by Barcza Réka 2022. Mar 02.

Miniszobrokkal segítik a járványidőszak feldolgozását

– Plank Antal munkái

Apa pizzát süt a családnak, a nagyi velünk kirándul virtuálisan, anyával végre kettesben tornázunk egy online fitness-órán – néhány pillanatkép, amely miniszobrok formájában elevenedik meg Budapest közterein, Plank Antal szobrászművész és a Telekom kezdeményezésének köszönhetően. A 3D-s nyomtatással készült kisplasztikák a járványidőszak alatt történt események feldolgozását segítik.

Önnel is előfordult, hogy az első karanténidőszak alatt, a kijárási tilalom idején péntek este videócseten hívta a barátait, egy közös, beszélgetős estére, de a felét nem látta a társaságnak, mert mindenki szakadozott, vagy éppen egyszerre beszélt? Esetleg több ideje volt főzni a családjának, mert home office-ban dolgozott, és nem kellett még másfél órát a dugóban ülnie, mielőtt hazaért? Vagy eszébe jut az idegbaj, amikor a gyereknek kezdődik az órája, de nincs hang, elmegy a net, megszakad, majd sikerül ugyan visszalépni, de közben a főnöke hívja és a háttérben éppen Anna néni magyarázza a kettes szorzótáblát?

Plank Antal szobrai

A Covid és poszt-Covid időszak embert próbáló volt mindannyiunk életében: átalakította a szociális életet, a társas kapcsolatokat és a munkahelyek működését is. Különösen a családoknak okozott nehézséget összehangolniuk hétköznapjaikat. A Magyar Telekom felkérésére a Datalyze Research több százezer beszélgetést elemzett, valamint nyomon követte a családok közösségimédia-aktivitását – a tartalmak iránti érdeklődésüket vizsgálták. A kutatások eredményei egyértelműen rámutattak arra, hogy az elmúlt két évben sok minden változott a családok szokásait illetően.

Plank Antalszobra

– A pandémia kezdete óta folyamatosan kutatjuk a családok érdeklődésének és viselkedésének változását. Azt látjuk, hogy korábban kihívást jelentett a családtagok kapcsolattartásának megszervezése, az idősek biztonságának megőrzése és a digitális oktatás, emellett pedig átalakult a munkamegosztás, valamint az otthoni együttlét is. Mindezek megoldásában a digitális eszközök nagy segítséget nyújtanak a mai napig, jó néhány megoldás pedig már be is épült a családok mindennapjaiba – mondta el a Datalyze Research ügyvezetője, Sütő Anna szociológus.

Plank Antal szobra

A közösségimédia-alapú kutatásra építve gondolkodott el a Telekom azon, milyen művészeti projekt keretében mutathatnák be a digitalizációhoz való viszonyunk megváltozását, amely projekttel egyúttal a családok erőfeszítéseit is elismerik. – Így jutott eszünkbe a miniszobor, mert mint jelenség, a budapesti kulturális élet érdekes sajátossága, több helyen is láthatunk rá példákat a főváros közterein. Amikor megkaptuk a kutatás eredményeit, egyrészt elcsodálkoztunk, milyen mértékben változtatta meg a pandémia időszaka a családok szociális szokásait, másrészt azonnal megelevenedtek lelki szemeink előtt a pillanatképek, hogy mit lenne érdemes ezekből vizuálisan is megjeleníteni az utcákon.

Plank Antalszobrai

Terveink megvalósításához hamar találtunk egy szobrászművészt, akinek munkáit már láthatjuk Budapest közterein, és aki érez magában inspirációt egy ilyen kutatásalapú projekt megvalósításához – mondja a Magyar Telekom PR- és social-szakértője, Soós Edina. – Vállalatunktól egyébként sem idegenek a kortárs művészeti kezdeményezések, mert úgy gondoljuk, a digitalizáció új perspektívákat nyit a jövő kultúrájának formálásában is. 2020 év végén a Ludwig Múzeumban valósult meg a Keeping the Balance című kiállítás, amely mintegy hatvan művet, – köztük festményt, szobrot, installációt – mutatott be a Telekom Művészeti Gyűjteményből. A vállalat egyébként 2000 óta nyújt kreatív és stílusformáló tartalmakat a 18-35 év közötti fiataloknak a Telekom Electronic Beats kezdeményezés égisze alatt, amely kezdetben csak a zenéről szólt, de ma már a divat, a technológia és a művészet területeire is kiterjed – teszi hozzá a szakértő.

Plank Antal szobra

A 3D-s nyomtatással, strapabíró poliamidból készült kisplasztikák városszerte láthatóak, talpazatukon egy QR-kóddal, amely egy microsite-ra mutat. A Fény utcai piacnál található az Amikor a videochatnek hála nagyiék is velünk kirándulnak című miniszobor, amely arra mutat rá, hogy a digitalizációnak köszönhetően már a nagyszülők is napi szinten részt vehetnek a család életében, még ha csak virtuálisan is. Az Amikor apu tökélyre fejlesztette a neten talált receptet című kisplasztika arra reflektál, hogy a kutatás szerint az apák szerepe sokrétűbbé vált a családban, aktívabban részt vesznek a házimunkában és több, minőségi időt töltenek otthon. A kutatásból kiderült, hogy a fizikai egészség és a fittség megőrzése fontosabbá vált az utóbbi időszakban, a digitalizáció pedig megkönnyíti ezt is: az Akvárium Klubnál installált Amikor otthon online tornázunk című mű erre fókuszál. A Városligetben egyébként több miniszobrot is találhatunk, de a Madách tér felé vagy a Dohány utcai zsinagógánál járva is rálelhetünk egy-egy alkotásra.

Plank Antal

– Örültem a felkérésének, mert már a szakközépiskolában és a képzőművészeti egyetemen is szerettem mintázni és rajzolni. Élvezem, ha figurális műveket készíthetek, ennél a munkánál pedig különösen inspirált, hogy gyors, vázlatszerű pillanatképeket gyúrhatok anyagba, ráadásul ezzel felhívhatom a figyelmet arra is, hogyan alakította át a pandémia időszaka a családok életét. Remélem a járókelők is ráismernek magukra egy-egy jelenetben, és tudnak vele azonosulni! – mondja a tíz évvel ezelőtt diplomázott szobrász, Plank Antal, akinek korábban készült köztéri miniszobrait megtalálhatjuk a kőbányai Újhegyi sétányon és a Széll Kálmán téren is.

Plank Antal szobra

Noha a miniszobrok talán szélesebb réteg által befogadhatóak, a művész mégis jóval méretesebb, az origami és a 3D graffiti által ihletett alkotásairól vált ismertté, amelyek az absztrakt jegyében készültek. – Bár lehet, hogy első ránézésre sokan csak egymásra helyezett síkokat látnak acéllemezekből hegesztve, ezek nagyon is tudatos munkák.

Plank Antalszobra

Addig makettezem egy-egy darab „felnagyítása” előtt, amíg azt nem érzem, kialakult az a forma, amely önálló életre kelhet azáltal, hogy mások fantáziáját megmozgatja. Erre pedig szerencsére szép számmal akad példa. Előfordul ugyan, hogy néha zsákutcának érzek egy-egy elkezdett munkát, de olyankor félreteszem néhány napra, majd friss szemmel nézek rá, és folytatom, amíg kész nem lesz. A pandémia időszaka számomra egyébként tevékenyen telt, főképp restaurálási munkákat végeztem, de élveztem, hogy szinte nincs egy percnyi pihenőm sem, hanem dolgozhatok a műteremben. A hivatásom a szobrászat, erre tettem fel az életemet – fűzi hozzá a művész.

Plank Antalszobra

Aki esetleg élőben nem tudja szemügyre venni a március végéig látható alkotásokat, a Családi összedolgozás 2.0 – amikor jó szokásunkká vált a digitalizáció című online tárlaton is megnézheti a szobrocskákat a fentebb említett microsite-on keresztül, 3D galéria formájában.

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!