
Azonosulási pontok az ART9 Galériában, Egy nyár a Katonában, Vajda-kiállítás Szentendrén és Máté-passió az Operában
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Molnár Zoltán: Kína, Pingyao (forrás: Molnár Zoltán)
Azonosulási pontok: Molnár Zoltán fotográfus kiállítása
Megtekinthető: 2025. április 25-ig
Helyszín: ART9 Galéria, 1092 Budapest, Ráday utca 47.
Ismeretlen tájak, különleges épületek, időtlen arcok, a rohanó világból kiragadott karakterek, apró figurák. Egymástól távol eső helyek, élettöredékek, szigorú formák, arányok, tónusok különböző időben, mégis minden eltérésük ellenére hasonló módon fejeznek ki általános érvényű, egyetemes gondolatokat: a születést, a halált, a kozmoszt, a múltat és a jövőt, az életet, a létezést. Molnár Zoltán fotográfus mindenben és mindenhol az embert keresi, még akkor is, ha olykor mellőzi őket a képein. Vallja, hogy az ember nélküli fotók világa nem feltétlenül jelentik a humánum kiszorulását.
Molnár Zoltán: Brazília (forrás: Molnár Zoltán)
„Az elkészült képek nem mondanak el semmit. Nem magyaráznak, nem idéznek, nem kérnek. Csak vannak. Mint a szavak, amelyek mögül kivonult a beszéd szándéka, de megmaradt bennük a csend súlya. És ez a csend nem üresség. Hanem megtelt pillanat. Egyetlenegyszer történik meg. Aztán nincs tovább. És mégis ott marad.
Ezek a képek azonosulási pontok. Olyan metszéspontok, mint egy láthatatlan szövedék, egy finom, áttetsző pontháló ami a világ fölé borul. Nem rögzít, nem fog meg, hanem átölel. Mint egy álom, amelyről nem tudjuk, mikor kezdődött, és mégis az ébredésnél mélyebben bennünk marad” – mondta a tárlatról annak megnyitóján Szalontai Ábel fotográfus, egyetemi tanár.
A kiállításon bemutatott fotográfiák 1998-2024 között készültek, a végtelenség kis darabkáinak vizuális feltérképezései bolygónk legkülönbözőbb helyszíneiről Brazíliától Kínáig, Franciaországtól Romániáig, Spanyolországtól Makedóniáig. A kiállítás atlaszként is értelmezhető: a különböző helyek és területek összekapcsolt képeinek szintézise, amely lehetővé teszi a látogató számára, hogy többféle olvasatot és összefüggést hozzon létre.
További információ az esemény Facebook-oldalán.
Jelenet az Egy nyár című darabból (fotó/forrás: Horváth Judit / Katona József Színház)
Egy nyár
Időpont: 2025. április 17., 19:00
Helyszín: Katona József Színház, 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 6.
Carlo Goldoni fényes velencei karrierjének utolsó két évében, 1761-62-ben írta A nyaralás trilógiáját. A darab egy szerelmi négyszög története, két elhibázott szerelem komédiája: a szerelmi téboly kibontakozása, majd visszaterelése a morális korlátok, a társadalmi szabályok, a józan ész határai közé; féltékenység, szorongás, őrlődés az adott szó és a szenvedély között. A szerelmesek mellett ott vannak a gazdáik viselkedését döbbenten figyelő szolgák, a jószándékú, de mindent csak megbonyolító apa, egy ingyenélő vendég, egy szerelemre éhes, idősödő nagynéni, egy elviselhetetlen jóakaró... – szinte egyenrangú, nagy szerepek, bonyolult, gazdagon kidolgozott jellemek. A nyaraláson részt vevő sok-sok pár története a vágyott és a megélt szerelemnek megannyi módozata, lehetősége, változata.
„Az emberi nyaralások örök kalandja, az elutazások és a visszatérések kalandja, az illúzióé és az évszakok illúziójáé, a már visszahozhatatlan koroké – írta a darabról Giorgio Strehler. – Ha érezhetünk Goldoninál szomorúságot, ha létezik töprengő melankólia ebben a században, olyan melankólia, amely a legmélyén csupa életörömmel, finomsággal és mértéktartással párosul, akkor ez a szomorúság itt a maga teljes fényében mutatkozik meg. Van ebben valami az évszázad halálából, valami egyre hangsúlyosabb hanyatlás. Épp ezért olyan mai a hangulatában a Trilógia."
Rendező: Ascher tamás
További információ és jegyvásárlás ITT.
Tornyok, arcok, maszkok – Vajda Lajos művészete
Megtekinthető: 2026. január 4-ig
Helyszín: Vajda Múzeum, 2000 Szentendre, Hunyadi utca 1.
A Vajda Múzeum 2025 tavaszán különleges kiállítással nyitja újra kapuját. A Tornyok, arcok, maszkok című tárlaton Vajda Lajos (1908–1941) rövidre szabott életművének kronologikus alakulásával ismerkedhet meg a látogató, a korai stúdiumoktól a transzparens rajzokon át egészen az életmű lezárását jelentő nagy szénrajzokig. A kiállítás mellékszálaként bemutatják a Vajda Múzeum történetét, a nemrégiben újra felfedezett Haluskai tanya izgalmas nyomozását, és ismét vetítik a 2018-ban bemutatott Vajda: Világok között című videóinstallációt (Horváth Dániel és Gerhes Gábor munkája).
További információ ITT.
Részlet Johann Sebastian Bach: Máté-passiójából (fotó: Rákossy Péter)
Johann Sebastian Bach: Máté-passió
Időpont: 2025. április 17. és 19., 19:00
Helyszín: Magyar Állami Operaház, 1065 Budapest, Hajós u. 11.
Krisztus mártírhalálának és feltámadásának üdvtörténete ez elmúlt csaknem két évezredben a nyugati világ művészetének meghatározó ihletforrásává vált: számos megindító és emelkedett alkotást ihletett. Ezek egyike Bach Máté-passiója, ami nemcsak a zeneszerző legnagyobb műve, de a protestáns egyházzenében és az egyetemes zenetörténetben is felülmúlhatatlan csúcspontot jelent. A Krisztus szenvedéseit Máté evangéliuma nyomán feldolgozó oratórium a komponista halála után feledésbe merült ugyan, száz évvel később azonban Felix Mendelssohn-Bartholdy felfedezése nyomán valóságos Bach-reneszánsz indult útjára. Előtte tisztelegve tűzi műsorára a Máté-passiót 2013 óta a Mendelssohn-féle feldolgozásban, M. Tóth Géza animált vetítésessel párosuló, szcenírozott rendezésében a Magyar Állami Operaház. Az előadásokon a szólista szerepekben már nagy tapasztalatot szerzett, kiváló művészekhez – Kovács István (Jézus), Váradi Zita, Schöck Atala és Cser Krisztián – Rainer Trost, a világ vezető operaházainak keresett szólistája csatlakozik, aki a Evangelista szerepét és a tenor szólót tolmácsolja. A Magyar Állami Operaház Zenekarának, Énekkarának és Gyermekkarának közreműködésével megvalósuló hangversenyeken első ízben dirigálja a Dalszínház együtteseit Pad Zoltán, a Magyar Rádió Énekkarának Liszt-díjas karnagya.
További információ és jegyvásárlás ITT.
Nyitókép: Jelenet az Egy nyár című darabból (fotó/forrás: Horváth Judit / Katona József Színház)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!