Érzékszervi utazás a fény, a hang és a művészet birodalmában
by artisbusiness.hu 2023. Jul 12.

Érzékszervi utazás a fény, a hang és a művészet birodalmában

– Megnyílt Magyarország első digitális művészeti kiállítóhelye a Párisi Udvarban

Az új médiumokat felvonultató galéria első kiállítása egy érzékszervi utazás, amely huszonegy egyedi installációval vezet végig a város ikonikus helyszínén. A Cinema Mystica című tárlaton digitális alkotások, immerzív vetített terek, 3D-nyomtatott szobrok, interaktív élmények és rövidfilmek várják a látogatókat.

A kiállítás alkotói újragondolták a művészet és a technológia kapcsolatát, létrehozva egy páratlan audiovizuális élményt, amely egyedülálló a hazai művészeti palettán. A Cinema Mystica célkitűzése szerint a kiállítóhely félévente új tárlattal jelentkezik, így mutatva be a hazai és a közép-kelet-európai térség újmédia-alkotóit az itthoni közönségnek. 

Fotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh KatalinFotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

A több mint húsz interaktív, digitális művészeti installációnak ezerkétszáz négyzetméteren, tíz teremben a kultikus, 2019-ben újranyitott Párisi Udvar ad otthont. A pompás passzázs egy varázslatos világ, ahol múlt és jövő összeér: itt kapott helyet anno a legendás Hologram Galéria, a Cinema Mystica nyitásával pedig ismét egy misztikus utazásra kelhetnek a látogatók a térben. 

Az immerzió belemerülést jelent, a kiállításra vonatkozóan ez bejárható vagy körbejárható tereket, objektumokat, valamint ezek sorozatát jelöli, ahol a képi- és a hangélmény 360 fokos, háromdimenziós. Az immerzív élmény során a néző a műalkotás részesévé válhat, ezzel átlépve a klasszikus művészet által évezredek óta meghúzott határokat.

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh KatalinCinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

A kiállítóhely művészeti vezetője Vigh Dávid, aki egyben kurátora is a kiállításnak, valamint a nemzetközi hírű Global Illumination alkotói közösség vezetője: „A Cinema Mystica univerzum a fény, a hang és a művészet birodalma. Egy érzékszervi utazás, amely számos egyedi újmédia-installáción vezet végig. A kiállítóterek átalakulnak misztikus világokká, ahol elmosódnak a határok a valóság és a vízió között. Egy játék ez, amely során olyan kozmikus tereket hozunk létre, ahol a néző átélheti a varázslatot” – nyilatkozta a kurátor, művészeti vezető.

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh KatalinCinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

A nyitókiállítás a szakralitás és a digitális művészet kapcsolatát helyezi fókuszba: Lehet-e a digitális művészet vizionárius? Közvetíthet-e szakrális tartalmakat? A technológia válhat-e alázatossá egy magasabb rendű cél érdekében? Hogyan alkalmazható a mesterséges intelligencia a transzformatív tartalmak gyártásban? Misztikus belső terek, immerzív installációk, transzformatív élmények, „Light / Sound / Art / Magic” – ezen hívószavak mentén inspirálódtak a kiállító alkotók a kurátori felhívásra. 

A Cinema Mystica művészei között hazai és külföldi alkotók egyaránt szerepelnek, többségükben a Global Illumination alkotói közösség tagjai közül kerültek ki és valósították meg a régóta kitűzött víziót. A kiállított alkotások többsége valódi csapatmunka, a koncepciótól az animációs tartalmakon át a fizikai megvalósításig tudatosan a kollektív alkotás erejét hívták újra életre. A Global Illumination egy szabadúszókból álló kreatív műhely, ahol hasonló érdeklődésű, de különböző szakmai képességekkel rendelkező művészek energiái adódnak össze. A kollektíva formátum lehetőséget ad arra, hogy az egyéni kereteket túlszárnyalva komplex, ugyanakkor egyedi alkotásokat hozzanak létre. A Global Illumination-portfólió a nagy léptékű mapping projektektől a szcenikai terveken, digitális műalkotásokon a kísérleti rövidfilmekig, igen változatos. [A mapping projekteknél a vetítés összetett technológiáját alkalmazzák különböző felületekre. A szcenikai tervet a vizuális elemek tervezői, a szcenikusok készítik. A színpadon megjelenő síkbeli, plasztikus, valamint fény hatáselemek összességét értjük ezalatt – a szerk.]

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh KatalinCinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

„A kiállításhoz nyolcvanöt darab projektort, öt kilométer kábelt, csúcstechnológiájú médiaszervereket, érzékelőket és speciális hangszórókat, rezonátorokat használunk. Talán a legkomplexebb installáció a fő attrakció: a The Garden (A kert), ahol tizenhét projektor vetíti a teret, infravörös kamerák szolgálnak szenzorként, a padló interaktív, a tér közepén pedig egy ledes fényinstalláció, egy életfa található. Hang, fény és vetítés tökéletes szinkronban. Emellett az Aedan címmel látható lesz egy ChatGPT alapú, interaktív multimédia installáció. Az installáció a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás interakcióját járja körbe. Belépve a szobor érzékelő zónájába, egy mikrofonon keresztül bármit kérdezhetünk az entitástól. A szoborra mappelt képek az eredeti pixelhalmazból kiindulva, a néző szöveges promtjaiból hoznak létre a MI által generált tartalmakat” – mondta Vigh Dávid. [A prompt utasítás, amit a nyelvi modellbe táplálunk annak érdekében, hogy a legjobb választ kapjuk. Minél specifikusabb, árnyaltabb a promptunk, annál jobb megoldást (választ) fogunk kapni a rendszertől – a szerk.]

A Cinema Mystica jelenleg egy egyedülálló művészeti projekt, nemcsak Magyarországon, de a közép-kelet-európai térségben is. A hasonló tematikájú immerzív digitalis művészeti kiállítások, mint a TeamLab (Dark Matter Berlin és Superblue Miami), az Atelier Des Lumiéres (Párizs), az NXTMuseumAmsterdam és a Luminarium (USA) nagy sikerrel futnak szerte a világban és egyre nagyobb teret hódítanak. A szobrokat a BK stúdió és a Díszletgyár készítették, a technikai tervezést és kivitelezést a Kiégő Izzók és az AV Rental végezték.

Kiállító művészek: ABDFX, AuralEye, Zemba Ákos, Klárik Balázs (Blazec), Katona Kati, Krizanic Antonin, Zeke Ádám, Fóris-Ferenci Gábor, Mátis András, NAAVI, Szatmári György Dure, Nagy Kála, Polonyi András AXA, Fekete Máté 

 

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Enteriőrfotó, Cinema Mystica kiállítás (fotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin)  

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕