
Csempészett szobrokat ad vissza a New York-i Met
A Metropolitan Museum of Art 15 szobrot ad vissza India kormányának, miután tudomást szerzett arról, hogy az alkotásokat illegálisan vitték el Indiából.
„A Múzeum elkötelezett a régészeti leletek felelős beszerzése mellett, és szigorú származási szabványokat alkalmaz mind az új szerzemények, mind a gyűjteményében régóta őrzött művek esetében. Nagyra értékeli az indiai kormánnyal fennálló hosszú távú kapcsolatait, és örömmel megoldja ezt az ügyet” – közölte a Metropolitan Múzeum (Met).
A szobrok az időszámításunk előtti I. századtól a XI. századig tartó időszakban keletkeztek, terrakottából, rézből és kőből készültek. Valamennyit egy Subhash Kapoor nevű kereskedő adta el, aki jelenleg börtönbüntetését tölti Indiában. Kapoor korábban a manhattani székhelyű Art of the Past galériát vezette, és tavaly novemberben ítélték el műkincslopásért és csempészetért.
A múzeum először 2015-ben kereste meg a Nemzetbiztonsági Minisztériumot a Kapoortól szerzett tárgyakkal kapcsolatban.
A Metet az elmúlt években egyre intenzívebben vizsgálják, mivel kérdések merültek fel az Egyiptomból, Törökországból, Indiából, Kambodzsából és máshonnan szerzett régiségekkel kapcsolatban. Márciusban két, a Met-ben kiállított, az i.sz. III. századból származó tárgyat – két szobrot, amelyeket törökországi régészeti lelőhelyekről loptak – vittek el a múzeumból.
Egy március elején készült jelentés szerint a Met gyűjteményében több mint 1000 olyan tárgy található, amely közvetlen kapcsolatban áll lopott régiségekkel való kereskedés miatt meggyanúsított vagy elítélt személyekkel.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Metropolitan Museum of Art, New York (fotó: Hugo Schneider / wikipedia)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!