
A demencia művészi ábrázolása, Rendszerbontók, Puccini-gálaest és színházi irodalmi est
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Hitka Viktória: Emlékeim szerint, 2022 (forrás: Várnegyed Galéria)
FELISME-RÉS – Demencia és az emberi kapcsolatok
Időpont: 2025. április 25-ig
Helyszín: Várnegyed Galéria, 1015 Budapest, Batthyány utca 67.
A demencia nemcsak orvosi probléma, hanem olyan emberi történet, amely családok mindennapjait rendezi át, zilálja szét. Sokszor tabuként kezeljük, vagy éppen nem veszünk róla tudomást, halogatva az elkerülhetetlent.
Mit jelent az az örvény, amit a múlt és jelen összecsúszása, az idő- és térérzékelés romlása, a személyiség drasztikus megváltozása jelent? A tárlat célja, hogy a betegség korai felismerésére irányítsa a figyelmet: képző- és iparművészek, egészséges és sérült alkotók ösztönöznek a társadalmi párbeszéd kialakítására.
Kiállító művészek: Bodnár Enikő, Hitka Viktória, Kustán Melinda, Maevszka-Koncz Borjana, Petőcz András, a PRO SYMPOSION művészei: Ferenczi Zsuzsa, Haász Ágnes, Horváth Ildikó Mária, Kenesei Zsolt, Lisányi Endre, Nógrádi Kiss Magdolna, Orosz Károly, Paczona Márta Éva, Razheva Marina, a LÁMPÁS ’92 Alapítvány alkotói és Normafa Idősek Otthona néhány lakója.
Kurátorok: Körtvély Adrienne, Rozgonyi Lia
További információk ITT.
Rendszerbontók (forrás: Független Színház)
Rendszerbontók
Időpont: 2025. március 21., 22. és április 3., 4., 19:00
Helyszín: Független Színház, 1094 Budapest, Páva u. 30.
„Én voltam a Rém.
Te mi lennél inkább?
Rém, vagy rémült?”
„Hogy válhat sikeressé egy cigánytelepről induló fiatal? Meddig mehet el egy művész, mielőtt a hatalom elhallgattatja? Te mit tennél, ha az állam a munkádba és a magánéletedbe is beleszólna? Hogyan válhat igazán sikeressé egy filmrendező a árgus szemekkel figyelő szocializmus korában? A Rendszerbontók nem finomkodik: ez a történet az elnyomásról, a szabadságról és azokról szól, akik nem akarnak lúzerré válni egy diktatúrában” – olvasható a Független Színház legújabb előadásának színlapján.
A történet: Sándor szabad filmrendező szeretne lenni, de a kelet-európai diktatúrának, amiben él, más tervei vannak vele. Az állam szakmai munkáját és társas kapcsolatait is meghatározza, sőt még a hálószobájába is befurakszik.
A darab segít szembenézni a közös múltunkkal, jelenünkkel és szeretné megadni a továbblépés lehetőségét is. Az előadásban fiktív személyek és helyszínek jelennek meg, noha a bemutatott történetek jelentős része megtörtént. Az előadás megszületését inspiráló valós személyek küzdelmei tiszteletet érdemelnek.
Rendező: Balogh Rodrigó. Szereplők: Csányi Dávid, Fenyvesi Krisztina, Szegedi Tamás András
Az előadás nyíltan foglalkozik a szexualitással. Megtekintése 18 éven aluliaknak nem ajánlott a hazai jogszabályok szerint.
További információk ITT.
Anna Netrebko és Yusif Eyvazov (fotó: Vladimir Shirokov)
Anna Netrebko és Yusif Eyvazov áriaestje
Időpont: 2025. március 23., 19:00
Helyszín: Magyar Állami Operaház, 1065 Budapest, Hajós u. 11.
A Bohémélet, a Manon Lescaut, a Pillangókisasszony, a Tosca és a Turandot közkedvelt részletei is elhangoznak a két világhírű énekes első közös operaházi gáláján.
A nő karakterek és a drámai szenvedélyek mestereként Giacomo Puccini munkásságához köthetők az operairodalom talán legszebb és legmegrázóbb dallamai, amelyek immár több mint száz éve jelentenek fontos hívószót az operával ismerkedőknek és a műfaj legőszintébb híveinek egyaránt. Napjaink talán leghíresebb szopránja, Anna Netrebko és az ugyancsak nemzetközileg elismert tenor, Yusif Eyvazov pályáján is fontos mérföldkövek Puccini művei, hiszen kettejük szakmai és emberi kapcsolata is egy 2014-es római Manon Lescaut-produkcióval vette kezdetét.
Az elmúlt egy-másfél évtizedben az orosz sztárszoprán az említett hősnő mellett Mimì (Bohémélet), Tosca és Turandot avatott előadójának számít, míg Cso-Cso Szan (Pillangókisasszony) áriái és duettjei Netrebko koncertjeinek ugyancsak elengedhetetlen részei. Hozzá hasonlóan az azeri tenor is megformálta Des Grieux (Manon Lescaut), Rodolfo (Bohémélet), Cavaradossi (Tosca) és Kalaf (Turandot) szerepét a világ lejelentősebb operaházaiban a New York-i Metropolitantól a moszkvai Bolsoj Színházig – köztük tavaly novemberben a budapesti Operaházban is.
A gálaesten az említett Puccini-művekből adnak elő részleteket, amit a Magyar Állami Operaház Zenekara a Manon Lescaut és a Lidércek intermezzóival egészít ki. Az esten Netrebko és Eyvazov vendégeként Pumeza Matshikiza dél-afrikai szoprán és Jérôme Boutillier francia bariton is közreműködik. A Puccini-gála karmestere a több mint egy évtizede az olasz operairodalom nemzetközileg is jegyzett interpretátora, Michelangelo Mazza. Az OPERA Zenekart első alkalommal 2017-ben, Anna Netrebko és Yusif Eyvazov a Berlini Waldbühnén adott nagyszabású gáláján vezényelte, majd 2018-ban Az álarcosbál Erkel színházi premierjének volt karmestere, egy évvel később pedig Olga Peretyatko Müpában megtartott áriaestjén állt a Dalszínház együttesének élére.
További információk ITT.
Lehet egy költővel több?
Időpont: 2025.március 24., 19:30
Helyszín: Centrál Színház kisszínpad, 1065 Budapest, Révay utca 18.
Irodalmi sorozatot indít a Centrál Színház: minden hónapban egy közkedvelt magyar költő lesz az est vendége. Az első két alkalommal Karafiáth Orsolya és Varró Dániel a meghívottak. Az este moderátora Nyáry Krisztián, a játékmester pedig a színház lelkes doyenje Papp János. A költészet világa végtelen – miért ne barangolhatnánk benne? Útnak indulunk tehát, hogy ismert és kevésbé ismert versek, levelek és történetek révén nyerjünk bepillantást Juhász Gyula, Babits Mihály és Kosztolányi Dezső szerelmi lírájába és múzsáik sorsába. Sok humorral, néha meglepő fordulatokkal, olykor pedig a nyomdafestéket alig tűrő anekdotákon keresztül kelnek életre a költők. Az első est vendége Karafiáth Orsolya.
A verseket Mészáros Piroska, Rada Bálint és Papp János, a Centrál színészei tolmácsolják. A szövegeket válogatta és szerkesztette: Horváth Panna és Papp János.
Jegyvásárlás ITT.
Nyitókép: Részlet Orosz Károly: Egy élet vonal grafikájából, amely a FELISME-RÉS – Demencia és az emberi kapcsolatok című tárlaton látható (forrás: Várnegyed Galéria)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!