Hogyan élt egy harangozó a XIX. században?
– Online kiállításon kel új életre a megmentésre váró szentendrei Népművészetek Háza
A Ferenczy Múzeumi Centrum tárlata virtuális időutazásra hív Szentendre legrégebbi épületébe Petőfi Sándor A helység kalapácsa című vígeposzának megidézésével.
A gazdag szerb kereskedőváros barokk épületei mellett igazi kuriózum ez a paraszti kultúrát idéző épület Szentendre belvárosában. A katolikus egyház gondozásában állt egyszerű, paticsfalú, gerendavázas, háromhelyiséges ház iskolaként működött a XVIII. században, de az 1840-es évektől már a mindenkori harangozó lakott benne. [A patics a parasztház vesszőből font fala, melyet mindkét oldalról agyaggal, sárral szoktak megtapasztani – a szerk.] A Templomdombra vezető, titokzatos falépcső az ő munkáját könnyítette meg, közvetlen összeköttetést biztosítva a katolikus plébániatemplommal.
Forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum
A harangozó háza online kiállításon a harangozó életterét és mindennapjait ismerhetjük meg, betekintve a XIX. század végi, XX. század eleji városi térbe, miközben a rekonstruált korabeli enteriőrbe helyezve Petőfi Sándor A helység kalapácsa vígeposza is meghallgatható.
A honlap vizuális világának megteremtésében a ház és a város adta tereken és látványokon túl főként a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményének tárgyait, dokumentumait és fotóit használták fel. Az ötlet és a tartalom a Muzeológiai és Irodalmi Osztály munkája.
Forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum
A kísérletező lendülettel alkotott, a látogatókat és a szakmai érdeklődőket változatos tartalommal váró, a felfedezői aktivitást motiváló virtuális kalandozás programozója a Digitális Képműhely, az üde és vonzó grafikai arculat tervezője pedig Lázár Zsófia.
A helység kalapácsa a budapesti Vörösmarty Gimnázium tanulóinak és pedagógusainak előadásában hangzik el.
További információk: ITT.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: A harangozó háza (forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!