
Kortárs üvegművészeti tárgyakkal bővül az Iparművészeti Múzeum gyűjteménye
A művek esztétikai értéke és technológiai kvalitása egyaránt világszínvonalú.
A Magyar Zene Házában július elején nyílt meg a Glassification.hu című kiállítás, amely két éven keresztül külföldön, Velencében, Szófiában és finn városokban is hirdeti majd, hogy a kortárs magyar üvegművészet a világ élvonalába tartozik. A nemzetközi turné végeztével a kiállítás húsz műtárgyából hat az Iparművészeti Múzeum Kerámia- és Üveggyűjteményébe kerül.
Az utazókiállítás címének alapja egy ritkán használt angol főnév, a glassification, amely üveggé alakítást jelent. Ez kifejezi a lényeget: az alkotói gondolat az üvegben ölt testet. Ugyanakkor hangzásánál fogva behozza a népszerű gamification angol szót is, utalva az üvegben rejlő kimeríthetetlen lehetőségre és az anyaggal való játékra. A .hu utótag a mai digitális érában való működést sugallja, és a címet Magyarországhoz köti.
A Glassification.hu Halasi Rita Mária kurátor szerint hiánypótló vándorkiállítás, mert egyrészt a kortárs magyar üvegművészetet bemutató utazó tárlatot legutóbb közel két évtizeddel ezelőtt szerveztek, másrészt a kortárs üvegművészet kimagasló, világszínvonalú teljesítménye nem vált kulturális identitásunk részévé, elfelejtettük kommunikálni az eredményeinket.
A húsz, erre az alkalomra készült műtárgy esztétikai értéke és technológiai kvalitása egyaránt világszínvonalú. Gyakran olyan, unikális, régi és új manufakturális technikák húzódnak meg a munkák mögött, amelyeket mestereik a világon egyedüliként képviselnek.
A kiállító művészek közül néhánynak a világ legjelentősebb közgyűjteményeiben, illetve vezető művészeti gyűjteményeiben is találhatók munkái, továbbá a legnagyobb presztízsű üvegművészeti díjak birtokosai. Az Iparművészeti Múzeumot is fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium sokrétűen segíti az állami közgyűjtemények és a hazai kortárs alkotók együttműködését.
Edőcs Márta: Halvány hálózat (2023)
Négy generáció tíz alkotóját kérték fel, hogy műveikkel vegyenek részt a kiállításon, közülük négynek már szerepelnek munkái az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. A múzeumba most kerülő tárgyakat a művészek – Bihari Kristóf, Bősze Eszter, Darabos Anita, Edőcs Márta, László Kyra és Varga Gyöngyvér Amala – jelenlétében mutatták be. Az üvegestechnikák tekintetében szintén a lehető legnagyobb változatosság reprezentálására törekedett a kurátor, azaz tíz különböző művészi attitűd és gyakorlat, az üveg tízféle megközelítése jelenik meg a kiállításon. Az alkotók képviseletében Edőcs Márta úgy fogalmazott: a legfontosabb hazai közgyűjtemény részévé válni más, magasabb dimenzióba helyezi pályájának megítélését, egyszersmind művészi felelősségét.
A kiállítás szakmai szponzora a Rákosy Glass.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Bősze Eszter: Belső mozgás I. (2021)
A fotók forrása: Iparművészeti Múzeum
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!