by Kozár Alexandra 2024. Oct 26.

FestClásica, a szervezet, amely összehozza Spanyolország legjelentősebb fesztiváljait

– Hiába volt a kultúra mindannyiunk menedéke a Covid-járvány alatt, a cégek erre szánt támogatása mégsem nőtt

A FestClásica, a Spanyol Klasszikus Zenei Fesztiválok Szövetsége az egyik legismertebb spanyol kulturális szerveződés, amely átfogó platformot  jelent az ország kisebb-nagyobb fesztiváljai  számára.

A nevét egybe író nonprofit szervezet 2007-ben azzal a céllal jött létre, hogy Spanyolország legjelentősebb klasszikus, régizenei és kortárs zenei fesztiváljait összefogja és promotálja – jelenleg negyvenhét fesztivált egyesít Spanyolország tizenhat autonóm térségében. Tagjai közé tartozik többek között az egyik legnagyobbnak számító Granadai Nemzetközi Zenei és Táncfesztivál, a Kanári-szigeteki Zenei Fesztivál, a Gijóni Régizenei Fesztivál, a Segoviai Zenei Fesztivál, a Valldemossai Chopin Fesztivál, a Granadai Nemzetközi Gitárfesztivál, a Estellai Régizenei Hét, de van a palettán zongora-, kamarazenei és egyházzenei fesztivál is. 

Gijóni Régizenei Fesztivál (forrás: FestClásica)Gijóni Régizenei Fesztivál (forrás: FestClásica)

A FestClásica mint intézmény tárgyal a közigazgatási szervekkel, az ország fő kulturális szervezeteivel, egyesületeivel, illetve  az Európai Fesztiválok Szövetségében (EFA) Spanyolországot képviseli. Egyik legfőbb törekvése, hogy újabb és újabb együttesek szerepeljenek a fesztiválokon, és minél több spanyol, illetve Spanyolországban szerzett zenét játsszanak a koncerteken.

– Mindegyik fesztivál önállóan működik, saját büdzsével és szervezeti felépítéssel, de a FestClásicának is van költségvetése, amit saját projektjeire és tevékenységére fordít, illetve adminisztratív és szervezeti működésére – tisztázza az alapokat Marta Barrecheguren Fernández, a szövetség koordinátora, hozzátéve, hogy a szervezet büdzséjét teljes mértékben az állami támogatás, konkrétan a spanyol Kulturális, Oktatási és Sportminisztérium, valamint a tagok befizetései adják. – Jelenleg épp azon fáradozunk, hogy kidolgozzunk egy szponzorációs stratégiát az alapítványspecifikus tevékenységek és projektek finanszírozására. A FestClásica éves költségvetése, ahogyan a tagok száma is, az elmúlt években nőtt, jelenleg 50 ezer euró körül mozog. Ami az egyes fesztiválok költségvetését illeti, a kisebb rendezvények 40 ezer eurós összegétől a nagyok több millió eurós büdzséjéig terjednek.

Az egyik gyöngyszem: a Valldemossai Chopin-fesztivál Mallorcán

Valldemossai Chopin-fesztivál (forrás: FestClásica)Valldemossai Chopin-fesztivál (forrás: FestClásica)


Az egyik legnagyobb fesztivál, a Granadai Zenei és Táncfesztivál, melynek idei nagydíját Martha Argerich világhírű argentin zongorista és a flamenco-előadóművészetéről híres Antonio Gades Társulat kapta. Az 1952 óta létező fesztiválon Arthur Rubinstein és Victoria de los Ángeles spanyol szoprán is fellépett az Alhambra legszebb arab udvarain, vezényelt Herbert von Karajan az V. Károly palotában, Margot Fonteyn és Rudolf Nurejev táncolt a Generalife kertjében, de Lorin Maazel amerikai karmester, Vladimir Ashkenazy izlandi karmester, Jessye Norman zenész, Monstserrat Caballé opera-énekesnő is csillogtatták tehetségüket.

Granadai Zenei és Táncfesztivál (forrás: FestClásica)Granadai Zenei és Táncfesztivál (forrás: FestClásica)

– Amikor kis vagy közepes fesztiválról beszélünk, sosem azok minőségét vagy fontosságát, csakis a költségvetés mértékét értjük rajta. Spanyolországban nagyon kevés hét számjegyű büdzsével rendelkező zenei fesztivál van, amit igazán nagynak nevezhetnénk európai viszonylatban, de ha a programkínálatukat és a történetüket nézzük, a kisebbek szintén jelentősnek tekinthetők – árnyalja a képet a szervezet koordinátora.

Reneszánsz és barokk muzsika fél évezrede



A Vélez-Blanco-i Reneszánsz és Barokk Zenei Fesztivál létrejötte az almeríai település XVI. században gyökerező zenei hagyományainak eredménye, s azon európai fesztiválok közé tartozik, amelyek egyszerre ünneplik a zenét és a történelmi örökséget: itt nemcsak a muzsika reneszánsz és barokk, hanem a környező műemlékek is. Képzelhetjük, micsoda hangulata van a nappali és éjszakai koncerteknek, a különböző korabeli hangszeres zenei interpretációknak, a barokk zenekarok, az orgona és a kórusok zengésének, a viola da gamba és a XIV. századból származó, a harsona elődjének is tekinthető sacabuche hangzásának. A szánt szándékkal ritkábban játszott, illetve az újdonság erejével ható repertoárt művészeti-tudományos konferenciák és hangszeres képzések egészítik ki, így téve teljessé a kor hangulatát megidéző különlegesen egyedi élményt. A fesztivál célja a spanyol zenei örökség megőrzésén és terjesztésén túl az is, hogy a nő előadóművészeket és zeneszerzőket láthatóbbá tegye, illetve hozzájáruljon a térség fenntartható fejlődéséhez. E tekintetben tehát, bármennyire is fél évezredre nyúlik vissza, modernnek és trendinek tekinthető.

 

A FestClásicának saját koncertjei nincsenek, kivéve a fesztiválturnéját, melyet évente szerveznek a spanyol előadók fesztiváljelenléte és a tagok közti együttműködés elősegítése érdekében. Minden évben kétféle turnéra indulnak a programszervezők érdekeinek megfelelően: az egyik a jelenlegi zenei szcénát mutatja be, a másik az egyesület elkötelezettségét szem előtt tartva a fiatal tehetségeket. Turnéfajtánként egy-egy projekt kap egy bizonyos összeget produkciós költségekre, illetve azért, hogy a szövetség tagfesztiváljain a rá következő évben koncertsorozatot mutathasson be.
– Talán ez a leginkább látszó és elismert tevékenységünk, amelyet az éves költségvetésünkből finanszírozunk, de a jövőben speciális szponzorokat szeretnénk találni, hogy a turnékörülményeken javíthassunk, és a meglévők mellé másféle turnékat is szervezhessünk. 

Estellai Régizenei Hét (forrás: FestClasica)Estellai Régizenei Hét (forrás: FestClasica)

A jelenlegi gyakorlat szerint a FestClásicának nincsenek céges szponzorai, a tagfesztiválok közül soknak van vállalati vagy magántámogatója, ám a legtöbb esetben ez nem képezi jelentős részét a büdzséjüknek.

A szponzorok vagy az adott fesztivált támogatják általánosságban, vagy konkrét koncerte, produkciót. Leszámítva némi adózási kedvezményt, egy fesztivál szponzorálása leginkább egy adott régió vagy város művészeti, illetve kulturális életének támogatását jelenti – legtöbbször a helyi (régiós) cégek a szponzorok, gyakran eszköz- vagy egyéb materiális támogatással.

– A szövetség is próbál néhány potenciális támogatót szerezni, főként a vállalati szektorból, elsősorban olyanokat, akiknek a szponzorációs portfóliójában a zene- és a kultúratámogatás szerepel – mondja a koordinátor, aki azt is elárulja, hogy Spanyolországban a céges, illetve magántámogatás nem túl fejlett a kulturális/művészeti területen, és addig, amíg nem lesz megfelelő, illetve kedvező törvényi szabályozás, amíg a kormány nem teremt vonzó adózási feltételeket, nehéz lesz szponzort találni, illetve megtartani a meglévőket.
– Igaz, hogy jelenleg negyven százalék az, amit a cégek az adójukból leírhatnak, ám ez csak idén januártól van így, és eddig nem igazán hatott a támogatási kedvre. A FestClásica más országos szervezetekkel azon dolgozik, hogy e tekintetben kedvezőbb irányba változzon a törvényi gyakorlat.

A Covid-járvány sok cég számára óriási ütést jelentett, és szembe kellett nézniük a gazdasági veszteségeikkel. A fesztiválok sok szponzorcéget vesztettek, vagy legalábbis egy időre elvesztették támogatóikat, bár mostanra látszik némi lassú visszarendeződés. A lezárás alatt a kultúra mindenki számára a vigaszt, a megkönnyebbülést jelentette, de a cégek kultúratámogatási kedvét ez nem növelte.

Nyitókép: Ecos Festival (forrás: FestClásica)

Lásd még:

Világjáró Nemzeti Balett – színház nélkül – Betekintés a Compañía Nacional de Danza, vagyis a Spanyol Nemzeti Balett működésébe

„Modern, még akkor is, ha már klasszikusnak tekintik” – Interjú Eugenia Eirizzel, Antonio Gades özvegyével, a Gades Alapítvány létrehozójával

„A világszínvonalú dolgok érdekelnek” – Interjú Ladányi Andrea táncművésszel

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!