Ezeréves közös múlt – közös európai jövő
by Tóth Artin 2022. Jun 15.

Ezeréves közös múlt – közös európai jövő

Német–magyar kapcsolatok

Amikor az ember bepötyögi a különböző internetes keresőkbe, hogy Magyarország–Németország vagy Budapest–Berlin, elsőnek repülőjegyeket és különböző szállásokat kínál fel az algoritmus. A kulturális ínyencek pedig hoppon maradnak. Holott lehetne az is a találati listák élén, hogy Figyelem, figyelem! Street art projekt Justus Becker német művésszel!

A magyar emberek túlnyomó többsége a balatoni nyarakon, a német turisták révén került közvetlen kapcsolatba a német nyelvvel és kultúrával, de valljuk be, – mintegy a két világháború utóhatásaként – békeidőben sem szerettük meg igazán a nyelvüket. Ez generációs pech.

Német egység a Balatonnál (forrás: forgacspeter.hu)

A német nyelv népszerűsítését célzó tevékenységeket a DACH-országok, Németország, Ausztria és Svájc nagykövetségei és kulturális intézetei közösen végzik. A budapesti német követség e témában szorosan együttműködik a Német Akadémiai Csereszolgálattal, a Külföldi Iskolák Központi Ügynökségével, a három külföldi német iskolával és a német nyelvű Andrássy Egyetemmel. Kulturális munkájának másik aspektusa a magyarországi németek nemzeti kisebbségével való együttműködés.

2022-ben, a digitális nomádok korában már igencsak népszerű egy-egy berlini kiállítás, esetleg egy ösztöndíj elnyerése valamelyik német egyetemre, de azok a kultúrára szomjazók sem maradnak le azért mindenről, akik nem olyan szerencsések, hogy kijussanak, hiszen a nagykövetségen vallják: „A művészet jelzőrendszer, a társadalmi áramlatok és trendek szeizmográfja, és hozzájárulhat ahhoz, hogy az üzlet egyfajta művészetté váljon azáltal, hogy elhagyja a járt utat, új területeket fedez fel.” Ezt a missziót alátámasztják alábbiak is:

A Szeged IGF 2018-tól részese a EuroStringsnek, amely az európai klasszikusgitár-fesztiválok első együttműködése. A projektben tizenhét fesztivál vesz részt Horvátországból, Finnországból, az Egyesült Királyságból, Németországból, Ausztriából, Olaszországból, Hollandiából, Montenegróból, Bulgáriából, Spanyolországból Portugáliából, Észtországból és Bosznia-Hercegovinából.

Az October ’43 című film vetítése a Goldmark teremben (forrás: dán követség)

2019-ben a Nemzetközi Holokauszt Emléknap alkalmából a német, a dán és az izraeli nagykövetség közösen emlékezett meg a dániai zsidó közösség megmentésének 75. évfordulójáról. A budapesti Goldmark teremben levetítették az October ’43 című filmet, majd pódiumbeszélgetés szerepelt a programban. A film arról szól, hogy miközben a Németország által megszáll Európában mindenhol koncentrációs táborokba hurcolták a zsidókat, Dánia 1943-ig kivétel maradt. Carl Otto Dethlefsen és Jonatan Jerichow filmesek bemutatták, hogyan mentették meg a dánok a zsidókat. Jerichow, aki részt vett a rendezvényen, elmondta, a film példa arra, mi mindent érhet el az ember.

Pódiumbeszélgetés a film vetítése után (forrás: dán követség)

A három nagykövet közös közleményt adott ki: felhívták a figyelmet az oktatás és a tanulás fontosságára: nemcsak véd a feledés, a történelem újraértelmezése és a tagadás ellen, hanem biztosítja a jobb jövőt az emberiség számára. Közös meggyőződésük, hogy az igazság felismerése és elfogadása, a holokauszttal való szembenézés az első mozzanat annak érdekében, hogy fel lehessen lépni a jelenben növekvő antiszemitizmussal és gyűlölettel szemben.

2020-ban művészi Berlin-ábrázolás készült a Budapest, VII. kerületi Akácfa utca 27. alatti ház tűzfalára. A festmény a nagykövetség és a Színes Város Csoport közös projektjeként jött létre. A frankfurti művész, Justus Becker és Benkő Katalin által megálmodott alkotás Kelet- és Nyugat-Németország újraegyesítésének állít emléket.

Fotó: Farkas András

2021. október 9-e és 11-e között a Szolnok Masterclass keretén belül, a Zeneakadémiával együttműködve megrendezték az Albrecht Mayer mesterkurzust. A Szolnokra érkező hazai és külföldi hallgatók három napon át a Berlini Filharmonikusok sztár oboistájától, a világhírű Albrecht Mayertől leshették el a szakma csínját-bínját.

Ha van a barokk orgonáknak ősatyja, az bizonyosan az a csodálatos, négymanuálos monstrum Hamburgban, a St. Jacobi templomban, amelyet 1693-ban Arp Schnitger épített. Azóta is minden orgonista álma, hogy játsszon rajta. 2021 decemberében gazdája, a templom orgonistája látogatott hozzánk. Műsorában mi mást választott volna hamburgiként Bach mellé, mint a helyi végtelenül gazdag északnémet zeneirodalmat.

A németeket és a magyarokat ezeréves történelem köti össze. Ma a közös értékek és érdekek fundamentumán álló közös európai jövőnkről van szó. Az általános nagykövetségi feladatokon túl a német hírek közlése, illetve a kétoldalú kapcsolatok bemutatása is cél.

A magyar kormány megnyitja a határátkelőket Ausztria felé, a keletnémet állampolgárok szabadon távozhatnak Nyugatra (1989. szeptember 11., fotó: E. Várkonyi Péter/MTI)

Rendszeresen állítanak ki magyar művészek a nagyköveti rezidencián. A Goethe Intézetek a Német Szövetségi Köztársaság világszerte működő intézményei. Céljuk, hogy elősegítsék a német nyelv elsajátítását és a nemzetközi kulturális együttműködést. A nagykövetség kiegészíti a Goethe Intézet független kulturális munkáját.

A nyitóképet Farkas András készítette (Színes Városkép Csoport)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕