Modernizmus darabokban
– Építészettörténeti pop-up tárlatot hozott létre az Art is Business a WING ingatlanfejlesztő vállalattal és Paradigma Ariadné építészirodával együtt
Kiállítást rendezett az Art is Business és a WING, közép-európai ingatlanpiac egyik vezető ingatlanfejlesztő és -befektető vállalatcsoportja, illetve az építészeti tervezéssel és tartalmak létrehozásával foglalkozó Paradigma Ariadné a Liget Center Vitrumban.
A Modernizmus darabokban címmel létrehozott építészettörténeti tárlat középpontjában a jelenleg az RTL belvárosi bázisaként funkcionáló épületegyüttes, az egykori MÉMOSZ (Magyarországi Építőipari Munkások Országos Szövetsége)-székház áll.
A komplexum a hazai modernista építészet kiemelkedő példája, ennek tudatában kapott 1999-ben örökségvédelmi oltalmat. A kiállítást szervezők célja a mintaszerű műemlék-felújításon átesett ingatlan történetén keresztül bemutatni a közel 75 éves épület – mai nevén: Liget Center Auditorium és Classic – múltját, jelenét és jövőjét, illetve újjászületését modern, fenntartható irodakomplexumként. A műemléki épületek mellé egy teljesen új boutique-irodaház is felépült Liget Center Vitrum néven, amely otthont ad a tárlatnak.
A Modernizmus darabokban kultúrtörténeti kiállítás részletesen bemutatja a házat, a művészeti értékeit, az építészeti vívmányait és az általa felölelt különböző életszakaszokat és korszakokat, ezzel is szemléltetve, hogy a modern építészet nem esik távol a történeti építészettől. A bemutató két részből áll: az egyik egyfajta ráhangolódás a korra, amelyben az épületegyüttes létrejött, a másik pedig a MÉMOSZ-székház épületének elemeit installatív módon megidéző kiállítás. A tárlatot a korszakokat meghatározó műalkotások darabjai egészítik ki, amelyek segítik az építészettörténeti kontextus mélyebb értelmezését.
Balogh Máté András, az Art is Business elnöke (fotó: Pixolar Photography)
„A WING-hez hasonló vállalatok számára, akik az üzleti szférában elfoglalt szerepük okán példával járnak elöl, kimondottan fontos, hogy stratégiai szinten gondolkozzanak az általuk formált épített és társadalmi környezetről. Pontosan ezért előremutató a Liget Centerben létrehozott kiállítás, amellyel hagyományt tisztel és egyúttal értéket is teremt a cégcsoport” – mondta Balogh Máté András, az Art is Business elnöke.
Noah Steinberg, a WING elnök-vezérigazgatója (fotó: Pixolar Photography)
„A WING ingatlanfejlesztő vállalatként nagy felelősséggel van az épített környezet iránt. Az általunk létrehozott épületek maradandó nyomot hagynak a város szövetén, miközben kiemelten ügyelünk a funkcionális és esztétikai szempontok összehangolására. Projektjeink urbanisztikai kontextusban, az építészeti örökség alapjaira támaszkodva valósulnak meg. Nemcsak új épületeket hozunk létre, hanem a meglévő, építészeti értéket képviselő épületeknek is új funkciót és életet adunk. Az elmúlt 25 évben számos ilyen sikeres projektünk született, például a borjúvásárcsarnokból átalakított Máriássy Ház, az Egri Dohánygyár épületéből újjászülető Agria Park, vagy a Honvéd Center és a Millenáris Classic. A volt MÉMOSZ-székház auditóriumával Magyarország egyik legjellegzetesebb modernista épülete, ami most, a mai igényekhez igazodva, évtizedekre új funkciót kapott. A Vitrum pedig ultramodern irodaházként tökéletesen illeszkedik a felújított épületekhez, gazdagítva a meglévő környezetet.” – nyilatkozta Noah Steinberg, a WING elnök-vezérigazgatója.
Smiló Dávid, a Paradigma Ariadné ügyvezetője (fotó: Pixolar Photography)
„A Paradigma Ariadné egyik alapvetése, hogy a hazai építészeknek egyszerre kell képesnek lenniük magas minőségben megtervezni ügyfeleik épületeit és párhuzamosan jelen lenni az építészeti kultúra területén előadások, publikációk és ahogy ez a megvalósult együttműködés is mutatja kiállítások formájában. A Paradigma Ariadnéban mi hisszük azt, hogy ennek a kettő tevékenységnek az együttes jelenléte egy irodában minőségibb épített környezetet hoz létre” – nyilatkozta Smiló Dávid, a Paradigma Ariadné ügyvezetője.
Nyitókép: Részlet a Mondernizmus darabokban tárlatból (fotó: WING Zrt.)
Lásd még:
Az ingatlanszektor és a művészet – A művészet az ESG következő lépcsőfoka lehet
Záró állomásához érkezett a WING Liberty – Újabb húszezer négyzetméternyi irodaterület átadásával és egy kortárs műalkotás bemutatásával zárult a fejlesztés.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!