
Inota 2.0
– Háromnapos program a művészet, az építészet és a technológia szerelmeseinek
Három napon át tartó audiovizuális vákuumélmény, magyar és angol nyelvű szervezett séták várnak a másodjára újranyitó Inotai Hőerőmű Művelődési Házában és annak első számú kürtőjében.
Ha gyakran járunk a Balatonra a nyolcas főúton, minden bizonnyal belefutottunk már abba a titokzatosan távoli, elhagyatott gyárépületbe, Veszprém felé tartva. A három kürtővel bíró és indusztriális elemeket vegyítő épület akár a Stranger Thingsbe is beillene. Az Inotai Hőerőmű közel ötven évig szolgáltatott áramot a magyarországi elektromos hálózatba, bezárása óta pedig a Szárnyas fejvadász 2049 stábján, néhány kalandvágyó urbexesen és fotóson kívül nem léphetett be a területére senki. Legalábbis eddig.
Besnyő Dániel, a Centrum Production fényművésze már 2017-ben szemet vetett rá, és most, öt év elteltével végre teljesülhet az egyik legnagyobb bakancslistás álma: művésztársaival együtt audiovizuális projektekkel kísérletezhet a gyárterületen elhelyezkedő Művelődési Házban és ez egyes számú hűtőtorony belsejében. A Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa kulturális pályázatának (VEB2023 EKF) egyik nyertese, az INOTA [re]opening idén nyáron nyitotta meg ajtaját a közönség előtt – ekkor Pixel Magic képzenei expedíciókat élvezhettünk a Centrum Production és a LET IT BE! art agency jóvoltából. A projekt második etapjaként pedig a szervezők augusztus 26. és 28. között programsorozatra invitálják a művészet, az építészet és a technológia szerelmeseit.
Az Inotai Hőerőmű építése 1950-ben (forrás: INOTA Facebook-oldala)
Augusztusban újratöltve
A háromnapos programsorozaton napi öt alkalommal lesz látható Besnyő Dániel és Pfitzner Áron (Nautis) közös VÁKUUMcímű térspecifikus audiovizuális installációja. A két művész az Inotai Hőerőmű egyes számú monstrumának belső terét „kelti életre” programozott robotlámpák, cikázó lézerek és vetítések, valamint mélybe dobogó zenei hanghatások segítségével. A vákuumképződést megidéző alkotás egyedülálló élményre hívja a látogatókat, akik tizenöt fős turnusokban, a kürtő belsejébe lépve tapasztalhatják, mit is jelenthet az üresség markáns jelenléte. Az installáció mellett a TÚRAJÓ csapata tematikus helytörténeti sétákon kalauzolja körbe az érdeklődőket. Az Erőművészetcímű magyar nyelvű sétán a látogatók megismerhetik a Művelődési Ház egyes tereit és falaira készült művészeti alkotásait. A Csúcs volt Inotán sétákon pedig a közel hetvenéves gyárkomplexum titkait tárják fel olyan területekre kísérve a résztvevőket, melyek egyénileg nem látogathatók.
A több ezer négyzetméteren elterülő indusztriális terepet pontfelhő szkennelési technikával bemutató INOTA.TECH honlapon továbbra is bárki által bejárható virtuálisan az Inotai Erőmű területe.
De ez még csak a kezdet
Friss hír, hogy az Inota [re]opening projektje 2023-ben is folytatódhat a VEB2023 EKF hivatalos programjának részeként – viszont akkor már sokkal nagyobb léptékű, korábban itthon nem látott formában. A tervek szerint az INOTA 2023 eseménysorozat új esztétikai dimenziókaput nyit majd meg az ötvenes években épült gyárkomplexum területén. A tervezett programok fesztivállá bővülve az experimentális zene, az útkereső vizuális alkotások és kortárs tánckoreográfiák, valamint a legmodernebb technológiákhoz kapcsolódó gondolatkísérletek közös halmazában kutatják az emberiség jelenének dilemmáit és jövőjének lehetőségeit.
„Inotán lenne Magyarország első kísérleti, zenei és audiovizuális fényfesztiválja, ahol a nemzetközi színtér új médiával kapcsolatos vizuális és zenei irányait is bevonhatnánk. Terveink szerint az inotai gyárterület fényinstallációknak, konferenciáknak, kísérleti és elektronikus zenei live előadóknak, workshopoknak ad majd helyet, és olyan kérdéseket járhatunk körbe, hogy mit hoz a jövő a művészet, a fénytechnológia, az NFT-k világában, és milyen módon hasznosítható újra ez az eddig kihasználatlan, elképesztő gyárkomplexum” – osztja meg terveit Besnyő Dániel.
Bővebb információ ITT, továbbá ITT.
Fotók: INOTA Facebook-oldala
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!