
Látogatás a felejtés zónájába, a sebezhető férfi és Lázár Ervin klasszikusa
– Az Art is Business e heti programajánlója
Maxim Dondyuk: A felejtés zónájában – Csernobil archívuma
A kiállítás megtekinthető: 2026. április 1. – 2026. május 17. Között
Helyszín: Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház, 1065 Budapest, Nagymező utca 20.
Negyven év telt el a csernobili atomerőmű 4-es blokkjának robbanása óta, de a zóna emlékezete lassan eltűnik. Maxim Dondyuk ukrán fotográfus kiállítása, A felejtés zónájában – Csernobil archívuma, egyedülállóan fogja össze a történelem mikrotörténeteit: Dondyuk a talált családi fényképek, levelek és negatívok révén a kollektív emlékezet kurátora, aki megállítja a feledést, és újra láthatóvá teszi a tragédia előtt létezett hétköznapi életet.
A kiállítás anyaga több mint 20 000 dokumentumot foglal magában, amelyek között a romos házakban és elhagyott tárgyak között talált fotók, képeslapok és levelek is szerepelnek. Ezek a tárgyak az idő és a sugárzás nyomai alatt új mintákat, színeket és torzulásokat kaptak – Dondyuk ezt a jelenséget „kémiai kollaborációnak” nevezi. A károsodások nem pusztán a tárgyak állapotát mutatják, hanem a feledés lassú folyamatát is, amely ellen a fotográfus munkája küzd.
Dondyuk tudatosan kerüli a Csernobilról szóló közhelyeket és a pusztulás látványát. Fotográfiái a hiányra, a jelenlétre és az emberi történetekre koncentrálnak: az elhagyott terek, személyes dokumentumok és családi tárgyak érzékeny, meditatív együttese új jelentést ad a tragédia múltjának és jelenének. Az archívum egyszerre bensőséges és kollektív: személyes történeteket és közösségi traumákat tár fel, láttatva az elfelejtett hétköznapokat.
A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2026 hivatalos programjának része.
Kurátor: Kéri Gáspár
További információ ITT.
Orr Máté: Sírás közben pisilés, 2026, olaj, akril, vászon (forrás: az am projects jóvoltából)
Orr Máté: A fiú, aki beleesett a szökőkútba
A kiállításmegnyitó időpontja: 2026. április 2., 19:00
A kiállítás megtekinthető: 2026. április. 3. és május 30. között
Helyszín: am projects, 1088 Budapest Bródy Sándor u. 22
A kiállítás középpontjában a férfiasság, a sebezhetőség és az érzelmi elérhetőség kérdései állnak. A művek kiindulópontja a művész személyes gondolata: „Amikor azt hallom, hogy a fiúk nem sírnak, azonnal sírnom kell.”
A kiállítás reflektál arra a hagyományos szemléletre, amely a férfiasságot az érzelmek visszafogásával és az önkontrollal kapcsolja össze. Bár ezek a mintázatok bizonyos helyzetekben a túlélést szolgálták, hosszú távon beszűkíthetik a tapasztalatok és az önkifejezés lehetőségeit. A művek azt vizsgálják, hogyan maradhatnak fenn ezek a viselkedési formák akkor is, amikor eredeti funkciójuk már megszűnt, és miként válhatnak korlátozóvá.
A festmények enyhe fenyegetettséggel teli, pillanatokat ragadnak meg, amelyekben a történetek kimenetele még nem dőlt el. A kompozíciók gyakran szimmetrikusak, nyugalmat és méltóságot sugároznak, ugyanakkor a sebezhetőség is megjelenik bennük, sok esetben meztelen testeken keresztül. A szereplők nem legyőzött alakok: az erő, a kiszolgáltatottság és a bizonytalanság finom egyensúlyban egyszerre vannak jelen. Orr Máté festészete olyan világot teremt, amely egyszerre játékos, de mellette mély szorongás hordozására képes.
Kurátor: Koczkás Marcella
További információ ITT.
Jelenet a Berzsián és Dideki című darabból (fotó: Piti Marcell)
Lázár Ervin: Berzsián és Dideki
A bemutató időpontja: 2026. április 4.,
Helyszín: Budapest Bábszínház, Ország Lili Stúdió, 1062 Budapest, Andrássy út 69.
A kisiskolás közönségnek készülő, családi előadás főhőse Berzsián, aki nem elég, hogy költő létére egy ideje nem tud verset írni, emellett goromba, morgós és hirtelenharagú, még különös átok is sújtja: amit mérgében kimond, az mind valóra válik. Pedig Berzsián igazán nem akar bántani senkit. Ezért aztán inkább bezárkózik, és hagyja, hogy egészen belepje őt a sötétség. A barátai – köztük a locska-fecske Zsebenci Klopédia, az aranykezű Sróf mester és Violin, a fülrepesztő zenész – minden erejükkel próbálják megmenteni őt. A kérdés azonban nemcsak az, hogy sikerül-e, hanem hogy közösen – a titokzatos Didekivel kiegészülve – le tudják-e győzni a mindent sötétségbe borító Áttentő Redázt.
Az előadást Veres András rendezi, a meseregényt Gimesi Dóra adaptálta színpadra, az előadás zenéjét Rozs Tamás jegyzi, a díszlet Fekete Anna látványtervező munkája. A címszereplőket Pethő Gergő és Pájer Alma Virág alakítják, a többi mesehőst Hannus Zoltán, Pallai Mara, Teszárek Csaba, Tatai Zsolt, Kemény István és Rusz Judit kelti életre.
További információ és jegyvásárlás ITT.
Nyitókép: Orr Máté: A szappanbuborékember,2026, olaj, akril, vászon (forrás: az am projects jóvoltából)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, legyen ön is mecénás és támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelent meg A mecenatúra magyarországi története 1900–2025 című kiadványunk, egy könyv azokról, akik fontosnak tartották, illetve tartják a művészet pártolását.
A kötet megvásárlásával a munkánkat támogatja.


Maxim Dondyuk: Chornobyl Archive / A Chapter II – Repercussion című sorozatból, 2016 (forrás: Mai Manó Ház)


