by artisbusiness.hu 2023. Mar 27.

„Mi a művészet fényét használjuk a tudatlanság és a szélsőségesség sötétsége ellen”

Samiha Ayoub egyiptomi színésznő üzenete a színházi világnapra

A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta annak emlékére tartják meg március 27-én, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását. Az ITI minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára. Első ízben, 1962-ben Jean Cocteau szövege hangzott el  több mint húsz ország színpadain.

Az idén Samiha Ayoub egyiptomi színésznőt kérték fel a világ színpadain felolvasandó üzenet megfogalmazására. A kilencvenegy éves művész pályafutása során csaknem százhetven színházi előadásban, filmekben és televíziós műsorokban szerepelt. „Miközben boldog vagyok, hogy hozzátok szólhatok, minden porcikám remeg a nyomasztó feszültségek és zűrzavaros érzések súlya alatt, amelyektől a világ mai állapotát látva mindannyian szenvedünk – színházi és nem színházi alkotók egyaránt” – írja  Samiha Ayoub.

Soha nem volt lehetőségünk olyan szorosan kapcsolódni, mint ma, és még soha nem voltunk ennyi ellentétben, ennyire távol egymástól. Ezt a drámai paradoxont mai világunk kényszeríti ránk – hangsúlyozza. A színház esszenciája a tiszta emberi cselekvés, ami az életen alapszik. A nagy úttörő, Konsztantyin Sztanyiszlavszkij szavaival élve: „soha ne gyere be a színházba sáros lábbal. A port és a koszt hagyd kint! Az aggodalmaidat, civakodásaidat, kicsinyes nehézségeidet, mindent, ami tönkreteszi az életedet és elvonja a figyelmedet a művészetedről, tedd le az ajtóban! – fogalmaz a színésznő. –  Amit mi a színpadon csinálunk, az maga az élet, amit a semmiből hozunk létre, olyan, mint az izzó parázs, ami szikrázik a sötétben – világosságot és meleget ad az éjszakában. Mi a művészet fényét használjuk a tudatlanság és a szélsőségesség sötétsége ellen” – hangsúlyozza, hozzátéve: hitet teszünk amellett, hogy az élet megérdemli, hogy éljük.

 Samiha Ayoub (forrás: World Theatre Day) Samiha Ayoub (forrás: World Theatre Day)

„Arra hívlak titeket, hogy álljunk össze mindannyian, kéz a kézben és vállvetve, engedjük szabadjára a hangunkat, ahogy a színpadon szoktuk, hogy felébresszük a világ lelkiismeretét és megkeressük magunkban az ember elveszett lényegét. A szabad, toleráns, szerető, együttérző, gyengéd és elfogadó embert. Utasítsuk el a brutalitás, a rasszizmus, a véres konfliktusok, az egyoldalú gondolkodás és szélsőségesség aljas képeit! Rajtunk kívül senki más nem képes így terjeszteni az életet. Úgyhogy terjesszük együtt a világ és az emberiség érdekében!” – üzeni Samiha Ayoub.

Abhi Subedi nepáli költő, drámaíró válasza Samiha Ayoub üzenetére

Jelenet egy nepáli előadásból (forrás: kathmandupost.com)Jelenet egy nepáli előadásból (forrás: kathmandupost.com)

A színházi világnap alkalmából több hazai teátrum rendhagyó programokkal várja a közönséget.
A Bajor Gizi Színészmúzeumban március 27-én (hétfőn) 15 órától múzeumi teadélutánt tartanak, amelynek vendége Saly Noémi művelődéstörténész lesz. A beszélgetésen kávéházi történeteket idéznek fel.

A Jurányi Inkubátorházban a színházi világnapon Függetlenül egymással címmel beszélgetéseket tartanak a független struktúrákról. A 9-től 17 óráig tartó esemény első, Ikonikus színházcsinálók a független szektorban című programjának résztvevői: Bodó Viktor, Mundruczó Kornél, Pintér Béla és Schilling Árpád.

A Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központjának elnöksége darabbörzét rendez a színházi világnapon 15 órától a Katona József Színházban. Az eseményhez online is lehet csatlakozni. A darabbörzén az érdeklődők olyan – részben vagy teljes egészében – újonnan magyarra fordított színdarabokról hallhatnak, amelyeket a kortárs külföldi kínálatból az ITI zsűrije érdekesnek tartott a beérkezett jelentkezések alapján. A darabokat öt-öt percben mutatják be. A drámabörzét sorozatnak szánják, egy-egy alkalommal tíz darabot ismertetnek. A pitchfórumba külföldi ITI-központokat is bevonnak.

A színházi világnap alkalmából ítélik oda évente a Hevesi Sándor-díjat. A Nemzetközi Színházi Intézet magyar központja által alapított elismerést minden évben három olyan művész, kultúraközvetítő kapja, aki sokat tett a magyar nyelvű színházi kultúra nemzetközi elismertetéséért.

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: Samiha Ayoub (forrás: wikimedia.org)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!