by artisbusiness.hu 2024. Sep 26.

Kiállítás az Esernyős Galériában, 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, tényfeltáró francia dokumentumfilm, Budapest Contemporary és FRIDA a Duda Éva Társulat előadásában

– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Forrás: Műgyűjtők Klubja FacebookForrás: Műgyűjtők Klubja Facebook

Táj a képben
Helyszín: Óbudai Esernyős Galéria, 1033 Budapest, Fő tér 2.
Időpont: 2024. október 17-ig

A képzőművészet múltbeli stílusjegyeinek kortárs művészek alkotásain keresztüli bemutatásának koncepcióját reprezentálja a Műgyűjtők Klubjának ötödik, az óbudai Esernyős Galériában bemutatott tárlata, a Táj a képben.

Legelső kiállításukat 2022 tavaszán rendezték, a Vajda Lajos Stúdió 50 éves jubileuma alkalmából, a Bodó Galériában. Ugyanitt, egy évvel később újabb tárlatot nyitottak meg a „Pop- Art” jegyében. A harmadik eseményen a művész került a középpontba „A festő, mint modell” címmel. Ezután következett 2024 tavaszán a Bodó Galériában a negyedik, a Műgyűjtők Klubjának gyűjteményeiből készült válogatás bemutatása „Utópia és Disztópia” címmel, melynek középpontjába a szürrealizmus stílus jegyeit hordozó kortárs alkotásokat helyezték, a művészeti irányzat száz évvel ezelőtti megjelenése alkalmából.

Fotó: Műgyűjtők Klubja FacebookFotó: Műgyűjtők Klubja Facebook

A Klub tagjainak gyűjteményeiből most újra Óbudán láthatunk kivételes alkotásokat. Huszonhárom művész: Benkhard Ágoston, Benkő Viktor, Biai Főglein István, Bukta Imre, Canci Ágoston, Czene Márta, Cseke Szilárd, ef Zámbó István, Galambos Tamás, Gesztelyi Nagy Zsuzsa, Hajdú Kinga, iski Kocsis Tibor, Kiss Endre, Knyihár Amarilla, Radák Eszter, Scheiber Hugó, Somogyi Győző, Szemadám György, Tornai Gyula, Tóth Menyhért, Újházi Péter, Vörös Krisztián, Zádor István műveit láthatjuk a kiállításon.

További információk ITT.

A Könyvfesztivál 2023-ban (forrás: Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)A Könyvfesztivál 2023-ban (forrás: Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)

29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál
Helyszín: Millenáris, B és D épület és park, 1024 Budapest, Kis Rókus utca 16-20.
Időpont: 2024. szeptember 26–29.

Újra az irodalomé a főszerep a Millenárison: a hétvégén a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése ismét megrendezi az év legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves eseményét.

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál hagyományosan vendégül látja a világ legrangosabb íróit, költőit, akik közül a díszvendég – idén Jón Kalman Stefánsson – veheti át Budapest Főpolgármesterétől a Budapest Nagydíjat.

Évről évre díszvendégként mutatkozik be egy-egy ország, régió kultúrája, irodalma, könyvkiadása. Az idei fesztivál fókuszában a francia irodalom és annak magyarországi reprezentációja szerepel.

Parti Nagy Lajos a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon (forrás: Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)Parti Nagy Lajos a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon (forrás: Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a világirodalom és a hazai szellemi élet kiemelkedő képviselői (25 ország közel 100 neves alkotója, 400 hazai és határon túli magyar író, tudós, művész) részvételével kulturális programok sokaságát kínálja: író–olvasó találkozók, felolvasások, dedikálások, irodalmi estek, könyvpremierek, művészkönyv-bemutatók, kerekasztal-beszélgetések, koncertek, színházi bemutatók, kiállítások, filmvetítések várják az érdeklődőket.

Nem csak könyvek, de régi újságok közt is böngészhetünk, ugyanis az Arcanum is ott lesz a Millenárison, a B34-es standon.

A Fesztivál természetesen könyvszakmai és üzleti fórum is, a régió könyvpiaci problémáival kapcsolatos szakmai tanácskozásokkal, konferenciákkal, az olvasáskultúrát középpontba állító előadásokkal. A gyermekeknek kialakított külön szekció, a Gyerek(b)irodalom a gyermekkönyvek népszerűsítése mellett színes programokkal várja a családosan kilátogatókat a Millenáris D épületében.

A Könyvfesztivál részletes programját és minden fontos információt megtalál az esemény hivatalos oldalán.

Adóztass, ha tudsz
Helyszín: országos vetítés a mozikban
Időpont: 2024. szeptember 26-tól

A Pannónia Entertainment ezúttal egy leleplező francia dokumentumfilmet hoz el a mozikba a multinacionális cégek adóelkerülési gyakorlatáról. 

A közel kétórás tényfeltáró, néhol vicces, de többször sokkoló dokumentumfilm a mamutcégek és a kisemberek közötti pénzügyi szakadékra mutat rá olyan, általunk is igen jól ismert multikkal példázva, mint a McDonald’s, a Google vagy az Ikea. A néző szemtanúja lehet annak, ahogy ezek a vállalatok kijátsszák az adó-rendszer hibáit, cinkosokat keresnek, és kibújnak a törvény alól, miközben az egyszerű kisemberek egyenlőtlenséggel és az egyre növekvő megszorításokkal szembesülnek. Mialatt a gazdasági mogulok kifosztják a gazdaságainkat – offshore számlákon keresztül a bankokat is bevonva –, egy ponton felmerül a kérdés: mekkora a politikusok bűnrészessége ezekben az esetekben, amelyeket a mezei halandó csak úgy emleget: adócsalás? S míg az egyszeri nép tagjait ezért busásan megbüntetik, vajon a többiek mégis hogy tudják megúszni? Az EU-tól Svájcon át az USA-ig több bankláncnál kutatják fel az alkotók e „rejtélyeket”, érthetővé téve az egész folyamat mechanizmusát.

Budapest contemporary
Helyszín: Bálna, 1093 Budapest, Fővám tér 11-12.
Időpont: 2024. szeptember 26–29.

A négynapos rendezvény a kortárs képzőművészet hazánkban és nemzetközileg elismert alkotóinak munkáit mutatja be azon kiemelkedő galériák együttműködésével, amelyek működése megfelel a nemzetközi sztenderdeknek. Célja egy magas színvonalú, fókuszált és átlátható szakmai program megvalósítása, amely alapját képezheti a folyamatos intézményi és magángyűjtői jelenlétnek, továbbá hatékonyan tudja bővíteni az érdeklődők körét és sikerrel szólítja meg a fiatalokat.

Az eseményen az Art is Business is jelen lesz, két konferencia szervezésével is. Szeptember 26-án délelőtt az Art law – művészeti jog kerekasztal-beszélgetésein egy olyan nemzetközileg is speciális piacot érintő, de annál inkább fontos topik kerül a középpontba, amely a múzeumi- és magángyűjtemény-építésben és a határokon átivelő műtárgykeresekedem területén sem megkerülhető téma. Az egyes részterületeket nemzetközi és hazai szakértők segítségével ismerhetjük meg közelebbről. Az esemény angol nyelven zajlik.

Szeptember 27-én délelőtt, 9–15:30-ig a Vállalati gyűjtemények jövője és hasznossága konferenciára kerül sor, az Optinvest Zrt. támogatásával. 2023-ban rendeztük meg első eseményünket a témában, az akkori program célja az volt, hogy bemutassa a hazai és nemzetközi vállalatokat, amelyek aktívan építik és gondozzák az általuk birtokolt gyűjteményeket. Azon az eseményen a Holland Külügyminisztérium, a Deutsche Telekom és a Mercedes-Benz egy-egy gyűjteménykezelője és -vezetője vett részt. 

2024-ben a téma felgöngyölítése tovább folyik, de tervezetten több gyakorlati téma kifejtésével, illetve magyar és külföldi szereplők bevonásával. A nemzetközi vállalati gyűjteményekről beszélget szeptember 27-én Sharon Oldenkotte-Vrolijk, Art & Culture igazgató, BPD Europe (Hollandia); Dr. Doris Leutgeb, MA, gyűjteményvezető, Generali Alapítvány Gyűjtemény (Ausztria); María Beguiristain Barrientos,  Art and Exhibition vezető, Banco Santander (Spanyolország) és Chiara Galbusera, kurátor, Osztrák Központi Bank (Ausztria).

A kiállításról és vásárról, illetve a kísérőprogramokról és jegyvásárlásról ITT talál további információkat.

 

Duda Éva Társulat: FRIDA, az élet múzsája
Helyszín: Nemzeti Táncszínház, 1024 Budapest, Kis Rókus u. 16-20.
Időpont: 2024. szeptember 27. 19:00

15 éves évfordulót ünnepel a Duda Éva Társulat a 2024/2025-ös színházi évad kezdetével: idén is számos izgalmas programmal készülnek. Ősszel rangos fesztiválok meghívására nemzetközi turnéra indultak, ahol a nagy sikerű FRIDA című előadásukkal Ausztria, Németország és Olaszország városaiban léptek fel. Most újra Budapesten látható a darab.

Fotó: Lékó TamásFotó: Lékó Tamás

A Frida Kahlo mexikói festőnő életét és művészetét feldolgozó látványos előadás egzotikus álomvilágba kalauzolja a nézőt a zene, a mozgókép és a táncművészet gazdag kifejezőképességére építve. Akárcsak egy különös tárlatvezetésen, a táncképek során megmutatkoznak a női sors szépségei és kihívásai, szenvedélyes szerelmi történetek, egy impresszív kultúra képei, karneváli hangulat és Frida életének egy-egy meghatározó pillanata. Nem Kahlo élettörténetét, hanem életútja és művészete által inspirálva egy önálló látványszínházi víziót mutatnak be egy drámai, ám mégis színes és élettel teli világról.

A címszerepben Eleonora Accalai, Diegót Kováts Tibor alakítja. A táncművészek: Bundschuh Vera, Deák Kristóf, Gyugos Dominik, Kostas Charalampous, Kovács Mátyás, Lajter Eszter, Pataki Noémi, Temesvári Zsófia, Váth Máté. Rendező-koreográfus: Duda Éva.

Jegyvásárlás ITT.

Nyitókép: Eleonora Accalai a Duda Éva Társulat FRIDA, az élet múzsája című előadás címszerepében (fotó: Lékó Tamás)

„Már rég nem a befektetési aspektus érdekel, a gyűjtés igazi szenvedéllyé és életformává vált” – Beszélgetés dr. Kacsuk Péterrel, a SZTAKI tudományos tanácsadójával

Bőségesen megtérül minden támogatás – Interjú Kovács Nimróddal, a Kovacs Nimrod Winery tulajdonosával

„A színház kiszabadít a hétköznapok szürkeségéből” – Interjú Szalay Dorottyával és Kovács Nimróddal

A kortárs magyar képzőművészet legjava – Interjú a Budapest Contemporary Kortárs Képzőművészeti Vásár főszervezőjével, Tausz Ádámmal

Robbanás előtti pillanatban vagyunk – Interjú Duda Éva koreográfussal

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!