Magyar animáció lett a legjobb rövidfilm a Berlinalén
by artisbusiness.hu 2025. Feb 23.

Magyar animáció lett a legjobb rövidfilm a Berlinalén

– Kristály Medvét nyert Balogh Mirjána Wish You Were Ear című animációja

A legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medvét (Crystal Bear) nyerte el a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a Balogh Mirjána alkotása. „A film emlékeztet rá, hogy a kommunikáció, a kölcsönös tisztelet és a megértés milyen alapvető és fontos a tiszta emberi léthez, függetlenül attól, hogy mennyire különbözők megéléseink” – írta indoklásában a Berlinale Generation 14+ zsűrije. A díjat 2025. február 21-én vehette át a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) 2024-ben végzett alkotó.

A Kristály Medve a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál egyik legfontosabb díja, amelyért a világ minden tájáról nevező, több ezer alkotás közül kiválasztott, a Generation szekcióban bemutatott gyermek- és ifjúsági filmek versengenek. A díj azokat a műveket emeli ki, amelyek hitelesen dolgozzák fel a gyermekeket és fiatalokat érintő társadalmi, érzelmi és kulturális kérdéseket.

MOME Animáció szakán készült diplomafilm, a Wish You Were Ear a szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásairól szól. Ebben a világban a szakító pároknak el kell cserélniük egy testrészüket – az emberek így nemcsak szó szerint elveszítik egy részüket, de magukkal is hordozzák minden volt kapcsolatukat.  

A zsűrit megérintette és inspirálta a történet kreatív absztrakciója és mély szimbolikája. Mint írják: „különösen a téma mögött meghúzódó filozófia késztet az arról való gondolkodásra, miként formál bennünket az élet, és hogyan kezeljük a változásokat. A film szembesít a mulandósággal, ugyanakkor rávilágít arra, hogy mindaz, amit megtapasztalunk, örökké formál bennünket.”

Balogh Mirjána a díjjal (forrás: MOME)Balogh Mirjána a díjjal (forrás: MOME)

Balogh Mirjána egy korábbi interjúban elmondta: azt akarta megragadni, hogyan tudjuk – vagy épp nem tudjuk – elfogadni az elmúlt kapcsolatok okozta változásokat azok lezárása után, illetve miképpen válnak ezek a változások az énképünk részévé. „Az átalakulást néhányan veszteségként élik meg, mások úgy érzik, hogy az teljes mértékben a részükké vált. Azt gondolom, hogy ez egy komoly önelfogadási folyamat, és erről szól a történet is” – fogalmazott. 

A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával, a MOME gyártásában, számos jelenlegi és egykori hallgató közreműködésével készült tizenegy perces diplomafilm forgalmazását és fesztiváloztatását az NFI-vel együttműködésben a MOME Film Tudásközpontja kezeli. Hangzásvilágát Iszlai József alakította ki, vágója Czakó Judit, producere Fülöp József.

Részlet a filmből (forrás: MOME)Részlet a filmből (forrás: MOME)

A Berlinaléra minden évben több ezer nevezés érkezik szerte a világból, a fesztivál Generation válogatása azokra a filmekre összpontosít, amelyek narratívájukban és filmnyelvükben a fiatalokat helyezik a középpontba. Olyan történeteket mutatnak be, amelyek fiatal főszereplőik szemszögéből mesélnek, kézzelfoghatóvá téve ezáltal a világukat. A szekció két versenyprogramjában játékfilmek, dokumentum- és animációs filmek, zsánerfilmek és a mozi formanyelvét bővítő alkotások egyenrangúan versenyeznek. 

 

Részlet a filmből (forrás: MOME)Részlet a filmből (forrás: MOME)

Balogh Mirjána filmjének versenybe válogatása évek óta tartó sikerszéria része: a MOME Animáció diplomafilmjeit 2017 óta rendszeresen meghívja versenyprogramjába a világ egyik legnagyobb presztízsű fesztiválja. A Wish You Were Ear olyan filmek sorához csatlakozik, mint Bucsi Réka Symphony No. 42 (2012), Lovrity Katalin Vulkánsziget (2017), vagy Buda Flóra Anna Entropia (2019) című alkotása, amely utóbbi elnyerte a Teddy Awardot is. A Berlinale Generation 14+ versenyprogramjában legutóbb 2023-an Erhardt Domonkos Szemem sarka című filmje szerepelt, amely külön elismerő oklevélben részesült.  

Nyitókép: részlet a nyertes filmből (forrás: MOME)

Lásd még:

Meghosszabbították a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál nevezési határidejét – 2025. március 2. éjfélig várják a filmkészítők regisztrációit a szervezők

Magyar Animációs Pitchfórumot rendez a Friss Hús – Magyar alkotók mutatkozhatnak be a világ legnagyobb animációs fesztiválján

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕