Idén is sikeres volt a Bánkitó Fesztivál
by Ivák Bence 2022. Jul 25.

Idén is sikeres volt a Bánkitó Fesztivál

– Oláh Kata, a fesztivál ügyvezetője mesélt az együttműködések alakulásáról

„A Bánkitó Fesztivál sokáig szponzormentes fesztivál volt, de ahogy nőtt a rendezvény, úgy ez tarthatatlanná vált. Elsősorban nem az anyagi szponzoráció a cél, bár ez kétségtelenül fontos. Minden évben olyan szponzorokat keresünk, akik tartalmi szponzorációt is létrehoznak, és saját programmal kapcsolódnak a fesztiválhoz” – mondja Oláh Kata. 

Fotó: Gspann Károly

Az egyik ilyen együttműködés az Erste Bankkal jött létre, három éve.  Az Erste – a szponzorációs együttműködésen túllépve – Social Banking kezdeményezését összekötötte a Bánkitó Fesztivállal. A Social Banking egy fejlődési út, lehetőség a régió fejlődésének támogatására. Edukációs programokkal, pénzügyi és stratégiai képzésekkel olyan szervezeteknek, alapítványoknak nyújt segítséget, amelyeket a kereskedelmi bankok pusztán üzleti megfontolásból nem tekintenének célközönségüknek. A Social Banking – amellett, hogy az anyagi támogatás révén javítja a társadalmi szerepet betöltő civil szervezetek pénzügyi eredményeit (ami végső soron a fennmaradásukhoz szükséges) – profit előteremtését is lehetővé teszi. 

Ezt a gondolatmenetet követi az Erste Social Banking 2016 óta tartó társadalmi vállalkozásfejlesztő programja, a SEEDS. Az elmúlt években összesen hetvenhét olyan kezdeményezést segítettek egyről a kettőre jutni, amelyek az esélyegyenlőtlenség csökkentéséért, a rászorulók életminőségének javításáért dolgoznak.

„A Bánkitó Fesztivál esetében azért szerencsés ez az együttműködés, mert a rendezvény aktuális témájához kapcsolódnak a Social Banking civil szervezetei, így tovább gyűrűzik a közös gondolkodás” – fogalmaz Oláh Kata. Ennek eredményeként volt jelen a fesztiválon a Jane Goodall Intézet, amely a környezet kizsákmányolására hívja fel a figyelmet. A mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdőiket. Ezt a folyamatot szeretnék megfékezni azzal, hogy a nem használatos mobilokat összegyűjtik, és később profi módon újrahasznosítják.

Képviseltette magát az Adománytaxi is, ami nemcsak igényeket, de embereket is összeköt. Egy szolidárisabb és fenntarthatóbb társadalomért dolgozik, melynek mindenki részese és alakítója lehet. A feleslegessé vált értékekért házhoz megy, minden jövőbeli adományozót a társadalmi felelősségvállalásra ösztönöz, miközben számtalan önkéntes bevonásával lehetőséget teremt különböző hátterű emberek találkozására. Az Erste Bank vendégeként az Adománytaxi a ciklikus felhasználás szellemében három napon át kínálta portékáit, amelyek megvásárlásával nehéz sorsú embereket támogatott a közönség. 

Fotó: Gspann Károly 

A képzőművészeti szektorban is létrejött egy közös projekt

„Hazai oldalon az Auróra, a Bánkitó Fesztivál testvérszervezete, a másik oldalon pedig az Eldam Art Space török művészeti galéria, valamint a Yort Books nevű könyvkiadó áll. Ebből jött létre a BRAWE project, ami a feminizmus strukturális megközelítéseivel foglalkozik. Magyarországról és Törökországból hat-hat nő művész vett részt a projektben. 

Az első pár hónapban egy, a  feminizmus különböző kérdésfelvetéseit és kapcsolódásait átfogó képzést kaptak a résztvevők. A képzést követően mindkét országban párhuzamosan mutatták be önálló művészeti alkotásaikat, performanszaikat a művészek. A hazai kiállítások és akciók Budapest különböző közterein, illetve az Aurórában és egy, kifejezetten a projekthez kapcsolódóan létrejött Király utcai galériában történtek. Az utolsó állomás részeként kifejezetten a Bánkitóra készült közös alkotásokat és performanszokat mutattak be a két ország művészei a fesztiválon. A két országnak sok közös társadalmi beidegződése van, ezekre akartunk reflektálni” – meséli Oláh Kata.

A THE VAN PROJECT a családon belüli erőszak és az Isztambuli egyezmény témáit állította fókuszba. Itthon és Törökországban hasonló a társadalmi berendezkedés, hasonlóan gondolkodnak a genderkérdésekről, és hasonló problémákkal küzdenek a nők. A projekt keretében a lányok Tandem biciklin járták a fesztivált, és magyar, angol valamint török nyelvű jelmondatokkal hívták fel a figyelmet a nőket elnyomó hatalmi struktúrák okozta problémákra.

Idén a balkáni-európai regionális együttműködéseket erősítő The MOST Music – Festival & Club Exchange keretében két  – egy balkáni, egy európai – fesztivál ajánl egymásnak fellépőt. A Bánkitó partnere a projektben a szerb Estam Festival, így jutott el a Bánkitóra a szerb ShazaLaKazoo.

A nyitóképet Gspann Károly készítette.

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕