
Kolodko Mihály szobra fogadja a Müpába látogatókat
Tizennyolcadik születésnapja alkalmából az intézmény különleges alkotással lepte meg közönségét.
A művész a bronzból készült fejhallgatót a Müpa bejáratánál helyezte el, az alkotás „Füles” fantázianévre hallgat.
A főlépcső korlátjára csempészett, bronzból készült szoborból folyamatosan zene szól. A tizenöt zenemű között olyan valódi csemegék találhatók, mint Beethoven C-dúr zongoraversenye Vásáry Tamás előadásában és Richard Strauss Négy utolsó éneke Rost Andrea tolmácsolásában. A könnyűzene kedvelőire gondolva Palya Bea és Avishai Cohen is megszólal a szoborból.
A tizennyolcadik születésnapját ünneplő kulturális központ világviszonylatban is kiemelkedő kínálata, a kulturális innováció terén az eltelt közel két évtizedben elért eredményei nemcsak a kultúrára éhes nézők, de a legelismertebb alkotók és előadóművészek számára is garanciát jelentenek a magas minőségre. Közönségét közösségé formálta, működése inspirációt jelent az alkotók számára. Ennek bizonyítéka a Müpa új ékessége, a mostantól mindenki által megcsodálható Kolodko-fejhallgató.
Kolodko Mihályt szerethető köztéri szobrai tették országszerte ismertté és népszerűvé. Alkotásai a street art hagyományába illeszkednek, a városnéző túrák közkedvelt állomásai. Az első szobrocskák a művész szülővárosa, Ungvár közterületeire kerültek ki, majd miután a szobrász Budapestre költözött, alkotásai a fővárosban is megjelentek, jelenleg már több mint harminc Kolodko-szobrot fedezhetünk fel Budapesten.
A művész a fejhallgató-installáció előtt is készített zenei témájú alkotásokat. A Liszt Ferencet ábrázoló szobrok a világ négy különböző városában, többek között Budapesten is megtalálhatók, Bartók-szobrait pedig két kárpátaljai városban, Ungváron és Nagyszőlősön (Vynohradiv) lehet megtekinteni.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Kolodko Mihály: Füles (fotó: Gálos András)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!