Képzőművészeti díjak jubileumi tárlatai, világzenei utazás és nagyzenekari koncert Budapesten
by artisbusiness.hu 2025. Apr 10.

Képzőművészeti díjak jubileumi tárlatai, világzenei utazás és nagyzenekari koncert Budapesten

– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Thomas Hirschhorn: Séma „Hol állok? Mit akarok?”, 2007 (forrás: Ludwig Múzeum, a művész jóvoltából)Thomas Hirschhorn: Séma „Hol állok? Mit akarok?”, 2007 (forrás: Ludwig Múzeum, a művész jóvoltából)

Talált terepen – művészeti gyakorlatok a Marcel Duchamp-díj 25 évéből
Időpont: 2025. augusztus 24-ig
Helyszín: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1.

A 2025-ben huszonöt éves jubileumát ünneplő, rangos Marcel Duchamp-díj nyerteseinek és jelöltjeinek szemszögéből nyújt betekintést a kortárs francia művészeti élet közelmúltjába a Ludwig legfrissebb tárlata. A kiemelkedő francia kortárs művészeti intézmény, a párizsi Centre Pompidou a kezdetektől fogva partnere a magánerőből elindított, a franciaországi kortárs művészet népszerűsítésében nagy szerepet játszó díjnak. Az ADIAF által alapított kezdeményezés az eltelt évek alatt a nemzetközi szakmai diskurzusban is magasan jegyzett, elismert nemzeti művészeti díjjá nőtt. Az elmúlt évek csak megerősítették a díj koncepciója mögött meghúzódó elképzelést, amely a leginnovatívabb művészek kiválasztásával a francia szcéna társadalmi és kulturális diverzitását is tükröző, átfogó pillanatképét rajzolja meg. 

A most bemutatott válogatásban tizennyolc művész szerepel, akiknek túlnyomó többsége meghatározó szereplője a nemzetközi képzőművészeti szcénának. A kiállítás címe – Talált terepen – utal egyrészt a duchamp-i „talált tárgy” (ready made) jelenségére, tisztelegve a díjnak nevét kölcsönző művész előtt. Másrészt utal a kiállító művészek alkotási folyamatára, az ahhoz használt elméleti és gyakorlati kutatási terepekre. A kiállításon belül lényeges szerep jut továbbá a reparatív folyamatnak, illetve a jelent és jövőt ennek mentén vizsgáló kezdeményezéseknek.

A budapesti kiállítás különböző médiumokat felhasználó munkákat mutat be, egyfajta időbeni ívet rajzolva a Marcel Duchamp-díj korai évei és a jelen között. A kiállítás apropója a díj alapításának 25 éve, ugyanakkor a múzeum az elmúlt idők egyik legátfogóbb francia kortárs merítését nyújtja Magyarországon. Terei ily módon valóságos talált tereppé alakulnak e franciaországi gyakorlatok számára, melyek kérdésfelvetései számos aspektust tekintve bírnak relevanciával a hazai közegen belül.

Kiállító művészek: Kader Attia, Maja Bajevic, Bertille Bak, Mohamed Bourouissa, Céleste Boursier-Mougenot, Mircea Cantor, Julian Charrière, Julien Creuzet, Latifa Echakhch, Cyprien Gaillard, Noémie Goudal, Camille Henrot, Thomas Hirschhorn, Bouchra Khalili,  Kapwani Kiwanga, Anri Sala, Zineb Sedira, Tatiana Trouvé.

További információ ITT.

10. Budapest Ritmo
Időpont: 2025. április 10–12.
Helyszín: Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Olof Palme stny. 3. és Akvárium Klub, 1051 Budapest, Erzsébet tér 12. 

A főváros legnagyobb világzenei fesztiválja, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Budapest Ritmo meglepetésekkel, szakmai fórummal és zenei kuriózumokkal ünnepel. A pénteki nap kiemelt fellépője a műfaj egyik új csillaga, az Altın Gün, akik felszabadult poppá transzformálják az anatóliai pszichedelikus rockot. Szombaton két lenyűgöző női énekest köszönthetünk: itt lesz az orosz zsidó emigránsok gyermekeként Torontóban született Michelle Gurevich, a folktól a soulig minden regisztert bejáró, lebilincselő tehetségű Ríoghnach Connolly pedig The Breath nevű formációjával érkezik.

Michelle Gurevich (fotó: Yvonne Hartmann)Michelle Gurevich (fotó: Yvonne Hartmann)

Ahogy a Ritmo első kilenc éve megmutatta, a program egyik meghatározó ismérve a sokszínűség: eddig több, mint hatvanhat ország művészei léptek fel a fesztiválon.
A Ritmo szakmai programjának idén is a Magyar Zene Háza ad otthont, ahol a neves nemzetközi és hazai résztvevőknek nemcsak kapcsolatépítésre és a szcéna kurrens kérdéseinek megvitatására nyílik majd lehetősége, de a nappali showcase, azaz daycase koncerteken új zenei impulzusokat is gyűjthetnek.

További információk és jegyvásárlás ITT.

M. Novák András: Szinyei Merse Pál Majális MNA, 1999 (forrás: MKE)M. Novák András: Szinyei Merse Pál Majális MNA, 1999 (forrás: MKE)

Amadeus 25
Megtekinthető: 2025. április 10–23.
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay terem, 1062 Budapest, Andrássy út 69–71.

Jubileumi kiállítással és megújuló tehetségtámogatással ünnepli a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) a 25 éves Amadeus Művészeti Alapítványt, amellyel a kezdetektől fogva szoros szakmai kapcsolatot ápol. A jubileumi év alkalmából az alapítvány új támogatási gyakorlatot vezet be: a korábbi pályázati rendszer helyett idén először a Magyar Képzőművészeti Egyetem összes hallgatója esélyt kap a megmérettetésre. A szakmai zsűri a díjazottat az év végi, hallgatói Osztálykiállításokon bemutatott művek alkotói közül választja ki. A legkiemelkedőbb mű egymillió forintos alkotói díjban részesül.

A díjátadóhoz kapcsolódóan dr. Kesseő-Balogh Péter, az Amadeus alapítójának gyűjteményéből válogatott művekből nyílik kiállítás az MKE Barcsay termében. A tárlaton többek között egykori Amadeus-ösztöndíjasok plasztikái és szobrai, valamint M. Novák András festményei is láthatók. Az alkotások ma már neves kortárs művészek és egyetemi oktatók munkái.

Dr. Kesseő-Balogh Péter (forrás: MKE)Dr. Kesseő-Balogh Péter (forrás: MKE)

Az Amadeus Művészeti Alapítvány 1999 óta meghatározó szereplője a magyar képzőművészeti mecenatúrának, dr. Kesseő-Balogh Péter anyagi támogatásával és vezetésével. Az alapítvány célja a fiatal tehetségek és a kortárs művészet támogatása, elsősorban a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel való együttműködés révén. Az alapítvány az elmúlt évtizedekben ösztöndíjakat osztott, alkotóházat hozott létre és rezidens-, kurátori programokat is indított országos szinten. 

Kiállító művészek: Balás Eszter, Becskei Andor, Békési Ervin, Sara Berti, Kiss Károly, Duronelly Balázs, Fülöp Gábor, Hajas Katinka, Horváth Gergely, M. Novák András, Nagy Dániel, Rabóczky Judit, Paragi Norbert, Polgár Botond, Rajcsók Attila

További információ ITT.

BFZ Nagyzenekari koncert: Castelnuovo-Tedesco, Lalo, Berlioz
Időpont: 2025. április 14., 15., 17., 19:45 és április 16., 19:00
Helyszín: Müpa, Bartók Béla Hangversenyterem, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. és Kodály Központ, 7622 Pécs, Breuer Marcell sétány 4. 

Shakespeare-darab inspirálta nyitány, Sarasate előtt tisztelgő hegedűverseny és önéletrajzi szerelmi történet – ezt kínálja a hangverseny, amelynek nemcsak programja, de közreműködő művészei is különlegesek. A RAI Nemzeti Szimfonikus Zenekar kolumbiai születésű vezető karmestere, Andrés Orozco-Estrada energiáiról, eleganciájáról és a benne lakozó spirituszról ismert. A dirigens hegedűművész is, így kiválóan szót ért az est szólistájával; a 2002-es születésű María Dueñas a Deutsche Grammophon szerződött művésze, a Guardian, a Times és a Strad kritikusainak kedvence, „fehérbe öltözött ördög”. A granadai hegedűs a spanyol származású Lalo mediterrán hangulatú zenéjét játssza; előtte az olasz Castelnuovo-Tedesco, utána a romantikus szimfóniát megteremtő francia Berlioz művét hallhatja a közönség.

Program:

Mario Castelnuovo-Tedesco: Nyitány a Julius Caesarhoz, Op. 78
Édouard Lalo: Spanyol szimfónia, Op. 21
Hector Berlioz: Fantasztikus szimfónia, Op. 14

További információ és jegyvásárlás ITT.

Nyitókép: M. Novák András: Vasfüggönyminták, 1998 (forrás: MKE)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕