
Magyar fókusz az idei Jarasum Jazz Fesztiválon
– Négy zenekar képviseli hazánkat Dél-Koreában
Ázsia egyik legfontosabb és legnagyobb múltú fesztiválján, a Jarasum Jazz Fesztivál programjaiban minden évben más ország kap kiemelt szerepet. 2025-ben – köszönhetően a Jazzfest Budapesttel létrejött partnerségi kapcsolatnak – Magyarország kerül fókuszba az eseménysorozaton: a Dresch Quartet, a Gyémánt Bálint Trio, a Skylark Metropolitan és Lukács Miklós képviselik hazánkat.
A nagymúltú dél-koreai Jarasum Jazz Fesztivál és a Jazzfest Budapest között 2024-ben született partneri kapcsolat, amelynek első lépéseiként tavaly a magyar közönség előtt mutatkozott be a SINNOI, valamint a Soojin Suh Coloris Trio, majd a Nagy Emma Quintet adott nagysikerű koncertet Dél-Koreában. A Jarasum háromnapos jazzünnepén évente hetvenöt-nyolcvanezer néző vesz részt. A fesztiválszervezők koncepciója, hogy minden évben egy ország kiemelt szerepet kap a programban. A sikeres együttműködésnek köszönhetően a 2025. október 17–19. között zajló fesztiválon a Dresch Quartet, a Gyémánt Bálint Trio, a Skylark Metropolitan és Lukács Miklós adnak koncertet Magyarországot képviselve. Nemcsak magyar zene szólal meg a fesztivál színpadjain: a Jarasum Jazz Festival idei arculatát magyar grafikus, Máhr Zsófia készíthette, munkáját a fesztivál plakátjain és a merch termékeken is láthatjuk majd.
A fesztivál hivatalos plakátja Máhr Zsófia munkája
Az idei együttműködés része volt a Gene Young New Trio 2025. május 4-i nagysikerű budapesti fellépése, valamint novemberben egy újabb dél-koreai zenekar mutatkozik be hazánkban a Jazzfest Budapest szervezésében.
A magyar zenekarok dél-koreai bemutatkozását a Szöuli Liszt Intézet, valamint a Nemzeti Kulturális Alap is támogatja. A szervezők további partnereket keresnek a magyar zenekarok ázsiai fellépéseinek támogatásához.
A fesztiválon bemutatkozó magyar zenekarok:
Dresch Quartet
A Dresch Quartet négy éve létezik jelenlegi formájában, következetesen és magabiztosan haladva a magyar népzene és az afroamerikai jazz ötvözésének egyedi útján, amelyet a vezető és a tagok egyénileg és közösen fejlesztettek ki. A zenei koncepció iránti elkötelezettség, a források iránti tisztelet és alázat, a kiváló zenészek, az új és örökzöld Dresch-kompozíciók, a Dresch-stílusú standardok – mindez együttesen olyan zenei élményt teremt, amelyet a kvartett koncertjeinek közönsége mindig újszerűnek érez. Dresch Mihály a magyar jazz egyik legegyedibb, legbefolyásosabb és legjelentősebb alakja. Ahogy Garbarek az észak-európai, Coltrane pedig az afro-amerikai zenei hagyományokat hozta be a jazzbe, Dresch az erdélyi népzene jellegzetes elemeit integrálta.
Dresch Mihály – fúvós hangszerek
Lukács Miklós – cimbalom
Gyányi Marcell – nagybőgő
Csízi László – dobok
Gyémánt Bálint Trio
Magyarország egyik legismertebb jazzgitárosa, Gyémánt Bálint fiatal zenészekkel újjáalakította trióját. A csapat közös munkájának fő irányelvei a szabadság, a kísérletezés és az új lehetőségek keresése, amelyek mindig is a jazz alapkoncepciójának részét képezték. „A trió az én személyes alkotóműhelyem, ahol kivételes, inspiráló művészbarátaimmal dolgozhatok együtt. Bár saját szerzeményeket játszunk, partnereim mindig fontos szerepet játszanak a hangzás kialakításában. Úgy érzem, minden formáció az enyém, de a trió tükrözi leginkább a saját zenei nyelvemet. Mindig is fontos volt számomra a határok feszegetése és új zenei irányok keresése, ezért akartam egy új ritmusszekcióval együtt létrehozni ezt a friss koncepciót” – mondta Gyémánt Bálint. A fiatal zenészek generációjuk kiemelkedő tagjai, akik nemcsak a jazz hagyományos nyelvét beszélik folyékonyan, de a legmodernebb trendek is komoly hatással vannak hangszeres játékukra. A trió hangzásának különlegessége, hogy az akusztikus dob mellett elektromos hangok is hallhatók. Így, bár a hangszerelés a klasszikus jazz trió maradt, a hangzásvilág a technikai felszerelésnek és az effekteknek köszönhetően sokkal modernebb lett, ami több teret hagy a zenészek kreativitásának is.
Gyémánt Bálint – gitár
Bartók Vince – basszusgitár
Szabó Dániel Ferenc – dobok
Lukács Miklós
A világ egyik legelkötelezettebb és legsokoldalúbb cimbalomjátékosa, hangszere igazi úttörője. Kortárs zene, jazz és népzene tökéletes szimbiózisban él művészetében. Újradefiniálta a cimbalom hangzását és szerepét, új lehetőségeket és új utakat nyitva hangszere történetében. Rendszeresen fellép a világ legfontosabb koncerttermeiben és fesztiváljain. Játékát több mint ötven lemezen hallhatjuk. Koncertjeiről és lemezeiről nemcsak nemzetközi magazinok, hanem olyan újságok is folyamatosan beszámolnak, mint a The New York Times, a Chicago Tribune és a The Guardian.
Skylark Metropolitan
Tóth Viktor rendkívül sokoldalú zenekarvezetőként, szerzőként, zenepedagógusként és fúvós hangszeresként is. Azok közé a művészek közé tartozik, akik nem csak fantasztikus műveket alkotnak és adnak elő, de szellemi közösséget is teremtenek. Cseh Péter a fiatal generáció legeredetibb hangú gitárosa, aki szólóiban elképesztő könnyedséggel és eleganciával szólaltat meg gyönyörű balladákat és metálos, hátborzongató szabad zenei kakofóniát. Orbán György a hazai jazz szcéna méltán legtöbbet foglalkoztatott bőgőse, a ritmusszekció dobosa a csodagyerekként indult Hodek Dávid, aki mára bejárta a világ összes jazz fesztiválját és kimagasló sikereket ért el. Az ázsiai bemutatkozáson Hodek Dávid turnéja miatt Csízi László, a fiatal generáció egyik legfoglalkoztatottabb dobosa ül a hangszerek mögé.
Tóth Viktor – altszaxofon
Cseh Péter – gitár
Orbán György – bőgő
Csízi László – dob
További információ a fesztiválról ITT.
Nyitókép: Dresch Quartet (fotó: Kleb Attila)
Lásd még:
Unikális kulturális központ a város szívében – Beszélgetés Lukács Miklóssal
„A jazz maga a szabadság” – Interjú Kleb Attila fotográfussal, a JazzFest Budapest alapítójával
Mesteri mozgolódás a műfajok határán – beszélgetés Dresch Mihállyal
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!