Magyar művészek Bécsben, INPUT FESZT Budapesten, Hajdu Szabolcs filmbemutatója Romániában, nemzetközi projekt a Képzőn, meghosszabbított kiállításon a holokauszt képzőművészeti ábrázolása
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
A Messe Wien épülete (fotó: Maria Belova)
viennacontemporary
Helyszín: Messe Wien, 1020 Bécs, Messeplatz 1. (Ausztria)
Időpont: 2024. szeptember 12–15.
„Bécs vitathatatlanul művészeti központ, ráadásul ez a vásár nyitja az őszi kortárs művészeti események sorát, ami ott történik, az mindig fontos jelzést ad arról, mi várható a műtárgypiacon az őszi-téli szezonban. A regionális, közép- és kelet-európai régiót középpontba állító, korábban ViennaFair névre hallható, 2016 óta pedig viennacontemporary (VCT) néven futó vásár háza táján pedig amúgy is mindig történik valami. [...] A 2024-es viennacontemporary új vezetése épít a múlt eredményeire, megtartják a vásár sikeres speciális programjait. Marad a Zone1, a negyven év alatti osztrák művészek platformja. Újra megrendezik a VCT Statementet, amely társadalmi kérdésekkel foglalkozó, a kortárs művészetet és a politikai fejlődést összekapcsoló program, és általában sürgető globális kérdésekkel foglalkozik. Idei témája a fenntarthatóság lesz. Folytatódik a VCT Activation beszélgetéssorozat, amely a digitális művészet fejlesztésére összpontosít, és bevonja a közös gondolkodásba a bécsi Iparművészeti Múzeum, a MAK – Museum Moderner Kunst és a Meta Platforms technológiai csoport szakembereit” – írtuk tavasszal a vásárról az Ausztriát középpontba helyező nyomtatott lapszámunkban.
Csizik Balázs: Synesthesia ÖRS (forrás: Molnár Ani Galéria)
Szeptemberben magyar művészek alkotásait is kiállítják, a Molnár Ani Galéria ugyanis idén újra ott lesz a MESSE WIEN épületében rendezett vásáron. A galéria ez alkalommal Konok Tamás, Csizik Balázs és Wolsky András műveit mutatja be. A kiállító művészeket az absztrakció univerzális nyelve köti össze. A nemrég a Pompidou Központ gyűjteményébe került Konok Tamás, és a Konok-Hetey Díjas Wolsky András mellett a fiatal Csizik Balázs számára ez az első nemzetközi vásári szereplés, amely az EXIM Határtalan Kultúra képzőművészeti ösztöndíjának támogatásával valósul meg.
A Molnár Ani Galériát az E02-es standnál találják.
További információk ITT.
INPUT FESZT 2024
Helyszín: Budapest
Időpont: 2024. szeptember 13–22.
Tizenöt helyszín – tíz nap – negyven program: idén először rendezik meg az INPUT FESZTet. Öt fővárosi kerületben mutatkoznak be a lassan egy éve szakmai társaságot alapított innovatív befogadó terek.
Az elmúlt évadban az INPUT társaság a háttérben jelentős szakmai munkát folytatott. A szeptemberi fesztivált egyfelől az INPUT nagyközönség előtti bemutatkozása, másfelől pedig a 2000-es évek elején az Andrássy úton rendszeresen megtartott évadnyitó fesztivál hiánya hívta életre. A helyszínek a működésükre, profiljukra jellemző műsorral készülnek.
A programok összeállítása során láthatóvá váltak olyan hívószavak, amelyek minden intézménynek egyaránt fontosak: az oktatás, a technológia jelenléte az előadó-művészetben, a fenntartható, zöld működés, a női sorsok és energiák bemutatása, a közösségi/résztvevői színház. E témákat kerekasztal-beszélgetéseken vitatják majd meg. Műfajában és résztvevőiben is sokszínű fesztiválra számíthatunk, ugyanis a prózai daraboktól kezdve a kortárs táncon és a mozgásművészeten át az újcirkuszig terjed a paletta, valamint az artistáktól és a művészeti iskolák növendékein át a közösségi színházig.
A fesztivál célja egy-egy kerület kulturális pezsgésének megjelenítése is. Ezek a bázisintézmények, helyek adhatják egy adott város kulturális arculatát, ezért a szervezés során fontos szempont volt, hogy egy-egy napon egy-egy meghatározó kerület kerüljön fókuszba.
Részletes programlista és további információk ITT.
Kálmán-nap
Helyszín: Kolozsvár (Cluj-Napoca), Győzelem mozi (Cinema Victoria), Bulevardul Eroilor 51 (Románia)
Időpont: 2024. szeptember 13.
Kálmánhoz és Olgához vendégségbe érkezik Levente és Zita. A két negyvenes páros Kálmán névnapját készül ünnepelni, de az egyre sűrűsödő koccintások mentén gyorsan felsejlenek a már nehezen titkolható párkapcsolati nehézségek.
Hajdu Szabolcs kapcsolati trilógiájának második darabja is a színpadról kerül a filmvászonra. Míg az Ernelláék Farkaséknál című filmben a konfliktusok a gyermeknevelés körül forogtak, a Kálmán-napban az intimitás és a szexualitás hiányából fakadó feszültségek és morális dilemmák kerülnek a középpontba. A történet megtévesztően egyszerű és hétköznapi, amit az apró részletek tesznek lenyűgözővé.
A forgatókönyvet és a zenét Hajdu Szabolcs jegyzi, aki emellett a film producere is Prikler Mátyással és Jim Starkkal együtt. Az operatőr Bántó Csaba, a vágó Zuzana Cséplő. A film szereplői Hajdu Szabolcs, Tóth Orsolya, Földeáki Nóra, Gelányi Imre és Szabó Domokos.
A Filmtett Egyesület forgalmazásában a kolozsvári után több romániai mozi is a műsorára tűzi a filmet (Ziua lui Kálmán címmel), amelyet eredeti nyelven, román felirattal vetítenek. A bemutatók dátumait és további részleteket ITT találnak.
Hemin Ji: Budapest (forrás: MKE)
Az Európai Művész Háza – Nemzetközi projekt a Magyar Képzőművészeti Egyetemen
Időpont: 2024. szeptember 16. – október 8.; megnyitó: szeptember 18., 18:00
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay terem, 1062 Budapest, Andrássy út 69-71.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói három másik európai művészeti egyetem diákjaival közösen hoznak létre egy elképzelt, jövőre vetített épületet, az Európai Művész Házát.
A projekt kiindulópontja a címbe foglalt három szó, és a belőlük következő, jövőre irányuló három kérdés. Hogyan képzeljük el Európát? Mit gondolunk a művész jövőjéről? Milyen házat vagyunk képesek közösen építeni? A saarbrückeni, a drezdai, a rigai és a budapesti művészeti egyetemek hallgatói egy héten át a saját maguk által meghatározott szabályok szerint építkeznek, illetve közös akciókkal, performatív eseményekkel lakják be az MKE Barcsay termében létrejövő tereket.
Pataki Luca alkotása (forrás: MKE)
A projekt egyrészt magáról az építés folyamatáról szól, másrészt arról, hogy a jövő művészetét, illetve a jövő Európáját elgondoló alkotók miként tudnak majd közösen létezni az általuk berendezett házban. A munkában részt vesznek a hallgatók mellett állandó segítők és meghívott vendégek is; a házavatón a tervek szerint egy közösen létrehozott performanszra kerül sor.
Kurátor Mélyi József, kurátorasszisztens Keszegh Ágnes. A résztvevő egyetemek: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Hochschule der Bildenden Künste Saar, Dresden University of Fine Arts // Hochschule für Bildende Künste Dresden, Art Academy of Latvia
A projektről további információkért látogasson el a Magyar Képzőművészeti Egyetem oldalára.
Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, C épület, II. emelet
Időpont: 2024. október 13-ig
A nyolcvan évvel ezelőtt lezajlott magyarországi holokauszt emlékezetét bemutató kiállítás olyan egyedi és sokszorosított grafikákat, albumokat mutat be, melyek a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg, narratív, figuratív, sokszor képregényszerű formában. A holokauszt képzőművészeti ábrázolása, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez – az idő múlásával, a túlélők emlékezetének halványulásával ezek az alkotások rendkívüli mementókká is válnak.
Az alkotások nagy része közvetlenül a felszabadulás után készült – a tanúságtétel szándékával, különböző megközelítéssel, ám valamennyi a szemtanú felelősségének tudatában. Így az eseményeket (újra) átélve, azok „újrajátszásával” a személyes és kollektív traumafeldolgozásnak lehetünk tanúi. Ezek az alkotások nem tartoztak eddig a magyarországi képzőművészet kanonizált részéhez: a képzőművészeti alkotás, a történelmi dokumentum és a személyes traumafeldolgozás közötti határon állnak. Az albumok személyesek, intimek, ugyanakkor az egész világnak szóló tanúságtételek.
Az október közepéig meghosszabbított kiállítás azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy vajon a személyes asszociációk, a történtek egyéni vizuális nyelven való megfogalmazása, esetenként a humor vagy a játék, és végül maga a műélvezet összeegyeztethető-e a vészkorszak borzalmaival? Hogyan segíthetik ezek az eszközök a trauma feldolgozását? Elmondhatja-e a képzőművészet azt, aminek kifejezésére a szavak nem képesek?
A tárlat közel harminc művész, többek között Kádár Béla, Bálint Endre és Gedő Ilka munkáit mutatja be, a műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből érkezik, melyeket más, magyarországi intézményekből és külföldről kapott művek egészítenek ki.
A kiállítás kurátora: Farkas Zsófia művészettörténész (Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár).
További információ és jegyvásárlás ITT.
Nyitókép: viennacontemporary 2023-ban (fotó: Tim Dornaus)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!