
Hogyan reagál a dizájn a válságokra?
– Nemzetközi szociális dizájn konferenciát tartanak a MOME-n
November 9-én kezdődik a Social Design Network (SDN) elnevezésű kétnapos nemzetközi szociális dizájn konferencia a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), amelynek fókuszában a természeti és a társadalmi válságok, vész- és veszélyhelyzetek kezelése áll.
A nemzetközi SDN-konferencia különböző tudományágak szakembereivel közösen tárja fel, hogyan reagál a dizájn a válságokra és milyen eszközökkel segít azokat megérteni, kezelni. A konferencia idei témája, a Design a válság idején (Design in Times of Crisis) azt vizsgálja, hogy a tervezés hogyan reagál a válságokra, és hogyan alakítja a válságokkal kapcsolatos felfogásunkat különböző tevékenységek és beavatkozások mentén. Négy különböző szempontból vizsgálja a területet, a válságok megértése, a válságok és a közösség kapcsolata, a válság és az oktatás kapcsolatán keresztül, valamint a jógyakorlatok tükrében. [A jógyakorlat vagy bevált gyakorlat, angolul best practice, a vállalati menedzsment és minőségbiztosítás területén olyan, rutinszerűen végzett tevékenységre utal, ami széles körű tapasztalatokon alapul, és több szervezetben is sikeresnek bizonyult – a szerk.]
Az esemény első napján, az úgynevezett Activation day-en a résztvevők magyarországi civil szervezetekkel végezhetnek műhelymunkát. A Levegő Munkacsoport, a Migration Aid és a Menhely Alapítvány bevonásával végzett workshopokon valódi helyi és globális problémákat vizsgálnak meg. A tiszta levegő, a háború vagy egyéb krízis miatt otthonukat elvesztő gyerekek beiskolázása és az, hogy hogyan vonható be több önkéntes egy-egy civil szervezet munkájába, mind olyan aktuális kérdések, amelyekre egyre sürgetőbb működő, gyakorlati megoldásokat kidolgozni.
November 10-én világhírű szakemberektől hallhatnak az érdeklődők előadásokat: délelőtt Indy Johar építész, 00 és a Dark Matter Laboratories alapítója tart előadást, akinek a nevéhez több közösségi vállalkozás létrehozása fűződik, így az Impact Hub Westminster, az Impact Hub Birmingham, a Wikihouse, valamint az Open desk. Délután The Design Uncommons: Undisciplining Design in Social Systems címmel Josina Vink, a The Oslo School of Architecture and Design docense, valamint a Center for Connected Care dizájnvezetője tart előadást.
A rendezvény angol nyelvű, a konferenciát a Social Design Network szervezi, amelyet a MOME Innovációs Központ Social Design Hubjának kezdeményezésére több egyetem közösen alapított 2020-ban.
Lásd még:
Minél kevesebb lassan gyógyuló sebet okozni
– Beszélgetés Molnár Péterrel, a MOME Design Intézetének igazgatójával
Nyitókép: a MOME egyik épülete (fotó: Bujnovszky Tamás)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!