
I. Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál
A Magyar Zene Háza első teljes évada egy különleges, négynapos zenei fesztivállal indul 2022. szeptember elsején.
A Magyar Zene Háza által megrendezett I. Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál fókuszába a Felkelő Nap országa kerül: világszínvonalú – hazai és külföldi – szólisták, tradicionális és klasszikus zene, gasztronómiai és filmes programok várják az érdeklődőket a vadonatúj városligeti koncertteremben szeptember elsejétől 4-éig.
Farkas Gábor
Japán évezredekre visszatekintő kultúrája számos izgalmat kínál az arra nyitott közönségnek, az utóbbi évtizedekben rohamosan gazdagodó és táguló komolyzenei színtere pedig Európában is nyitott fülekre talál.
A fesztivál ötlete és művészi koncepciója Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművésztől származik, aki először, közel húsz évvel ezelőtt mutatkozott be szólistaként Japánban, majd évről-évre visszahívták az országba. 2017-ben első európaiként lett a Tokyo College of Music zongoratanszékének professzora, ahol majdnem négy évet töltött – ezalatt a legrangosabb koncerttermekben, fesztiválokon és Japán vezető szimfonikus zenekaraival lépett fel, mindemellett 2019-ben elnyerte az év koncertjéért járó Aoyama Music Awardot, ezen kívül több növendéke jelentős versenyeredményeket ért el. Farkas Gábor 2020-tól a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia billentyűs tanszékének vezetője, Tokióban pedig vendégprofesszorként tanít. A kint töltött évek alatt mély benyomásokat szerzett a japán és más ázsiai országok komolyzenei életéről.
Takaki Kumada
„Úgy gondolom, a klasszikus zene most Ázsiában hódít a leggyorsabban, egyre több versenygyőzelmet és neves pozíciót könyvelhetnek el maguknak a Koreából, Kínából, Japánból származó fiatal művészek. Japánban nagy kultúrája van az amatőr zenélésnek is, számos amatőr szimfonikus zenekar működik, amikben ugyan nem professzionális zenészek dolgoznak, de a profikhoz illő odaadással muzsikálnak, a hivatásos zenészeik viszont csodálatra méltó magas szinten játszanak. Nem pusztán a perfekcionizmusban és a sok-sok óra gyakorlásban keresendő a titkuk kulcsa. Ezek a muzsikusok szívvel-lélekkel muzsikálnak, és sok olyan kiváló művészkollégával volt alkalmam együtt játszani, akiket szívesen bemutatnék a magyar közönségnek” – indokolta a fesztivál elindítását Farkas Gábor.
Luosha Fang
A Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál 2022-es kínálatában nyolc koncertet, jazzt és komolyzenét, filmvetítést, origamit, kalligráfiát, zöld tea- és szaké kóstolást, gyermek- és felnőttprogramokat egyaránt találunk. A fesztivál művészei között lesz Akiko Suwanai, Chiharu Taki, Eva Yulin-Shen és Luosha Fang hangszeres szólisták, Sumie Kaneko kotoművész, Reison Kuroda shakuhachi művész, Miho Hazama és Toshio Hosokawa zeneszerzők, Várdai István, Kohán István, Káel Norbert és persze maga Farkas Gábor is.
A Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál rezidens együttese a Liszt Ferenc Kamarazenekar, műsorvezető házigazdája pedig Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója lesz.
Váradi István
A fesztivált a zenén túl is érdekes programok kísérik.
Szeptember elsején este 6 órakor a japán nagykövet jelenlétében kezdődik az esemény, a szervezők pedig fát ültetnek a Városligetben. A Magyar Zene Háza multimédiás Hangdómjában pedig Ryoichi Kurokawa vizuális művész munkája látható a négy napban.
A fesztivál a családok látogatására is számít, az ifjúsági koncert, az origami workshop és az anime filmvetítés a legkisebbektől a kamaszokig minden fiatal korosztálynak érdekes lehet.
A Városligetben álló Magyar Zene Háza a rendezők szerint tökéletes helyszínt biztosít a Távol-Keleti Komolyzenei Fesztiválnak. A természetközeli, áttetsző üvegépítményt a japán sztárépítész, Sou Fujimoto tervezte, a koncertközpont már a teljes megépülés előtt több nemzetközi elismerésben részesült, legutóbb, márciusban a cannes-i MIPIM ingatlanszakmai kiállításának fődíját hozta el. A Magyar Kultúra napján (2022. január 22.) átadott ház első teljes koncertévadja szeptember elsején a Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivállal kezdődik.
Programinformációk a linken olvasható.
Kohán István
-------------------------------
Művészeti vezető: Farkas Gábor
Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművész, generációjának egyik legkiemelkedőbb zongoristája, a romantikus repertoár széles körben elismert interpretátora, több nemzetközi zongoraverseny győztese, és a világ legjelentősebb zenei fesztiváljainak és koncerttermeinek állandó meghívottja. Napjainkra immár számos szólólemeze látott napvilágot a Warner Music Hungary, a Hungaroton, a Toccata Classics London, valamint a Steinway & Sons Records gondozásában. Kiváló tehetségét és eddigi pályafutását a magyar állam Liszt és Junior Prima díjjal ismerte el, valamint egyben Steinway Artist is, és az Aoyama Music Award birtokosa.
Farkas Gábor a 2020/21-es tanév óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Billentyűs tanszékének vezetője és a Doktori Iskola vezetője is egyben, valamint vendégprofesszora a Tokyo College of Music-nak, Japánban.
Legújabb lemeze Soirées de Vienne (Bécsi esték) címmel jelent meg a Hungaroton kiadónál.
Fotók: Magyar Zene Háza
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!