú Anunciada Fernández de Córdova költő-irodalmár-diplomatával, Spanyolország magyarországi nagykövetével
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!