
Ilyen programot még nem látott Budapest!
Húsz héten át tartó utcai örömzene – a húszéves Spinoza Színház ajándéka
Májustól szeptemberig csütörtökönként ingyenes utcai zenét hallgathatunk a Budapest, VII. kerületi Dob utcában, a Carl Lutz-emlékműnél. A koncertekkel az idén húszéves fennállását ünneplő Spinoza Színház örvendezteti meg a közönséget.
Karl Lutz-emlékmű (forrás: spinoza.hu)
Az eredetileg pékségként, majd cukorkagyárként működő Dob utcai épület 2002-ben Spinoza Színház és Étterem néven nyitott ki, az ország egyik első magánszínházaként. Életre hívója, Sándor Anna Hollandiából költözött haza, hogy gazdasági tanácsadó tevékenységét valami újra cserélje. „Hiszek a közösség erejében, és abban, hogy az emberi kapcsolatokért érdemes élni. Olyan helyet kívántam létrehozni, ahol az emberek összejönnek, ahol okos és szép dolgok történnek” – mondta Sándor Anna. Baruch Spinoza nevének választása szimbolizálta a holland és a zsidó kultúrát, ugyanakkor a nyitottságot, szabad szellemet is.
A Spinoza színpadán megjelent a hazai művészvilág színe-java. A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2005-ben végzett operett-musical szakos osztálya is itt kapta egyik első bemutatkozási lehetőségét, de megfordult (és fordul) itt sok mindenki más, a művészszínházak krémjétől az alternatív, független társulatokig. Az előadások bemutatkozhattak külföldön is: Izraelben, Norvégiában, Hollandiában. A számtalan ősbemutató, zenés játék, kortárs opera, beszélgetős est, kiállítás és koncert hamar Budapest kulturális térképére tette az intézményt. A nyitáskor úttörő kezdeményezésnek számított a színház és az étterem összekapcsolása is. A legendás bárzongoristák, a hétköznapi élőzene és a mindig kóstolható, tradicionális zsidó konyha sokak számára varázsolta megkerülhetetlen találkozóhellyé a Dob utca 15-öt.
Bächer Iván és Eszes Fruzsina 2012-ben (forrás: nol.hu)
A Spinoza Színház műsorpolitikája a kezdetektől hangsúlyt helyezett a politikai kabarékra, estjeinek köszönhetően Bächer Iván neve összeforrt az intézménnyel. Csakúgy, mint Heller Ágnesé, Ungvári Tamásé és Popper Péteré, az ő előadásaikra éveken át tömött sorokban álltak a nézők, hogy bejussanak. Hosszú éveken át beszélgetett művészekkel, közéleti szereplőkkel Csáki Judit és Rangos Katalin, Gábor György filozófus pedig egy évtizede vezeti nagy sikerű bibliai túráját.
A szellemi kiválóságok beszélgetései mellett meghatározóvá vált a saját zenés játékok, életrajzi drámák ősbemutatója. A cél a kultúra és a tudás összekapcsolása, fókuszban az szórakozva tanítással. A kezdetektől vállalták, hogy a repertoáron kortárs, magyar témák és művek szerepeljenek, kiemelt figyelemmel a kisebbségekre, a társadalmi érzékenységre. Minden évben megrendezik a Spinoza Zsidó Fesztivált is, amelyen tíz-tizenöt nap alatt bemutatják a zsidó kultúra minden szegmensét. A fiatal generációk igényeit hosszú évek óta a Spinoza Házhoz tartozó Lámpás romkocsma szolgálja ki.
(Forrás: ittlakunk.hu)
„Sokan akartak meggyőzni arról, hogy a kultúrába pénzt fektetni, színházat alapítani életveszély. Én azonban nem bántam meg, és örülök, hogy a Spinoza harmadik évtizedét tervezhetem. Sok embernek, művészeknek és nézőknek egyaránt adott és ad mai napig szellemi és érzelmi otthont ez a hely. Az elmúlt két évben azon dolgoztunk, hogy ne engedjük el a barátaink kezét. Nehéz a helyzet, de sosem fordult meg a fejemben, hogy vége van. Ugyanazt gondolom mindenről, mint akkor, amikor belevágtam. Én a közösségteremtéshez értek. Közösségre pedig legyen szükség a következő tíz évben is” – fogalmaz Sándor Anna, aki az első tíz év után Anna, te hülye vagy? címmel könyvet írt arról, hogyan vágott bele a színházalapításba. A teljesség igénye nélkül igyekezett számba venni a Spinoza színpadán megfordult sok száz előadást és művészt. A könyv folytatása, a második tíz év összefoglalása az idei Könyvfesztiválra jelenik meg.
Sándor Anna (fotó: Bazánth Ivola)
A Spinoza Színház 2022. májustól minden héten ingyenes utcai, zsidó örömzenével kedveskedik a közönségnek a Carl Lutz emlékműnél. A húsz héten át tartó programsorozat több mint hetven zenész és énekes közreműködésével valósul meg. A koncerteken klezmermuzsikák, vidám zsidó dallamok hangzanak el, de nem hiányoznak az örökzöldek, a film- és musicalslágerek sem.
A koncert után happy hours a Spinoza Kávéházban.
A kezdeményezés közreműködő partnere az erzsébetvárosi önkormányzat és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz).
Májusi fellépők:
május 12. (csütörtök) 16 óra: Sabbathsong Klezmer Band
május 19. (csütörtök) 16 óra: Klein Judit és barátai
május 26. (csütörtök) 16 óra: Kardos Dániel és Magyar Bori
Nyitókép: Sándor Anna (fotó: Bazánth Ivola)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!