
Magyar filmes nyerte a legjobb dokumentumfilm díját Peruban
Vörös Eszter A Nagy Parranda – Történetek Gabriel García Márquezről című műve kapta az elismerést.
Tavaly decemberi magazinunkban írtunk arról, hogy vannak önzetlen segítők ebben az országban, még ha nem is tudunk róluk feltétlenül. Mert inkognitóban akarnak maradni. Mint a mesékben a titokzatos jótündérek. Így történt ez Vörös Eszter, a Nagy Parranda című film alkotója és B. Bea mecénás esetében is. Eszter munkáját legutóbb 2021 októberében, az inkák földjén, Peruban díjazták: elnyerte a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést.
Jótett helyébe díjnyertes film című cikkünk arról szólt, hogy Vörös Eszter újságíró, bandoneonművész, videós 2013-ban látott a Facebookon egy nemzetközi újságírói ösztöndíjpályázatot. Gabriel García Márquez „falak nélküli iskolája”, az Új Latin-amerikai Újságírásért Alapítvány (mai nevén Fundación Gabo) írta ki. Két témában hirdették meg, az egyik a cartagenai klasszikus zenei fesztivál volt, a másik a barranquillai karnevál, amely a riói után a második legnagyobb, és komoly szerepet tölt be az ottani társadalomban. A kiírás szerint az ösztöndíjasoknak egy-egy hetet Cartagenában, illetve Barranquillában kellett tölteniük, képzésen és a városokban zajló programokon kellett részt venniük, majd cikket kellett írniuk az említett témákban. Mintha Eszternek találták volna ki ezt a pályázatot: újságíró is volt, Dél-Amerika is érdekelte (sokszor járt ott), spanyolul is tudott. És nem utolsósorban már régóta játszott tangót bandoneonon – ami egy elsősorban azon a földrészen népszerű, szabad nyelvsípokkal működő billentyűs hangszer, harmonikaszerű légszekrénnyel (nem azonos az úgynevezett tangóharmonikával).
Végül három intenzív hetet töltött Kolumbiában. Már az elejétől olyan nagy hatást gyakoroltak rá a városok, hogy sokszor szinte látta szembejönni az utcákon a García Márquez-regények szereplőit. Úgy érezte, vissza kell térnie egy kamerával, hogy megmutassa ezt a világot azoknak, akik nem juthatnak el oda.
Vörös Eszter (fotó: Kleb Attila)
Egy évvel később szeretett volna visszamenni, de akkoriban a puszta megélhetését sem tudta önerőből fedezni, nemhogy egy egzotikus utazás költségeit. Próbált szponzorokat szerezni, de senki nem szállt be. Miért is szponzoráltak volna egy „őrült” nőt, aki a fejébe vette, hogy kimegy Kolumbiába filmet forgatni García Márquezről? De az erős belső indíttatás nem ismer lehetetlent. És történt is egy csoda. Eszternek volt egy repülőjegy-foglalása a barranquillai karnevál idejére, és eljött a nap, amikor el kellett döntenie, hogy megveszi-e a jegyet. Úgy gondolta, ad magának még egy esélyt, felhív két-három embert, és ha nem jön össze a támogatás, lemondja a foglalást. Beszélt valakivel, aki javasolta, hogy kérjen tanácsot B. Beától, ő járatos a média világában. Egy korábbi munka révén ismerték ugyan egymást, de kevés találkozásuk óta is évek teltek el. Bea meg sem várta, hogy Eszter végigmondja, miről van szó, azt kérdezte: „Mennyi pénzre van szükséged?”. És másnapra ott volt a számláján a félmillió forint. Mint a mesékben.
Vörös Eszter és Joaquín Armenta Gabriel García Márquez szobránál Barranquillában
Amikor Eszter meghatottan megkérdezte Beától, miért teszi ezt, elmondta, hogy az ő élete fontos időszakaiban is voltak váratlan segítségek, ami arra ösztönözte, hogy ő is segítsen másokon. Elintézte annyival, hogy előző nap, váratlanul, épp akkora összeget kapott a biztosítótól, és kérte Esztert, hogy fogadja el, mert neki ez jólesik. Ha egyszer az életben vissza tudja adni, akkor visszaadja, ha nem, nem. Bea hitt a filmben, és ez óriási lökést adott, innentől kezdve egyértelmű volt, hogy bárhogyan is, de meg kell csinálni.
Két további kolumbiai forgatás, rengeteg saját pénz befektetése és hatéves munka eredményeként megszületett a Nagy Parranda – Történetek Gabriel García Márquezről című lenyűgöző, lírai mű, amely itthon 2020-ban elnyerte a 65. Országos Függetlenfilm Fesztivál egyik kategóriadíját. Idén októberben pedig a 6. Cuzco Undergound Cinema Festival (CUCIF) legjobb dokumentumfilmnek járó díját.
A CUCIF független nemzetközi filmfesztivált Peru délkeleti részén, Cuzco gyönyörű, turisztikai szempontból is nevezetes, a nemzet történelmi fővárosaként ismert településén rendezik meg. Az évezredes inka kultúra otthona különleges miliőt kölcsönöz a filmünnepnek.
Cuzco
Az idei CUCIF díjazottjai:
Best Feature Narrative: LA MACHETERA / ITALY. YANET PAVON BERNAL
Best Feature Documentary: THE GREAT PARRANDA / HUNGARY. ESZTER VÖRÖS
Best Short Narrative: IT'S AN ILL WIND / IRELAND. TOM SULLIVAN
Best Short Documentary: ONE WORD SAWALMEM / UNITED STATES. MICHAEL "POM" PRESTON & NATASHA DEGANELLO GIRAUDIE
Best Short Experimental: NORTH STAR / UNITED STATES. LOUIS J HOCK
Best Short Horror: EL TESORO, EL BENDITO Y LA BESTIA / BRAZIL. TULIO BEAT
Best Short LGBT: IMPETUS / AUSTRIA. BENJAMIN KNOEBL
Best Short Animation: MY DEAR QUARANTINE / POLAND. EWA MARIA WOLSKA
Best Latin American Short: SEA`S LION / BRAZIL. LULIK LOMBA DE FARIAS
Best Short Screenplay: MISS. 45: LADY VENGEANCE / UNITED STATES. RAYMOND ARCHIE DAVENPORT
Jury Special Mention:TINDER TANGO / MEXICO. CECILIA ROBLES
MANDEVILLE / UNITED STATES. CHARLIE WALDEN
A Nagy Parranda továbbra is arra vár, hogy felfedezzék a patrónusok, és egyengessék a közönséghez vezető útját. Itthon is. Ha már az indulását egy igazi mecénásnak köszönheti, miért ne találhatna a forgalmazásához is az irodalom, a zene és a film iránt elkötelezett adakozót?
További információk Vörös Eszter honlapján és a film Facebook-oldalán.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!