Emlékkiállítás és Irodalmi kocsmázás a Zsidó Művészeti Napokon
by artisbusiness.hu 2022. Nov 28.

Emlékkiállítás és Irodalmi kocsmázás a Zsidó Művészeti Napokon

A rendezvénysorozat téli programjai

Markovics Ferenc-emlékkiállítás nyílik 2022. november 29-én (kedden) 14 órakor a Mazel Tov étteremben (1071 Budapest, Akácfa utca 47.) A művész az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetnek adta életműve jelentős részét, tizenegyezer-ötszáz fotót, negatívot, diapozitívot, és sok ezret ajándékozott a Semmelweis Egészségügyi Múzeumnak. De még így is hatalmas mennyiségű fotót hagyott hátra, amelynek csak töredékével emlékezünk gazdag pályafutására a Zsidó Művészeti Napok és a Mazel Tov szervezésében.

Markovics Ferenc (1936–2019) Balázs Béla-díjas fotóművész, fotóriporter, Érdemes és Kiváló művész

Cegléden született 1936. november 10-én. Autodidakta, önképző módon jutott el a magas színvonalú fotós mesterségig. Gimnazistakorában a ceglédi fotószakkörbe jelentkezett, ami később fotóklubbá alakult. Az első fényképezőgépet édesapjától kapta, aki jogász volt, de amatőr fotósként folyamatosan képezte magát. Markovics így emlékszik vissza a fényképezéssel kapcsolatos első élményeire: „Apám képeit kissrác koromban laboráltam is. Ösztönzésére, és a fotóklub hatására rengeteget olvastam, pályázatokon vettem részt, különböző tónusmódosító eljárásokkal próbálkoztam. Ennek később nagy hasznát vettem, amikor zsűriznem kellett, mert ismertem a különböző metódusokat (később, mint fotószövetségi tag, megismerkedtem az új irányzatokkal a külföldi szaklapokból). A kísérletezés egyszerre volt játék és halálosan komoly dolog. Legnagyobb hatással azonban kétségkívül az 1930-as években kialakult, »magyaros iskola« volt rám.”
1957-től sorkatonai szolgálata alatt a Határőr képes hetilap szerkesztőségében fotóriporteri, majd rovatvezetői feladatokat látott el. 1958-ban felvételt nyert a MÚOSZ fotóriporteri szakosztályába.
1966 óta tagja volt az Amerikai Fotószövetségnek, az ott megjelent szakcikkeket magyarra fordítva adta át a hazai újságoknak.
1968-tól a Magyar Fotóművész Szövetség tagja, 1986 óta elnökségi tagja volt.
1969 és1986 között a Mafilm standfotósaként, 54 játékfilm, nemzetközi és televíziós produkció fotózása fűződik a nevéhez.
1986-tól 1990-ig, a Film Színház Muzsika művészeti és képszerkesztője volt.
1990-ben a Magyar Fotóriporterek Kamarájának (utóbb: Társaságának) alapítója, egy cikluson át alelnöke.
A Magyar Szépmíves Társaság alapítótagja, és híres jazzfotói elismeréséül, a Magyar Jazz Szövetség megalakulásakor (1990) a soraiba választotta.
1977-től haláláig, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagja,
1993–2000 között a MÚOSZ választmányainak tagja.
2001-től 2006-ig a Sajtófotó Alapítvány kuratóriumának elnöke
1999–2001 és 2007–2009 között a Nemzeti Kulturális Alap Fotóművészeti Szakmai Kollégiumának tagja volt.

Az 1960-as évektől jelentek meg írásai fényképészeti kérdésekről és a pályatársakról. Szakkönyvei közül talán a legjelentősebb a Fények és tények, ami a magyar fotográfusok „ki kicsodájának” tekinthető.
Tagja volt a Fotóművészet folyóirat szerkesztő bizottságának. Portréi, tájképei, szarkasztikus zsánerfotói egyaránt elismerésre méltók. Mintegy hatvan képzőművész kiállítási katalógusának, illetve a róluk szóló könyveknek fotóanyagát készítette el.

Markovics Ferenc (fotó: Németh Andrea))

Irodalmi Pub Crawl / Irodalmi kocsmázás a Hétkerben a ZsiMű és a Szépírók Társasága szervezésében

2022. november 29.–2022. december 31.

Régen az írók és költők kávéházakban töltötték idejük jó részét. Törzshelyeiken alkottak, tájékozódtak a világ dolgairól, ott találkoztak kortársaikkal és rajongóikkal egyaránt.  Az idők folyamán ez a szokás átalakult, többnyire kulturális intézményekben, klubokban rendeznek író-olvasó találkozókat, ahol általában pódiumra kerülnek a szerzők, így nagyobb közönség előtt mutathatják be műveiket, és ez jó dolog.

A Zsidó Művészeti Napok szervezői a régi és az új formát ötvözve a VII. kerület ikonikus szórakozóhelyeire – Mazel Tov, Instant-Fogas Komplexum, Kisüzem, Központ, Gólem Színház Büfé – hívják meg egy-egy estére a Szépírók Társaságának tizennégy tagját, akik az érdeklődő közönség gyűrűjében ülnek asztalhoz.

Karafiáth Orsolya (fotó: Koronczi Endre)

A meghívott művészek:
Babiczky Tibor, Baksa-Soós Attila, Borda Réka, Cserna-Szabó András, Halász Rita, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi, Kornis Mihály, Molnár T. Eszter, Müller Péter Sziámi, Németh Gábor, Spiró György, Varró Dániel, Závada Péter.

A beszélgetéseket olyan szakavatott moderátorok segítik, mint Bárdos Deák Ágnes, Czinki Ferenc, Nyáry Luca, Oláh Andrea és Osváth Sarolta, de lehetősége lesz a résztvevőknek is bekapcsolódni a diskurzusba, amennyiben felmerül valakiben a művész munkásságával kapcsolatban kérdés vagy egy jó gondolat.

Cserna-Szabó András (forrás: Helikon Kiadó)

A rendhagyó író–olvasó találkozó nem egy frissen megjelent kötet bemutatására épül, hanem az alkotás folyamatába kaphatunk betekintést. Megtudhatjuk például, hogy a szerző egy-egy regénye, novellája, esszéje milyen inspirációk hatására született, szüksége van-e egy képzeletbeli világ megteremtésére, hogy alkotni tudjon, és könnyedén jár-e, kel-e a valóság és a fikció között. Minden művész másként éli meg az alkotási fázisokat, ezért egyedi válaszokat kapunk arra, ki milyen módszer szerint tud eredményesen dolgozni. De a legfontosabb, hogy a beszélgetés során megismerhetjük azt a gondolatiságot, világlátást, amit a művész képvisel.

Molnár T. Eszter (fotó: Bach Máté)

És ha már a zsidónegyed kellős közepén találkozhatunk a kiváló művészekkel, megtudhatjuk azt is, számukra mit jelent ez a városrész, van-e kötődésük a kerülethez, vannak-e személyes emlékeik vagy családi történeteik az egykori gettó falain belüli életről. Természetesen kéznél lesznek a meghívott írók könyvei is, és talán még felolvasásra is számíthatnak a részvevők, hogy ezzel az élménnyel is emlékezetesebb legyen a találkozó.

Kemény Zsófi (fotó: Hajas Orsolya)

Az Irodalmi Pub Crawl eseményein való részvétel az Erzsébetvárosi Önkormányzat jóvoltából ingyenes, de a korlátozott férőhelyek miatt regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a helyszínek és a Zsidó Művészeti Napok Facebook-oldalán, az eseményeknél megadott email címen lehet.

Halász Rita (fotó: Máté Péter/Jelenkor)

Az Irodalmi kocsmázás rogramjai

2022. 11. 29. 19:00 Halász Rita író a Mazel Tovban
Moderátor: Oláh Andrea

2022. 11. 30. 19:00 Molnár T. Eszter író az Instant-Fogas Komplexumban
Moderátor: Nyáry Luca

2022. 12. 01. 19:00 Németh Gábor író a Központban
Moderátor: Bárdos Deák Ágnes

Németh Gábor

2022. 12. 03. 18:00 Karafiáth Orsolya író a Mazel Tovban
Moderátor: Bárdos Deák Ágnes

2022. 12. 04. 18:00 Cserna-Szabó András író a Kisüzemben
Moderátor: Oláh Andrea

2022. 12. 05. 19:00 Babiczky Tibor író, költő a Gólemben
Moderátor: Bárdos Deák Ágnes

Babiczky Tibor (fotó: Máté Péter/Jelenkor)

2022. 12. 06. 18:00 Kemény Zsófi író, költő a Központban
Moderátor: Nyáry Luca

A folytatásban, december 7-e és 15-e között Kornis Mihállyal, Borda Rékával, Baksa-Soós Attilával, Müller Péter Sziámival, Varró Dániellel, Závada Péterrel és Spiró Györggyel találkozhat a közönség.

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕