by artisbusiness.hu 2024. Nov 28.

Munkácsy-kiállítás, KIX, SlowXmas és Art Weekend Budapest

– Az Art is Business e heti programajánlója

Munkácsy Mihály: Fasor, 1886, olaj, vászon (forrás: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria)Munkácsy Mihály: Fasor, 1886, olaj, vászon (forrás: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria)

Munkácsy – Egy világsiker története
Időpont: 2025. március 30-ig
Helyszín: Szépművészeti Múzeum, Hősök tere, 1146 Budapest, Dózsa György út 41.

Munkácsy Mihály kevésbé ismert, ritkán vagy itthon eddig sohasem látott alkotásaival is találkozhat a nagyközönség a festő születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nyíló nagyszabású tárlaton a Szépművészeti Múzeumban. A kiállítás a múzeum gyűjteményében őrzött darabok mellett magángyűjteményekből és külföldről kölcsönzött, rejtőzködő remekművek segítségével tesz kísérletet arra, hogy megvilágítsa azokat a művészeti, társadalom- és kultúrtörténeti tényezőket, illetve hatásokat, amelyek a festő az 1870–1880-as években kibontakozó karrier- és sikertörténetét befolyásolták, s nagyban hozzájárultak az idehaza máig töretlen Munkácsy-kultusz kialakulásához.

Munkácsy Mihály: Golgota, 1884, olaj, vászon (forrás: Déri Múzeum)Munkácsy Mihály: Golgota, 1884, olaj, vászon (forrás: Déri Múzeum)

A  kiállításon együtt láthatók a művésznek a Magyar Nemzeti Galériában őrzött ikonikus alkotásai, az Országgyűlési Múzeumból kölcsönzött Honfoglalás (Munkácsy legnagyobb mozdítható festménye), a debreceni Déri Múzeum Golgota című festménye (a Krisztus-trilógia legnagyobb darabja), valamint magángyűjteményekben őrzött, kiállításokon ritkán szereplő alkotások. A magyar közönség ezen a tárlaton találkozhat első alkalommal a New York Historical Societyből kölcsönzött Pávák (Reggeli a szabadban) és a Pákh Imre magángyűjteményéből érkező Pamlagon ülő nő című festményekkel is. Szintén a kiállítás különlegessége – egyik vivőképe és a katalógus borítóképe is – a Magyarországon eddig csak egy alkalommal, idestova húsz évvel ezelőtt bemutatott, a szintén amerikai Albany Institute of History & Artból érkezett Reggel a nyaralóban című festmény.

Munkácsy Mihály: Milton (redukció), 1878, olaj, vászon (forrás: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria)Munkácsy Mihály: Milton (redukció), 1878, olaj, vászon (forrás: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria)

A tárlat az első olyan, Munkácsynak szentelt monografikus kiállítás, amelyben a festő munkássága nemzetközi kontextusban, külföldi analógiák és hatások mentén bontakozik ki, rámutatva az életmű nemzetközi beágyazottságára. Munkácsy és neves külföldi kortársai – Gustave Courbet, Jean-François Millet, Alfred Stevens és Mariano Fortuny – remekművei mellett a festőt övező művészkultusz tárgyi emlékei és példái is láthatók a kiállításon, többek között Csontváry Kosztka Tivadar és Rippl-Rónai József alkotásai.  

A kiállítás kurátora: Krasznai Réka, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa, művészettörténésze

További információk ITT.

KIX
Helyszín: a film a hazai mozikban látható

Tizenkét éven át dokumentált felnövéstörténet, amelynek során az álmodozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közellenség lesz. A film ritkán látott közelségből mutatja be a fiú és családja mindennapjait: látlelet a magára hagyott városi szegénységről Magyarországon. Mikulán Dávid és Révész Bálint dokumentumfilmje, a KIX már tucatnyinál is több nemzetközi díjat nyert, például a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiváljának különdíját is megkapta.

Forgalmazó: Cirko Film, további információk ITT.

Forrás: Slow XmasForrás: Slow Xmas

SlowXmas
Időpont: 2024. december 24-ig
Helyszín: Budapest több helyszínén

Idén hetedik alkalommal fognak össze Budapest ikonikus utcái - az Art&Antique Street (Falk Miksa utca), a Bartók Béla Boulevard (Bartók Béla út), a Fashion Street (Deák Ferenc utca), a Margit-negyed, a Palotanegyed, a Ráday Soho (Ráday utca), a Tompa utca–Ferenc tér és az I. kerületi Víziváros, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által létrehozott Bevásárlóutca Menedzsment (BUM) koordinálásában, hogy a karácsonyi rohanás helyett rámutassanak az advent igazi jelentésére.

A SlowXmas programsorozat arra ösztönzi a járókelőket, hogy lassuljanak le, és az elmúlt időszak, valamint a karácsony körüli stresszt cseréljék élményekre és művészetre. A tematikus utcák közös adventi kalendáriuma minden napra tartogat az arra járóknak egy kiállítást, forró csokit, közös kézműves foglalkozást, finom bort, kirakatversenyt, jó zenét, az utcán felcsendülő kóruséneket, és természetesen jótékonyságból sem lesz hiány, sőt valahol a Mikulás is alászáll. 

Forrás: SlowXmasForrás: SlowXmas

–  Arra törekszünk, hogy aki betér ide, otthon érezze magát, nem csupán karácsonykor, de egész évben lelassulhasson, megállhasson egy kicsit, tartalmas beszélgetésekben, találkozásokban legyen része – fogalmazott Tar Judit, az Art&Antique Street vezetője. Éppen erre az érzésre alapul egyik adventi sétájuk, a Régi idők karácsonya című, amely egyfajta kincskeresés lesz a Falk Miksa utcában. „Milyen ezüst és porcelán került anno az asztalra, mivel díszítették a fát, milyen ajándékokat adtak egymásnak nagyszüleink, dédszüleink?” – teszik fel a program kapcsán a kérdéseket a szervezők, majd keresik a séta során a hangulatos üzletekben az ünnep kellékeit.

További információk ITT.

Tárlatvezetés a tavalyi Art Weekend Budapesten, a Várfok Galériában (fotó: Sárközy Mariann)Tárlatvezetés a tavalyi Art Weekend Budapesten, a Várfok Galériában (fotó: Sárközy Mariann)

Art Weekend Budapest
Időpont: 2024. november 29-től december 1-ig
Helyszín: Budapest több helyszínén

A mozgás, mozdulat témaköre formálta az idei Art Weekend Budapest (AWB) eseménysorozatát: harminckét galéria, műterem, kiállítótér és kulturális helyszín harminchat programjával várják az érdeklődőket.

Idén bővült a programsorozat, ezúttal két egri helyszín is csatlakozott, és már csütörtökön este megnyílik a fesztivál központi kiállítása a Bura Galériában, ahol Shanco, Mozgásban címmel csoportos kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők.

A művészeti sétákra péntektől vasárnapig várják a látogatókat. A túrák több útvonalon, naponta több időpontban indulnak. Az ingyenes programokon a részt vevő kis csapatokat egy-egy önkéntes kíséri a különböző helyszínekre, ahol minden kiállítótérben húsz-harminc perces tárlatvezetést hallgathatnak meg.

A programok ingyenesek, de érdemes előre regisztrálni.

Részletes programlista ITT található, regisztrálni az egyes események alatt feltüntetett linken lehet.

Nyitókép: Munkácsy Mihály, Reggel a nyaralóban, 1881 (forrás: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!