
Esterházy-műkincsek az Iparművészeti Múzeumban
Szeptemberig ismét látogatható az Iparművészeti Múzeum
Öt év után ismét beléphetünk az Iparművészeti Múzeum épületébe. Az intézmény 2017 óta zárva tart a felújítási munkálatok miatt, viszont idén a rendhagyó Opus 735 című kiállítás nyomán, szeptember 25-éig megtekinthetjük az Esterházy-műkincsek válogatását a múzeum földszinti galériájában. AXVI. századi gyűjteményt a második világháború vége felé a budai Várban helyezték biztonságba, azonban az épületet bombatalálat érte.
„A kiállítás az Esterházy-kincstár súlyosan megsérült, részben megsemmisült vagy apró darabokra tört, de a magyar főúri luxust reprezentáló dísztárgyaiból mutat be válogatást. Ezek a roncsok a háború értelmetlen pusztításának nyomait magukon viselve mementóként várják, hogy a szakszerű és átgondolt restaurátori, illetve rekonstrukciós beavatkozás révén régi szépségükben újjászületve, egykori egységükben újra bemutathatóvá válhassanak.”
Esterházy Pál hercegnek köszönhetően a műkincseket átszállították az Iparművészeti Múzeumba.
(forrás. imm.hu)
„Hogy ez a tragikus háborús esemény mégsem vezetett a kincstár teljes »végromlásához«, az kizárólag az idén 150 éves múzeum restaurátor-műhelyeiben folyamatosan, generációkon át, napjainkban is zajló konzervátori és helyreállítási munkának köszönhető. A különböző mértékben károsodott műtárgyak restaurálása egyedi módszereket igényel, hogy lehetőség szerint újra hiteles összképet alkothassunk majd egyszer erről a Magyarországon egyedülálló módon egységében megmaradt főúri gyűjteményről.” – közölte az Iparművészeti Múzeum. A gyűjtemény történetének részletei a linken olvasható.
Az 1695-ben megalapított, kivételes értékű barokk főúri kincstár mintegy 270 tétele az első világháború végén került Budapestre a ma Ausztriában található fraknói várból. Az ötvös-, érem- és textiltárgyakból álló, Esterházy-kincsként emlegetett gyűjteményt 2016-ig az Iparművészeti Múzeumban őrizték. Akkor a magyar kormány a heves tiltakozás ellenére a fertődi Eszterházy-kastélyba szállíttatta az egyetlen magyar főúri kincstárat. Ezt követően indított pert az Esterházy Magánalapítvány 2017-ben a magyar állammal, az Emberi Erőforrások Minisztériumával, a fertődi kastélyt üzemeltető Esterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft.-vel, valamint az Iparművészeti Múzeummal szemben.
(forrás: imm.hu)
Az Esterházy Magánalapítvány alapítója, Czigány Balázs még a tárgyalás idején hangsúlyozta, hogy céljuk nem a kincsek elszállítása az országból, hanem az ország legnagyobb iparművészeti gyűjteményének jogi egységét szerették volna visszaállítani. Annak ellenére, hogy az Esterházy Magánalapítvány pert vesztett az állammal szemben, ez a törekvés, még ha rövid időre is megvalósulni látszik. A per részleteit korábban megjelent cikkünkben olvashatják.
Nyitókép: imm.hu
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!