Augusztus 31-én kezdődik az V. New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál
by artisbusiness.hu 2023. Jul 17.

Augusztus 31-én kezdődik az V. New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál

A nyitókoncertet – ahol Miranda Liu hegedűművész is közreműködik – a FUGA-ban tartják.

A kamarazenét és annak leghitelesebb bemutatását helyezi középpontba a Miranda Liu hegedűművész – Magyarország legfiatalabb koncertmestere – által alapított, idén ötödik alkalommal megrendezett New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál és Akadémia.

Ezen az estén a múlt szellemisége éled újra, ahogy a hegedű és a zongora hangot ad a híres Hubay hegedűiskola örökségének. A repertoárban olyan neves zeneszerzők művei kaptak helyet, akiket alkotásaikban Hubay tanítványai inspiráltak. Magyarország hegedűiskolájának magas színvonala és meghatározó szerepe itthon és külföldön is egyaránt elismert.

A Kamaraest 1. | Visszhangok a múltból: Hubay hegedűiskola öröksége című koncertet Britten hegedűre és zongorára komponált szvitje nyitja: egyedi hangzásvilágával mély benyomást gyakorolt Lengyel Gabriellára, Hubay utolsó tanítványára, aki különösen kedvelte ezt a kompozíciót. A híres hegedűművész koncertjein rendszeresen adta elő Britten művét, ezzel tisztelegve kortársa előtt. Hubay Jenő Preghiera kompozíciója a zenei imádság szépségét és mélységét tárja a hallgatóság elé. Ezt követi Bartók Béla 1. rapszódiája, amely energikus ritmusaival és érzelmekkel teli zenei világával varázsolja el a közönséget. A koncert zárásaként hallható lesz Maurice Ravel Tzigane című műve, megidézve a cigányzene ragyogó és szenvedélyes hangulatát. A koncerten közreműködik Miranda Liu hegedűművész, zongorán pedig Soós Orsolya.

Miranda Liu (fotó: Suha Péter)Miranda Liu (fotó: Suha Péter)

Délutáni koncert 1. | Ligeti 100 és Kamaraest 2. | Spanyol est 

Szeptember 2-án szintén a FUGA-ban rendezik meg az V. New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál következő koncertjét. A délutáni koncerten olyan darabokat hallhat a közönség, amelyek a száz évvel ezelőtt született zeneszerző, Ligeti György zsenialitását ünneplik. Ligeti György mély nyomot hagyott a zenei világban, művei pedig örökérvényűek. Egy igazi zenei látnokként, a különböző korszakokat és stílusokat képviselő kompozíciói által, egyedülálló hangzásvilágot teremtett. A műsor összeállításával Ligeti György életének más-más szakaszait kívánják bemutatni, hogy a közönség elé tárják a zeneszerző alkotói pályafutását. A délután folyamán tiszteletadásként felcsendül Kurtág György Jelek, játékok és üzenetek című műve Isabel Villanueva spanyol brácsaművész előadásában. Ez a darab nemcsak a szerző zenei zsenialitását hordozza, hanem az ő és Ligeti György közötti barátságukat is megidézi.

Ugyanezen a napon tartják a Kamaraest 2. | Spanyol est című eseményt, amelynek főszereplői Enrique Granados, Turina, De Falla és Gaos. A kimagasló tehetségű szerzők mind olyan zenei alkotásokat hoztak létre, amelyek magukban hordozzák Spanyolország gazdag kulturális örökségét és a spanyol zene hangzását. Isabel Villanueva brácsán, Boros Misi zongorán, Miranda Liu hegedűn, Pálfi Csaba pedig klarinéton keresztül kelti életre a műveket.

Boros Misi szólókoncertjén Bach, Haydn és Schumann darabjai csendülnek fel

Szeptember 3-án Boros Misi ad zongorakoncertet: repertoárjában Bach, Haydn és Schumann művei is szerepelnek. Bach Kromatikus fantázia és fúga című darabja egy összetett és mély érzelmeket keltő mű, melyben a szerző a komplexitás és a művészi kifejezőerő tökéletes egyensúlyát formálta meg. Haydn tehetsége úgy öltött testet a C-dúr fantáziában, hogy a hallgatóság felé a zene elsöprő energiával és vidámsággal árad, miközben felfedezhető a zenei formák gazdagsága. Schumann C-dúr fantázia című remekműve érzelmi mélységeivel nyűgözi le a hallgatóságot. A darab az indulatok és a zenei kifejezés egész skáláját felöleli, miközben átadja a hallgatóknak a romantika varázslatát. 

Aznap este még egy zenei utazásra invitálják a közönséget a szervezők: a Kamaraest 3. | Cseh est főszereplői a kivételes tehetségű V4 Vonósnégyes és Isabel Villanueva brácsaművész. A koncerten két remekművet hallhat a közönség, amelyek bemutatják a cseh zenei hagyományok gazdagságát. Az estet Leoš Janáček I. vonósnégyese nyitja meg. Antonín Dvořák Esz-dúr vonósötöse a tengerentúlra kalauzolja a hallgatóságot. A mű a cseh zeneszerző legismertebb és legkedveltebb alkotásai közé tartozik. Dvořák ebben a vonósötösben az amerikai kontinens lenyűgöző tájait és a benne rejlő szabadság érzését örökítette meg, miközben az amerikai népzene hatásait is tükrözi a szerző sajátos stílusában.

A zárókoncertet szeptember 4-én tartják. Az estét Erwin Schulhoff Szonáta fuvolára és zongorára című műve nyitja meg. Schulhoff, a XX. századi zene kiemelkedő alakja, egy olyan darabot alkotott, amelyben a fuvola és a zongora páratlan harmóniában szólalnak meg. A mű intenzív hangulatokkal, szokatlan hangzásvilággal és dinamikával bűvöli el a hallgatóságot két kiváló művész, Győri Noémi fuvolaművész és Boros Misi zongoraművész előadásában.

A koncert második részben Antonín Dvořák A-dúr zongoraötösét adja elő a V4 Vonósnégyes, Boros Misi közreműködésével. A darab Dvořák zenei zsenialitását és gazdag hangzását tükrözi.

Lásd még: Miranda Liu hegedűművész portréja

------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

A nyitókép forrása a New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál és Akadémia Facebook-oldala.

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕