Közösségi finanszírozással gyűjt fotóalbumra a Pictorial Collective
by artisbusiness.hu 2023. Aug 29.

Közösségi finanszírozással gyűjt fotóalbumra a Pictorial Collective

A dokumentarista fotós kollektíva kilenc tagja a Magyarországon található Petőfi utcák 266 ezer lakóját fotózta az elmúlt másfél évben.

„A születése óta eltelt két évszázadban divat volt azon töprengeni, mit gondolna ma Petőfi. Mi inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy ha most indulna vándorútjára, vajon mit látna: Hogyan élnek ma a magyarok?” – olvasható a brancskozosseg.hu oldalán, ahol a Pictorial Collective elindította kampányát. A csapat célja, hogy összegyűjtsenek 3,5 millió forintot a Petőfi utcák népe című kiállítás fotóalbumához. 

Petőfiről nevezték el a legtöbb utcát Magyarországon: ha egymás mellé tennénk mind a kétezer-nyolcszázat, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk. A Pictorial Collective tagjai a Petőfi utcák 266 ezer lakóját fotózták az elmúlt másfél évben. A képeiken kirajzolódó, határon túlra is átnyúló képzeletbeli Petőfi utca a mai magyar társadalomról ad szubjektív látleletet.

Hortobágy (fotó/ forrás: Bácsi Róbert László / Pictorial Collective)Hortobágy (fotó/ forrás: Bácsi Róbert László / Pictorial Collective)

A Pictorial Collective jelenlegi könyvterve egy olyan kreatív vállalkozás, ami Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója kapcsán a mai magyar társadalom számára legalább annyira fontos lehet, mint szűk alkotó közösségük életében. Fotósaik empátiával fordultak alanyaik felé és arra voltak kíváncsiak, ma mit mutatnak magukból honfitársaink. 

A csapat egy keményfedeles, 25x30 cm-es, mintegy kétszázötven oldalas, magas minőségű papírra nyomtatott fotóalbum megvalósítását tűzte ki célul, melynek alapját a Capa Központban korábban megrendezett Petőfi utcák népe című tárlat adja. 

A könyv az eddig látottakon túl további fényképeket, és olyan exkluzív tartalmakat, interjúkat és történeteket tartalmaz majd, amelyek bemutatására a kiállítótérben nem volt lehetőség. A kampány időszaka alatt pedig újabb terepmunkák, fotózások valósulnak majd meg, gazdagítva az eddigi képanyagot. A fotóalbum képanyagát és tartalmi elemeit Virágvölgyi István kurátor vezetésével, az alkotók közösen állítják össze.

Csanyatelek (fotó/ forrás: Móricz-Sabján Simon / Pictorial Collective) Csanyatelek (fotó/ forrás: Móricz-Sabján Simon / Pictorial Collective)

A tagok szerint többek között azért érdemes támogatni a könyv megvalósulását, mert ezek a képek az idő múlásával egyre nagyobb élményt nyújtanak, amikor az albumtulajdonos leveszi a könyvespolcról, kézbe veszi és szembesül a távolodó múlttal: „Érdemes lesz majd időnként újra és újra kézbe venni ezt a fotóalbumot és ezt a sokszínűségre törekvő, de szubjektív látletet végiglapozni. Nagyon izgalmas az a kor, amikor a képek készültek, de tíz, húsz, harminc év távlatából visszatekintve a hétköznapok múló pillanatai külön rétegekkel bővülve érdekessé nemesülnek” – olvasható a kampány leírásában. 

Az alkotók úgy határoztak, hogy mivel az album fotói egyszeri és megismételhetetlen pillanatok, ezért az albumot is így kezelik: egyszer, ezer példányban gyártatják le. Nem terveznek utánnyomást, ezzel is szeretnék gyűjtői értékét növelni.

Győr (fotó/ forrás: Mohai Balázs / Pictorial Collective) Győr (fotó/ forrás: Mohai Balázs / Pictorial Collective)

A Pictorial Collective magyar fotográfusok csoportja. Létrejöttét az motiválta, hogy olyan fotográfiai közösség alakuljon, amelyben a tagok egymástól függetlenül, de egymást inspirálva dolgozhatnak: „Mi, a PC tagjai hiszünk benne, hogy a fotográfusok tanúk és hírvivők. Fontos számunkra a mindennapi helyzetek, különféle problémák bemutatása egyéni véleménnyel és látásmóddal a legkülönbözőbb társadalmi és földrajzi környezetekben”.

Tagjai: Bácsi Róbert László, Bődey János, Hirling Bálint, Mohai Balázs, Móricz-Sabján Simon †, Pályi Zsófia, Stiller Ákos, Urbán Ádám és Végh László.

Lásd még:

Szeptemberig lehet jelentkezni a Budapest Fotográfiai Ösztöndíjra

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

A nyitókép forrása: Pictorial Collective

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕