
Kiválasztották a Mastercard Alkotótárs ösztöndíj tíz döntősét
A győzteseket 2022. június 10-én hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon.
Az idén második alkalommal meghirdetett Mastercard Alkotótárs alkotói ösztöndíjra negyvennyolc pályázat érkezett. A Könyves Magazin szakmai partnerségével megvalósuló ösztöndíjra nyílt pályázaton olyan, negyvenedik életévüket be nem töltött vers- és prózaírók jelentkezhettek, akiknek már megjelent legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötetük. A 2021-ben elindított alkotói ösztöndíj első nyertese Czakó Zsófia és André Ferenc volt – a 2022 tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatják be Zsófia Szívhang című regényét.
Az Antal Nikolett, Lapis József és Valuska László alkotta előzsűri kiválasztotta a legjobb tíz pályázatot. A döntősök közül az ösztöndíj második évére felkért Dragomán György, Erdős Virág, Tompa Andrea, Máté Gábor és Závada Péter választja ki a 2022-es Mastercard Alkotótárs nő és férfi ösztöndíjasait, akik rendszeres megjelenési lehetőséget és két-két millió forintot kapnak, hogy kötettervüket megvalósíthassák. A legjobb tíz pályázó augusztus 11-e és 13-a között a zalai Margófeszten fejlesztheti munkatervét.
Az Alkotótábor célja, hogy az írók és költők szakmai vezetéssel, egyénileg és csoportban dolgozzanak terveiken. Eredményességüket bizonyítják a korábbi rövid lista szereplőinek friss kötetei, illetve az, hogy a résztvevők közül többen idén is a legjobb tíz közé kerültek.
A győzteseket 2022. június 10-én (pénteken) 15:30 órakor hirdetik ki a Margó Irodalmi Fesztiválon a Városmajori Szabadtéri Színpadon.
Döntősök
Hegyi Ede egy nagy élménycsomagot, a gyerekkort írja meg novelláiban, nyomon követve egy felnövés történetét, a világ megismerését.
Kali Ágnes verseskötetében a hold ciklusaival szeretne párbeszédet kialakítani, újholdtól teliholdig mesélni történetet, a jelen történetét, a nők történetét, a gyógyulás történetét.
Kállay Eszter saját tapasztalatából kiindulva tenné láthatóvá a nőkre háruló gondoskodási munkát, versei felhívják a figyelmet az otthon terének kettősségére, ami egyszerre nélkülözhetetlen hely, ugyanakkor izolálhat, el is választhat a közösségtől.
Kerber Balázs verseskötetében a hétköznapi és jellemzően városi percepció felől értékelné újra, hogyan működnek a mechanizmusok, a virtuális viszonyrendszerek a mindennapi tudatban, látásmódban, érzékelésben.
Laboda Kornél Magasország című lapozgatós könyvének főhőse egy frissdiplomás színházrendező, aki körül lépésenként alakul át, omlik össze a kulturális rendszer.
Makai Máté hungarofuturista regénye egy ökológiai katasztrófa idején játszódik Magyarországon a kilövésre váró Csodaszarvas nevű űrhajó hátterében, főszereplője egy digitális drogdíler.
Mécs Anna elbeszélője édesapja 56-os történeteit és börtönéveit szeretné megismerni. Személyes hangú regény örökségről és búcsúról.
Mucha Dorka a 2000-es évek közepén egy angyalföldi általános iskola nyolcadikosainak sötétbe és erőszakba forduló életét mutatja meg.
Vajna Ádám verses regényben egy XIX. századi új-zélandi ornitológus, Sir Walter Lawry Buller és egy 1990-es években született magyar költő életútja találkozik.
Vonnák Diána első prózakötete tavaly jelent meg Látlak címmel. Hetedik éve tölt hónapokat, éveket Ukrajnában a háború hátországában: forradalomtól az orosz invázióig, a reménytől a rettegésig.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!