
Képeslapokkal egy jobb jövőért
– Az Életvárókat támogatja a Katona József Színház Behívó Programja és a Ficak: design Impact Együttműködése
Miért töltik hétfő délelőttjeiket civilek, színházi alkotók és fiatalok egy rákospalotai nevelőintézetben? Mert ott laknak az Életvárók. A Katona József Színház Behívó programjának részeként immár negyedik éve teremtenek lehetőséget a Rákospalotai Javítóintézet és Központi Speciális Gyermekotthon lakóinak és külsős segítőinek, hogy inspiráló, elfogadó közösségben dolgozzanak együtt. Most egy különleges kampánynak köszönhetően bárki részese lehet a kezdeményezésnek, aki támogató képeslapot vásárol.
Az Életvárók program célja olyan környezet biztosítása, ahol a játék, a művészeti kifejezések és a közösségi munka segítségével tanulhatnak önmagukról és másokról intézetben lakó lányok és dolgozók, illetve „kívülről” érkező résztvevők – egyetemisták, fiatal színészek, drámatanárok, szociális munkások és más szakemberek –, akik hetente közösen alkotnak a gyermekotthon lakóival.
Közös munkában a Katona színművészei, az intézet lakói és az Életvárók önkéntesei
A programot Vági Eszter, Koltay Dorottya Szonja és Aradi Fanni vezeti, de aktívan részt vesznek benne a Katona József Színház társulati tagjai is. Idén Jordán Adél, Jakab Balázs és Török Marcell segítik a műhelymunkákat.
A Ficak: design impact közreműködésével készülő mostani kampány során az Életvárók program résztvevőinek gondolataiból és rajzaiból készült képeslapok válhatnak a támogatás eszközévé.
Ezek a Katona József Színház előcsarnokában a Ficak: design boltban megvásárolhatók. A képeslapoknak nincs fix ára, egy-egy darab minimum 500 forint adományért vihető. A bevétel teljes egészében az Életvárók program további megvalósulását segíti.
A megvásárolható képeslapok egyike
Az adományokból befolyó összeget az alábbi célokra fordítják:
- projektbemutató előadások fejlesztése – jelmezek, kellékek, kiállítási anyagok biztosítása;
- projektzáró programok szervezése Budapesten (mozi, színházi előadás, állatkerti látogatás, hajókirándulás, stb.);
- külsős programok indítása az intézetben működő anyaotthoni részleg számára;
- az intézetből kikerülő fiatalok utógondozásának támogatása.
Az intézet célja, hogy az ott élő hatvan-hetven gyermek, fiatal lány személyre szabott nevelése mellett megmutassák a szabadidő eltöltésének alternatíváit, megismertessék velük a kreatív munka örömét, illetve a gyermekkorban elmaradt élményeket is pótolják. A program legfontosabb tevékenységei: játék, beszélgetés, írás, zenélés, rajzolás, fotózás, filmezés és színház minden mennyiségben. A foglalkozásokra hetente kerül sor az intézetben. Az évad második felében ezeket az alkalmakat a Katona József Színházban tartott hosszabb, hétvégi programok egészítik ki. A lányok év közben több előadást is megnéznek a Katonában, a látottakról nem csak egymással, de az alkotókkal is beszélgethetnek.
A megvásárolható képeslapok egyike
Az egész évados közös munka végeztével áprilisban projektbemutató előadást tartanak az intézetben és a Sufniban. A jelenetek szólhatnak a szereplők hétköznapjairól, egy-egy kiragadott nyári pillanatról és akár egy ismert meséről is. A bemutatott történetek némelyike önéletrajzi ihletésű, más sztorik egy közösen teremtett világban elevenednek meg. Minden alkalomra születik közös dal, sokan írnak rövidebb monológokat, verset is.
Nyitókép: Az Életvárók résztvevői (a nyitókép és a cikkben szereplő képek forrása a Katona József Színház)
Lásd még:
Felhívás színház-pedagógiai projektben való részvételre – A Katona József Színház Behívó programja
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!