Kecskére bízták a káposztát
by artisbusiness.hu 2022. Feb 12.

Kecskére bízták a káposztát

Biztonsági őr rongált meg egy festményt Jekatyerinburgban – akárcsak Mr. Bean Az igazi katasztrófafilmben.

A filmbeli történetben Mr. Bean a londoni Nemzeti Galéria egyik teremőre. Nem képes elvégezni a munkáját, éppen a kirúgását fontolgatják, de a galéria testületi elnöke pártfogásába veszi, és még egy fontos feladattal is megbízzák. A Los Angeles-i Grierson Galéria a párizsi Orsay Múzeumtól vásárolt ikonikus kép, J. A. M. Whistler édesanyjáról festett alkotásának leleplezésére készül, és egy tekintélyes szakértőt vár Londonból a megnyitóra, hogy ott beszédet tartson. A megtiszteltetés Mr. Beant éri – aki már az első találkozás alkalmával tönkreteszi az ötvenmillió dollár értékű festményt – írta Mr. Bean, múzeum, műtárgyvédelem című összefoglalójában  Fazekas Eszter.

Mr. Bean „munkában” (forrás: mafab.hu)

A beani fikciós abszurdhoz hasonló történt a valóságban: egy biztonsági őr az első munkanapján – valószínűleg unalmában – megrongált egy értékes avantgárd festményt. Az esetről a Guardien is beszámolt.

Anna Leporskaya Három alak című, 1932 és 1934 között készült képét egy absztrakt művészeti tárlaton állították ki a jekatyerinburgi Borisz Jelcin Központban. Tavaly december 7-én két látogató észrevette, hogy valaki szemeket rajzolt az arctalan figuráknak. Riasztották a galéria egyik alkalmazottját, a festményt eltávolították a kiállításról, és visszavitték a moszkvai Állami Tretyakov Képtárba, ahonnan kölcsönözték. A Tretyakov restaurátor szakértői kétszázötvenezer rubelre (több mint egymillió forintra) becsülték a helyreállítási munkálatok összegét.

Az eredeti kép (forrás: dailymail.co.uk)

A Jelcin Központ december 20-án jelentette a rendőrségnek a károkat, de a belügyminisztérium kezdetben elutasította a vádemelést, mivel a kárt jelentéktelennek ítélték. A kulturális minisztérium később panaszt tett a főügyészségen az intézkedés elmaradása miatt, majd a rendőrség bejelentette, hogy vizsgálatot indított. A Jelcin Központ azóta védőfalakkal óvja a kiállított alkotásokat.

Anna Reshetkina kurátor elmondta: a festményt „Jelcin Center” márkájú tollal rongálták meg. A tinta enyhén behatolt a festékrétegbe, mivel az arcok festéséhez használt titánfehéret – ahogy az akkori absztrakt festészetben gyakran előfordul – nem fedi lakk. Alekszandr Drozdov, a Jelcin Központ ügyvezető igazgatója közleményében nem azonosította a gyanúsított biztonsági őrt, de elmondta, hogy egy biztonsági magáncégnél dolgozik, és elbocsátották. A gyanúsítottat az unalom mellett állítólag az vitte rá tettére, hogy zavarta a gondjaira bízott képen szereplő figurák „szemtelensége”. Pénzbírság és három hónapig terjedő börtönbüntetés vár rá.

Nem ez az első eset, hogy egy festményt megrongáltak Oroszországban: 2019-ben két és fél év börtönbüntetésre ítéltek egy férfit, aki a Tretyakovban egy rúddal támadt a Rettegett Ivánt ábrázoló festményre. Ugyanazt a művet 1913-ban egy elmebeteg férfi késsel támadta meg, három vágást ejtett rajta.

Nyitókép: Anna Leporskaya Három alak című képe a biztonsági őr által „korrigált” változatban (forrás: dailymail.co.uk)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕