
Minden, ami szecesszió
Az Iparművészeti Múzeum programja
Saját ex libris pecsétet, füzetborítót, szitanyomott vászontáskát készíthet, aki beleveti magát az Iparművészeti Múzeum június 11-25. közötti Szecessziós Fesztiváljába. A workshopokon kívül még számos más program is készül, városi séták, műhelylátogatások, előadások, tárlatvezetések és kerekasztal-beszélgetések. A fesztivál csúcspontja a zárónapon lesz, ekkor nyílik ugyanis a Ráth-villában, az Egy kis Bécs Budán – Josef Hoffmann alkotása: a Pikler-villa című kiállítás. A fesztivál összes programja ingyenes, de érdemes rájuk előre regisztrálni.
A szecesszió világnapját magyar kezdeményezésre 2013 óta ünnepeljük minden év június 10-én. Ez a nap a századforduló két híres építészéhez kötődik: ekkor halt meg Lechner Ödön (1914-ben) és Antoni Gaudí (1926-ban). Ma már a Réseau Art Nouveau Network (RANN) nemzetközi szecessziós szervezet hivatalos programjai közt is szerepel a világnap, amelyhez 2017 óta évről évre egy központi téma mentén csatlakoznak programjaikkal a részt vevő intézmények. Ez a téma az idén – a tizedik, jubileumi évben – a szecesszió tipográfiája, amelyet a nyáron kéthetes fesztivállal ünnepel az Iparművészeti Múzeum.
Az Iparművészeti Múzeum épületét is Lechner Ödön tervezte (forrás: archivum.mtva.hu)
A fesztivál időtartama alatt a látogatók számos programon vehetnek részt. A szervezők készülnek például a szecesszió tematikájára felépített sétákkal, amelyeken szakemberek mutatják be Budapest szecessziós épületeit.
Június 18-án a Kisképző egykori Könyvműves szakosztályára látogathatnak el az érdeklődők, ahol a Jaschik Álmos grafikusművész által alapított tanműhely aranyozó és nyomóformáival dolgozhatnak majd.
A fesztivál keretein belül a Károli Gáspár Református Egyetem Művészettörténet Tanszékével közösen szakmai napot rendez az Iparművészeti Múzeum június 16-án, amelynek záróeseménye A historizáló és szecessziós összművészeti terek rekonstrukciójának és fenntartásának gyakorlati kérdései című kerekasztal-beszélgetés a Károlyi-Csekonics-palotában.
A nemrég felújított Károlyi-Csekonics palota (forrás: pestbuda.hu)
Június 25. a fesztivál utolsó napja, amely belecsúszik a Múzeumok éjszakájába is. Már délelőtt kezdődnek a programok: érdemes ellátogatni a szitanyomó workshopra a Printa Design Shopba, ahol a technikával ismerkedhetnek meg a látogatók. Nemcsak információkat kaphatnak a szitázásról, hanem rögtön ki is próbálhatják egy vászontáskán, amelyhez Josef Hoffmann építész által inspirált mintákat használhatnak.
Josef Hoffman 1903-ban (forrás: kirklandmuseum.org)
Ezen a napon nyílik a múzeum legújabb kiállítása a Ráth-villában, az Egy kis Bécs Budán – Josef Hoffmann alkotása: a Pikler-villa című, amelyen Németh Luca táncművész előadásában gyönyörködhet a közönség a villa kertjében, és a szerencsések Horányi Éva kurátori tárlatvezetésére is bejuthatnak.
A számos workshopon a résztvevők saját ex libris pecsétet, névjegykártyát, monogramos hűtőmágneseket, szecessziós borítóval ellátott füzetet készíthetnek.
A szervezők előadásokkal is készülnek. Horváth Hilda művészettörténész A Szecessziós BETŰ/S KÉP a mindennapokban című előadása képekről, könyvekről, folyóiratokról szól, A vonal esztétikája című előadáson Baldavári Eszter muzeológus a hazai szecessziós építészet tipográfiájáról beszél majd. Puha Titusz pedig a külföldi alkotók iránt érdeklődőknek mutatja be a katalán főváros kevésbé ismert építészetét a Modernisimo Barcelonában – Gaudi nélkül című előadásában.
A programokról további információ ide kattintva érhető el. Az ingyenes eseményekre pedig ide kattintva lehet regisztrálni.
A fesztivál programja (forrás: Iparművészeti Múzeum)
Borítókép-grafika: Iparművészeti Múzeum
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!