Az ukrajnai áldozatok emlékére ad koncertet a Szent Efrém Férfikar
by artisbusiness.hu 2023. Jan 27.

Az ukrajnai áldozatok emlékére ad koncertet a Szent Efrém Férfikar

A Zeneakadémia Nagytermében az ukrajnai háború kitörésének egyéves évfordulóján, 2023. február 23-án 19:30 órakor lesz a hangverseny. Többek között felhangzik Liszt Ferenc férfikari Requiemje, amit két gyermeke és édesanyja elvesztése után írt a mester.

A műsor első felében az énekegyüttes megszólaltat egy görögkatolikus, halottakról megemlékező szertartást, a Panachida egyik himnuszát, valamint Hildur Guðnadóttir izlandi zeneszerző feldolgozását, amelynek liturgikus szövege eredetileg ugyanennek a szertartásnak a részét képezi és a Csernobil című sorozat fináléjában lehetett hallani.

Papp Viktor, a Szent Efrém Férfikar tagja számos feldolgozást készített már az együttesnek. Az Ungváron született fiatal zeneszerző Ukrán Requiemjének szövege szó szerinti fordítás a keresztény gyászmise eredeti latin szövegből, azonban több helyen a latin szöveg is belekeveredik az ukrán verssorok közé. A keleti és a nyugati liturgikus hagyományok összefonódnak a műben, amiben a szerző és az előadók azokról a civilekről emlékeznek meg, akik sokszor saját házaikban, lakásaikban, kocsijukban, az utcán sétálva, biciklizés vagy bármilyen hétköznapi tevékenység közben vesztették el az életüket értelmetlenül.

A koncert második felében felcsendülő Requiem Liszt Ferenc egyik ritkán hallható egyházi kórusműve. A mű férfi szólókra és férfikarra íródott, orgona- és visszafogott (ad libitum) hangszerkísérettel. A Requiem az utolsó mű Liszt misekompozícióinak sorában. 1867–1868-ban írta, abban az időszakban, amit megelőzően számos tragikus megrázkódtatás érte. 1859 végén meghalt Daniel fia tüdőbetegségben, fiatalabb lánya, Blandine, 1862-ben hunyt el szülés után, 1866-ban pedig az édesanyját vesztette el.

A koncert a Zeneakadémia és a Szent Efrém Férfikar közös szervezésében valósul meg.

Szent Efrém Férfikar (fotó: Orbán Domonkos - ODPictures)Szent Efrém Férfikar (fotó: Orbán Domonkos, ODPictures)

A Szent Efrém Férfikar Magyarország egyik legnépszerűbb vokális együttese, amelyet 2002-ben alapított a Liszt- és Érdemes Művész-díjas Bubnó Tamás. A nyolctagú együttes a bizánci zenei repertoár mellett, Bartók-, Liszt- és Kodály-műveket, kortárs szerzők darabjait és saját feldolgozásokat is rendszeresen műsorra tűz itthon és világszerte. Februárban Horváth Márton Levente orgonistával, Tóth Benedek ütőhangszeres művésszel és rézfúvós muzsikusokkal lépnek színpadra a Zeneakadémián.


                               Kae Le Kae – sotho gospel (Szent Efrém Férfikar)

Az esemény Facebook-posztja ITT érhető el.

Nyitókép: Háború (fotós: Алесь Усцінаў) 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕