Bálint + Jordán = 160
by artisbusiness.hu 2022. Dec 28.

Bálint + Jordán = 160

Bálint András és Jordán Tamás közösen írt darabja a Rózsavölgyi Szalonban

Bálint András és Jordán Tamás egy nagy generáció két legendás alakja. Szomszédok és osztálytársak voltak.  Hetvenkét éve barátok, hamarosan nyolcvanévesek lesznek. Jordán 2023. januárban, Bálint 2023 áprilisában. Közös darabot írtak, amelyet Bálint + Jordán = 160, Molnár Ferenc-est címmel, saját rendezésükben mutatnak be a Rózsavölgyi Szalonban.

Ugyanabba a színjátszókörbe jártak, színházcsinálóvá, színésszé, rendezővé, igazgatóvá lettek. Közös előadásukban történeteket mesélnek magukról, színházszenvedélyükről, nagy generációkról, kortársakról, társakról, hűségről, tehetségről, szerencséről, csalódásról. Beszélgetésükbe olykor „beleszól” Molnár Ferenc, az egykori budapesti polgárság írója, saját történeteik mellé beemelték Molnár Ferenc különlegesen szép írásait is. Az előadást ők rendezik.

„A Radnótiban készültünk egy Molnár-anyaggal, de mindketten nyakig voltunk különböző munkákban, és végül nem készült el az est. Született viszont egy dosszié különböző kigépelt szövegekkel. Utána is mindig szóba került, hogy csináljunk valamit együtt, játsszunk a Radnótiban vagy Szombathelyen. Korábban ez megtörtént több darabban is. Tavasszal azonban kiderült, hogy jövőre mindketten nyolcvanévesek leszünk, eddig nem tudtuk. (Egymásra néznek és nevetnek.) És végül ezt a közös Molnár-estet felajánlottuk Zimányi Zsófiának, a Rózsavölgyi Szalon vezetőjének, aki elfogadta az ötletet” – mesélte a Népszavának Bálint András.

„A Molnár-szövegek között időnként magunkról beszélünk, ezt egymásközt csevejnek nevezzük. A nyáron összeültünk egy Lövőház utcai kocsmában, kitettük mindketten a telefonunkat és bekapcsoltuk a hangfelvevőket. Egyszerűen felidéztük a közös múltunkat” – mondta hozzá Jordán Tamás. „Ezekből a beszélgetésekből születtek a megszerkesztett öt-hat perces csevejek. A Molnár-anyagok közül pedig elsősorban a publicisztikákat választottuk. Jövőre százötven éves Budapest. Ezért Budapestről szóló írásokat is beválogattunk. Molnár fantasztikus, éles szemű, szellemes, kegyetlen, de nagyon pontosan fogalmazó újságíró is volt, ezt bizonyítják az elhangzó szövegek. Tamás például mond egy monológot a kispolgári Samuról, akihez jön a végrehajtó és elviszi a fényezett szekrényt. Az esten szerepelnek majd színházi dialógusok, pletykák a szerelemről, házasságról. A csevejekben szó esik többek közt a pályakezdésről, a népszerűségről. (…) Mindketten negyvenhármasok vagyunk, szó esik a saját nagy generációnkról is. Az úttörő daloktól ötvenhaton át, amelyet végig gombfociztunk, aztán jóval később a rendszerváltás után a Demokratikus Chartáról, a Csepűrágó Fesztiválról vagy a POSZT-ról” – fejtette ki Bálint András.

A Népszava „Csalódni a színházban nem lehet, csalódni azokban lehet, akik a színház működését befolyásolják” című páros interjúja teljes terjedelmében ITT olvasható.

Bemutató: 2023. január 15. 19:30

Fotók: Molnár Miklós (MolMik Photography)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕