by artisbusiness.hu 2024. Oct 31.

Monet a mozivásznon, Godot Art Expo, BIFF és multimédia-show Marc Chagall gondolataiból

– Az Art is Business e heti programajánlója

Exhibition on Screen: Én, Claude Monet
Helyszín: Hazai mozik
Időpont: 2024. október 24-től

Phil Grabsky 2019-ben készült filmje a világ egyik legkedveltebb festőművészének életét idézi fel a mester saját szavaival. Levelek és személyes vallomások felhasználásával enged betekintést annak az embernek az életébe, aki 1872-ben megfestette az impresszionizmus stílusának nevet adó festményt – Impresszió, a felkelő nap –, és aki a XIX. század végének legnagyobb hatású alkotója volt. Történet egy olyan emberről, aki látványvilágával elkápráztatta a közönséget, miközben depressziótól és öngyilkossági gondolatoktól szenvedett. Festészete, kertészet iránti szenvedélye, híres giverney-i kertje és humora révén azonban az életszeretete is megnyilvánult. A Párizsban, Londonban, Normandiában és Velencében forgatott film széles merítést ad a nyugati művészet egyik legnépszerűbb festőjének munkásságából.

Godot Art Expo
Helyszín: Godot Kortárs Művészeti Intézet, 1036 Budapest, Fényes Adolf utca 21.
Időpont: 2024. november 3-ig

Idén tizedik alkalommal rendezte meg a Godot Kortárs Művészeti Intézet a Godot Art Expót, amelynek célja, hogy lehetőséget biztosítson a pályakezdő tehetségeknek, akik így munkáikat a nagyközönség és gyűjtők előtt mutathatják be. Az alkotásokat többfordulós pályázati rendszer alapján válogatták be, így a program átfogó képet nyújt a fiatal művészek sokszínű világáról és az aktuális művészeti trendekről. 

Az idei Expo kiemelt eseményeként a kortárs magyar művészet ikonikus alakja, Bukta Imre legújabb munkáit is láthatjuk. Ezen felül a Godot Galéria exkluzív különtermében Bak Imre, Bada Dada, Bernát András, Bullás József, drMáriás, El Kazovszkij, feLugossy László, Gaál József, Nádler István, Szikora Tamás, Szurcsik József, Szűcs Attila, Ujházi Péter és Alexander Tinei művészek alkotásai is megtekinthetők.

A kiskastély Val-d'Aigoual-ban (fotó: Derdák András)A kiskastély Val-d'Aigoual-ban (fotó: Derdák András)

A kerek évforduló alkalmából különdíjat is alapítottak a szervezők: az esemény legtehetségesebb fiatal művészének alkotásait a dél-franciaországi Val d’Aigoual kastélyban állítják ki. A régió egyik kulturális központját – Derdák András vezényletével – egy közösségi befektetői csoport támogatásával újítják fel. A történelmi épületben már most is rendszeresen tartanak különféle kulturális programokat és kisebb rendezvényeket, a közeljövőben pedig színházi előadások, zenei fesztiválok, valamint további kiállítások is várhatók. A kastély egyedi atmoszférája tehát tökéletes helyszínt biztosít a nyertesnek, hogy munkáit nemzetközi közönség előtt mutathassa be.

További információk a Facebook-esemény és a Godot weboldalán.

I. Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál (Budapest International Film Festival – BIFF)
Helyszín: Corvin mozi, 1082 Budapest, Corvin köz 1.
Időpont: 2024. november 3-ig

Elrajtolt a BIFF: a fesztivál hat napja alatt húsz filmet láthatunk a Corvin Moziban, nagyrészüket most először mutatják be itthon. Az esemény alapítói – Horváth Kristóf, Szimler Bálint, Rév Dániel, Donáth Péter és Szalai Tamás – a 2019-ben megszűnt Titanic Filmfesztivál örökségét kívánják továbbvinni.

Horváth Kristóf fesztiváligazgatóként, Szimler Bálint kreatív igazgatóként dolgozik a fesztiválon, amelynek célja, hogy független és sokszínű filmkínálatot hozzon a budapesti közönségnek. Rév Dániel és Donáth Péter a program összeállításáért felelnek, míg Szalai Tamás pénzügyi és stratégiai támogatást nyújt, hangsúlyozva az állami támogatás nélkül működő rendezvény önállóságát.

A fesztivál igyekszik különböző műfajú és tematikájú alkotásokat bemutatni, ideértve díjnyertes nemzetközi filmeket, kísérleti műfajokat, valamint egy retrospektív szekciót is.

Támogatóként vesz részt a BIFF-en a Társaság a Szabadságjogokért, azaz a TASZ is. Mint nyilatkozatukban írták, hisznek benne, hogy a bemutatott művek és az azokban megjelenő társadalmi problémák megismerése mindannyiunkat szolidárisabbá és érzékenyebbé tehetnek. A TASZ által támogatott film, az idei cannes-i filmfesztivál több rangos díját is elnyerő, egyszerre érzékeny és izgalmas The story of Souleymane, ami egy menekült fiú pár napján keresztül mutatja be az egymásért való kiállás és a segítségnyújtás fontosságát, és azt, hogy mire képes az ember, ha egy családtagja megmentéséről van szó. A filmet november 1-jén vetítik.

További információk és részletes program ITT.

Chagall – Éltem a csodát
Helyszín: Rumbach Zsinagóga, 1074 Budapest Rumbach Sebestyén utca 11-13
Időpont: 2024. november 3. 19:00

Multimédia-show Marc Chagall gondolataiból, verseiből a jól ismert képek háromdimenziós, vetített formájában. Az alkotók szándéka szerint a Chagall-szöveg, az alkalomra komponált zene és a képek vetítése együttesen egy negyedik dimenziós varázslatot hoz létre. A zene a Kossuth-díjas Jávori Ferenc (Fegya) munkája, a képek megjelenítéséről a nemzetközi hírű Glowing Bulbs/Kiégő izzók vizuális fényfestő csoport gondoskodik, a szövegeket az ötletadó, szerkesztő, Artisjus-díjas Havas Judit előadóművész tolmácsolja. Közreműködik Gazda Bence hegedűn.

Társszerkesztő: Petrányi Judit
Konzulens: Kovalik Balázs rendező és S. Nagy Katalin művészettörténész
Producer: Havas Miklós

További információk és jegyvásárlás ITT.

Nyitókép: Jelenet a BIFF-en bemutatott, Bird című filmből (forrás: BIFF)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!