Az Europa Nostra-díj egyik győzteseként további tízezer eurót nyerhet a Budapest100 
by artisbusiness.hu 2023. Jun 15.

Az Europa Nostra-díj egyik győzteseként további tízezer eurót nyerhet a Budapest100 

A fenti összeget az idei év díjazottjai közül a Grand Prix, valamint a Közönségdíj nyertese viheti haza.

Kihirdette az Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj 2023 nyerteseit az Európai Bizottság és az Europa Nostra. A huszonnegy országból összegyűlt harminc nyertest egy örökségvédelmi szakemberekből álló zsűri választotta ki a válogató bizottság előzetes értékelése alapján. Idén a díjra harmincöt európai országból pályáztak különböző szervezetek és magánszemélyek. A Budapest100-at „A polgárok bevonása és tudatosítás” kategóriában díjazták egy-egy belga, ír, olasz, portugál, román és ukrán projekt mellett.

„A Budapest100 figyelemre méltó aspektusa az emberek bevonása a házak kutatásába és bemutatásába, ezzel elősegítve a kezdeményezőkészség és a felelősségvállalás, valamint a környezetről való gondoskodás fejlődését, ami kihívást jelentő feladat. A Budapest100 fesztivál katalizátorként működik a közösségépítésben, és sokféle közösséget ösztönöz arra, hogy hasonló kezdeményezéseket indítsanak el saját településeiken, erősítve az örökség megőrzésének és ünneplésének fontosságát. Adaptálhatósága és erős módszertana más települések számára is megvalósíthatóvá teszi” – olvasható a zsűri indoklásában. 

Víg utca 32. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)Víg utca 32. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)

A 2023-as nyertesek listájának bejelentése kapcsán Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke, aki egyben az európai életmód népszerűsítéséért és a kultúráért is felel, így nyilatkozott: „Az idei Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj minden egyes nyertesének eredményei az örökségi helyszíneket és hagyományokat Európa-szerte felölelő, rendkívüli kollektív és egyéni szakértelem és elkötelezettség lenyomatai. Ezen eredmények elismerésével egyúttal megerősítjük szilárd elköteleződésünket közös kulturális örökségünk védelme mellett, mivel az létfontosságú az európai polgárok és közösségek összetartozás-érzése szempontjából.”

Gönczy Pál utca 3. (fotó / forrás: Ránki Dániel / Budapest100)Gönczy Pál utca 3. (fotó / forrás: Ránki Dániel / Budapest100)

Cecilia Bartoli, a világhírű mezzoszoprán és az Europa Nostra elnöke kijelentette: „Szívből gratulálok az Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj idei nyerteseinek a megérdemelt elismeréshez. Olyan inspiráló kezdeményezésekről van szó, amelyek valóban hozzájárulnak egy szebb, fenntarthatóbb és befogadóbb Európa építéséhez. Sikertörténeteik jól mutatják, hogy a szakértelem, az elkötelezettség, a kreativitás és az innováció erejével hogyan lehet leküzdeni a nehézségeket. Alig várom, hogy személyesen is találkozhassak a nyertesekkel, és gratulálhassak sikereikhez az Európai Örökség-díj átadóünnepségén szeretett világörökségi városunkban, Velencében.”

Az Európai Örökség-díj átadóeseményét szeptember 28-án a velencei Palazzo del Cinemában tartják. Az eseményen Cecilia Bartoli, az Europa Nostra elnöke és Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke is részt vesz. Az ünnepségen jelentik be a Grand Prix és a Közönségdíj nyerteseit is, akiket az idei év díjazottjai közül választanak ki. A nyertesek fejenként 10 ezer euró pénzjutalomban részesülnek. Az ünnepséget az Europa Nostra szervezi az Európai Bizottság támogatásával, ez egyben a 2023-as 60. Európai Kulturális Örökség Csúcstalálkozó egyik kiemelt eseménye is lesz. A szervezők bátorítják az érdeklődőket, hogy ismerjék meg a nyerteseket, és szavazzanak online, hogy ki nyerje el a 2023-as Közönségdíjat, amivel a már említett 10 ezer eurós pénzjutalom is jár.

Budapest100 Magyarország

Az évente megrendezett eseménysorozat a világörökségi helyszínekkel is büszkélkedő Budapest épített örökségét ünnepli és mutatja be, felhívva a figyelmet arra, hogy minden ház lehet érdekes és értékes. A látogatók és a lakosok vezetett sétákon és különböző kiállításokon keresztül megosztják egymással történeteiket, tudásukat és tapasztalataikat, ezáltal építve az egymás közötti kapcsolatokat és a kölcsönös megértést.

A projekt 2011-ben jött létre az OSA (Open Society Archives) és a budapesti KÉK (Kortárs Építészeti Központ) kezdeményezésére. A programsorozat hamar rendkívül sikeres, évente megrendezett városi fesztivállá vált, amely az egyes években a századik évüket betöltő épületekről emlékezett meg. Az első világháború hatásai miatt 2015-től kezdődően nagyon kevés száz éves épület maradt fenn, amelyet meg lehetett volna ünnepelni. Emiatt a fesztivál szervezői 2016-tól minden évben más-más témát választanak, például a Bauhaus mozgalom századik évfordulóját vagy a főváros egyesítésének 150. évfordulóját. A fesztivál alapvető megközelítése változatlan maradt, és a mottóban is megfogalmazódik: „minden ház érdekes”.

Hunyadi tér 2. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)Hunyadi tér 2. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)

A lenyűgöző eredmények mellett – mint például több mint hatszáz megnyitott épület, kétezer elkötelezett önkéntes bevonása és több mint 160 ezer látogató –, a fesztivál helyi hatása is figyelemre méltó. Ide tartozik a közösség által létrehozott kezdeményezések fenntarthatósága: a lakosok a fesztivál befejezése után is folytatják a közösségi programok, találkozók szervezését.

Az anyagi támogatást a Nemzeti Kulturális Alap, Budapest Fővárosa vagy a kerületi önkormányzatok, valamint esetenként szponzorok és nemzetközi együttműködések, díjak biztosítják, ezzel is hangsúlyozva a különböző intézmények elkötelezettségét e jelentős kulturális esemény sikere és fenntarthatósága iránt.

Az Europa Nostra szervezetről

Az Europa Nostra a kulturális és természeti örökség megőrzése és támogatása iránt elkötelezett civil szervezet. Az örökségvédelemmel foglalkozó civil szervezetek páneurópai szövetsége, amelyet állami szervek, magánvállalkozások és magánszemélyek széles hálózata támogat, és amely több mint negyven országot fed le. Ez a legnagyobb és legreprezentatívabb örökségvédelmi hálózat Európában, amely szoros kapcsolatot tart fenn az Európai Unióval, az Európa Tanáccsal, az UNESCO-val és más nemzetközi szervezetekkel. Az 1963-ban alapított Europa Nostra idén ünnepli fennállásának hatvanadik évfordulóját.

Andrássy út 36. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)Andrássy út 36. (fotó / forrás: Gyulai Szilvia / Budapest100)

Az Europa Nostra a veszélyeztetett európai műemlékek, helyszínek és tájak megmentéséért kampányol, különösen a hét legveszélyeztetettebb programon keresztül. A kiválóság elismerését és népszerűsítését az Európai Unió Kulturális Öröksége díjjal / Europa Nostra-díjjal ünnepli. Az Europa Nostra aktívan hozzájárul az örökséggel kapcsolatos európai stratégiák és irányelvek meghatározásához és végrehajtásához az európai intézményekkel folytatott részvételi párbeszéd és az Európai Örökség Szövetség koordinálása révén. 

2023. május 1-je óta az Europa Nostra vezeti azt az európai konzorciumot, amelyet az Európai Bizottság kiválasztott a European Heritage Hub kísérleti projekt működtetésére. Az Europa Nostra emellett hivatalos partnere az Európai Bizottság által kidolgozott New European Bauhaus kezdeményezésnek, és a Climate Heritage Network európai regionális társelnöke.

A közönségdíj nyertesére ITT lehet szavazni.

---------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Bacsó Béla utca 22. (fotó / forrás: Schöff Gergely / Budapest100)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕