
Új Esterházy-kötet, Romani Design-kiállítás Pécsett, Hullámtörés a Radnótiban és Knyihár Bence tárlata Balatonfüreden
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Esterházy Péter: Vanni van. Válogatott elbeszélések
Kiadó: Magvető
Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A születésnapra adta ki a Magvető a Vanni van. Válogatott beszélgetések című könyvet, amely az íróval készült, magyar nyelven publikált beszélgetésekből kínál válogatást: a nyomtatásban megjelent első interjútól (1982) az utolsóig (2016). Kuriózumok és kihagyhatatlan nagyinterjúk egyaránt megtalálhatók a Pál Sándor Attila válogatta kötetben a közéletibb fókuszú diskurzusoktól a műhelybeszélgetésekig, és itt olvasható az Esterházy Péterrel készült beszélgetések eddig ismert legbővebb bibliográfiai jegyzéke is.
Bővebb információ ITT.
Részlet a kiállításból (forrás: JPM)
Romani Design
Látogatható: 2025. május 7-ig
Helyszín: A JPM Látogatóközpont földszinti kiállítótere, 7620 Pécs, Széchenyi tér 12.
A világ első roma divatstúdiójának kiállítása látható Pécsett. Az alapító tervezők, Varga Erika és Helena az iparművészet, a divat, az aktivizmus, a dizájn és a zene eszközével dolgoznak a roma közösségek presztízsépítésén, a hazai és nemzetközi művészeti és kreatívipari szektor magasan jegyzett szereplőjeként. A tervezők által több évtizede képviselt társadalmi-kulturális misszió és aktivizmus fontos, kiemelt pillérei a közösségépítő, mentorációs programok, melyek keretében a divat és társszakmái, a kézművesség. Mindezek mellett a zene és tánc eszközeinek segítségével végeznek közösségépítő, identitástámogató és tehetséggondozó munkát a hazai roma közösségek körében, lehetőséget biztosítva sok száz roma gyermeknek, tinédzsernek és fiatalnak, hogy saját identitásukhoz, közösségeikhez kapcsolódhassak, illetve olyan jövőkép és pályaorientáció birtokába jussanak, amely a nehéz sorsú roma közösségek esetében különösen fontos feladat.
Részlet a kiállításból (forrás: JPM)
A kiállítás zárónapján Egri Petra divatteoretikus, a Pécsi Tudományegyetem Alkalmazott Művészeti Tanszékének tanszékvezetője, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa tart különleges tárlatvezetést.
További információ a kiállításról ITT, a tárlatvezetésről ITT.
Sodró Eliza és Pál András a Hullámtörés próbáján (fotó: Szeidl Marian)
Lars von Trier: Hullámtörés
A bemutató időpontja: 2025. május 2., 19:00
Helyszín: Radnóti Színház,
Van valahol egy tengerparti településen egy elzártan élő, puritán elveket valló, mélyen vallásos közösség, ahol a férfiak hozzák a törvényeket, és a nők dolga, hogy tiszteljék és betartsák őket. Hogy zokszó nélkül elfogadják sorsukat. De Bess (Sodró Eliza) más, mint a többiek. Nem képes elfedni az érzéseit, összeszorított foggal tűrni az őt ért nehézségeket. Bess érzelmes, áradó, gyermekien őszinte személyisége miatt különcként tekintenek rá, de segítőkész, vallásos, csupaszív lány, ezért szeretik és elfogadják. Amikor megismerkedik Jannal (Pál András), nagyot fordul vele a világ. A szerelem, a testiség örömeinek felfedezése, a férfi nyitottsága, játékossága, emancipált gondolkodása, a minden gondolatát átszövő szenvedély új világot nyit meg számára. Amikor a mézeshetek leteltével Jan visszamegy dolgozni az olajfúrótoronyra, Bess úgy érzi, képtelen elviselni a férfi hiányát. Az Istennel személyes viszonyt ápoló lány könyörög a „Legnagyobb Jóhoz”, hogy hozza vissza hozzá. Ám Bess Istene ugyanolyan kegyetlen, mint a gyülekezet, amely létrehozta őt, így bár a lány vágya teljesül, a férfi hazatérése mégis új próbatétel elé állítja mindkettőjüket.
Szenteczki Zita és a darab szereplői a Hullámtörés próbáján (fotó: Szeidl Marian)
„A Hullámtörés értelmezhető női Krisztus-történetként. A történetet tizenöt stációra bontottuk. Ennek ellenére nem akarjuk beazonosítható valláshoz kötni, tágabb értelemben vizsgáljuk a hit és a közösség megtartó és veszélyes erejét” – mondta el a nyílt próbán Szenteczki Zita rendező, aki azt is hozzátette, hogy nem akar senkit felmenteni vagy mártírrá tenni, inkább az a kérdés foglalkoztatja, hogy mennyire nehéz megtartani az áldozathozatal vagy az önfeláldozás arányait: „Fontos, hogy az ember tudja képviselni a saját igényeit és határait, ugyanakkor le is tudjon mondani dolgokról a másikért, egy nagyobb ügyért.”
A Hullámtörés Lars von Trier 1996-os filmdrámája alapján készült. Lars von Trier, David Pirie és Peter Asmussen forgatókönyve alapján Bíró Bence készített új színpadi adaptációt a Radnóti Színház számára. A főszerepben Sodró Eliza látható, mellette Pál András, Berényi Nóra Blanka, Kováts Adél, Schneider Zoltán, Horváth Lajos Ottó, Major Erik, Gazsó György, Fehér László és Kozma Veronika színművészek, valamint Varga-Szathmáry Judit és Nagy Bernadett énekesek lépnek színpadra.
További információk és jegyvásárlás ITT.
Csigavideo Film and Photo
Knyihár Bence: Közvetlen elmozdulások – Tóth Eszter és Knyihár Bence tárlatvezetése
Időpont: 2025. május 3., 17:00
A kiállítás megtekinthető 2025. május 11-ig
Helyszín: Balatonfüred, Zsdral Art Galéria, 8230 Balatonfüred, Zákonyi Ferenc u. 5-8.
Az Ancora Contemporary Gallery szervezésében a füredi Zsdrál Artban megvalósuló tárlat a festészet performatív jellegét, a színek elemi összhatásait és a belőlük kibontakozó kompozíció jelenvalóságát mutatja meg. „Knyihár Bence műveinek mibenléte a festészet legegyszerűbb alapvetéseiben ragadható meg: a vászon, a szín és az ecsettel való cselekvés önmagában elég ahhoz, hogy a műalkotás önálló entitása megvalósuljon – írja a kiállításról Sipos Tünde az Újművészetben. „Knyihár Bence festészeti programjában a vászonra készült alkotások létrejöttének folyamatáról gondolkodik. Formakészlete minimalista és reduktív, színhasználata viszont nagyon is tág. Műveinek minden egyes alkotóelemét már önmagában, elemi természetességében értelmezi. Az anyag létezése számára már kiindulópontot jelent bármilyen festészeti kompozíció létrehozásához. Az alkotó elfogadja és megfigyeli a rendelkezésére álló eszközök sajátosságait – méreteit, arányait, felületeit –, melyekre mint a lehetőség végtelen mezejére tekint. Ezek a minőségek jelentik egy mű létrejöttének kiindulási pontját. Ugyanez az elgondolás vonatkozik a kialakított színmezőkre is. Minden felvitt szín önmagában már létező entitás, egymás mellé helyezve pedig már térbeliséget, időbeliséget, ritmikusságot és kapcsolódási viszonyokat is kialakítanak.”
Knyihár Bence munkáit Tóth Eszter művészettörténész mutatja be a művész közreműködésével május 3-án. A tárlatvezetésről további információ az esemény Facebook-oldalán.
Nyitókép: Sodró Eliza a Hullámtörés próbáján, a háttérben Gazsó György (fotó: Szeidl Marian)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!