by artisbusiness.hu 2024. Sep 12.

Nagy klasszikusokkal, kortárs darabokkal, monodrámákkal, függetlenekkel és kőszínházi előadásokkal érkezik az eSzínház Fesztivál ’24

– Az Art is Business idén is különdíjat ajánl fel az alkotóknak

Immár negyedik alkalommal rendezik meg szeptember 20–29. között az ország online színházi seregszemléjét, az eSzínház Fesztivál ’24-et. Magyarországi és határon túli magyar színházak, valamint független társulatok pályázhattak a nyár során előadásaikkal, amelyek közül tizennégy produkció lesz látható az eszinhaz.hu oldalán.

A fesztivál alatt a nézők korlátlanul nézhetik olyan színházak és társulatok darabjait, mint például az Örkény Színház, a Csiky Gergely Színház (Temesvár), a Vígszínház, a Katona József Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, Madách Színház, a Radnóti Miklós Színház, az Exit Generáció és a KultBazaar Egyesület. A legjobb előadásokat és alakításokat szakmai zsűri díjazza, emellett különdíjakat, és a nézők szavazatai alapján Közönségdíjat is átadnak.

Az Art is Business szerkesztősége idén is különdíjjal, egymillió forint értékű médiamegjelenéssel és bemutatkozási lehetőséggel (Connenctions eseményünkön) támogatja az alkotókat.

Fesztivál-előadások

A kőszívű ember fiai

„A föld ne forogjon, hanem álljon” – mondja halála előtt Baradlay Kazimir a szabadságharc előtti napokban. De a forradalom után a világ megváltozik, és Baradlayné szembe megy férje végrendeletével, hogy fiait a magyar haza védelmének szolgálatába állítsa.

Jókai Mór alkotása ma is aktuális kérdéseket feszeget, amit a regényből írt új darab továbbgondol. Hazaszeretet vagy önérdek? A ma embere mit választana?

Színház: Vörösmarty Színház

Szereplők:

Baradlayné: Varga Mária
Rideghváry Bence: Sarádi Zsolt
Baradlay Ödön: Imre Krisztián
Baradlay Richárd: Kováts Tamás
Baradlay Jenő: Ionescu Raul
Tallérossy Zebulon: Krisztik Csaba
Szalmásiné: Ballér Bianka
Szalmási: Tűzkő Sándor
Plankenhorst Antoinette: Závodszky Noémi
Plankenhorst Alfonsine: Mosolygó Sára
Liedenwall Edit: Fehér Diána Aida
Lánghy Aranka: Farkas Angéla
Salamon: Kuna Károly
Haynau: Trokán Péter
Rendőrségi titkár / Első kortes: Juhász Illés
Élelmezési főtiszt / Második kortes: Kelemen István
Bankár / Harmadik kortes: Keller János
Ferdinand Kürnberger: Ács Tamás
Goldner Fritz: Góg Tamás
Maussmann Hugó: Horváth Gergely
Liberális, Postás: Derzsi János
Katona: Szabó Miklós Bence
Kortesek, forradalmárok, szalon vendégek: Rovó Tamás, Szabó Miklós, Magony Imre, Simon Kimberli, Radics Luca, Barna Levente, Adams Katalin, Major Gábor, Bóna Panka

Alkotók, közreműködők:

Jelmeztervező / Díszlettervező: Kovács Yvette Alida
Dramaturg: Selmeczi Bea
Súgó: Weil Szilvia
Ügyelő: Végh-Szirmai Irén
Produkciós asszisztens: Németh Mariann
Rendező: Szikora János

A helyzet ura

Megváltó-projekt a 2020-as évek Magyarországán. Angyali üdvözlet a fehérje-feldolgozó árnyékában. Megtörtént eset alapján.

Mi van akkor, ha Isten lámpaoltás után besurran egy szobába, aminek az ajtaja nem neki lett nyitva hagyva? Elvégzi a dolgát, a következményeit pedig viseljék az emberek. Mondjuk a polgármester meg az a fiatal lány. Semmiképpen sem Mária. Kategorikusan Marika. A fehérjefeldolgozó üzemben legalábbis így hívják. Az üzemben, ami csupa kitárt zseb, csupa félrenéző szem. Meg persze némi mutyi, lehetőleg befogott orral. Elvégre jól tudjuk: egy tisztességes politikust alkalomadtán még kissé undorítják is a kötelezettségei.

Mennyire vagyunk kiszolgáltatva a hatalmi játszmáknak – Istennek, aki embert játszik, és az embereknek, akik Istent játszanak? A helyzet ura Dézsi Fruzsina második darabja, mely változatosan egyensúlyoz a filozófiai világdráma, a burleszk, a teológiai vitadráma és a nagykörúti musicalsiker között. Polgár Csaba a darabról: „Dézsi Fruzsina moralitásjátéka bárhol is történjék, velünk történik. Magyar a fehérjefeldolgozó, magyar a melós, magyar a polgármester, magyar a cégvezető, magyar az apját támogató Marika, és még az Isten is Szécsi Pált hallgat. Összecsúszik menny és föld – esetünkben ez utóbbi nincs túl messze a pokoltól sem –, ugyanis miközben a darab szereplői egy dögégető paradicsomi világában próbálnak különböző trükkökkel túlélni, maga az Úr is ezt a helyet nézi ki magának egy új, sikeresebb megváltás helyszíneként.”

Polgár Csaba színész, rendező. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen Ascher Tamás és Novák Eszter zenés osztályában végzett. Egyetem után az Örkény István Színházhoz szerződött, de a nemzetközi sikereket elért HOPPart Társulatnak is alapító tagja volt. Jelenleg színészi és rendezői munkái mellett az Örkény Stúdió művészeti vezetője. Magyarországi elfoglaltságain túl külföldi felkéréseket is vállal, legutóbb 2021-ben a litván Kaunasi Drámai Színházban Ibsen Peer Gyntjét vitte színre.

Dézsi Fruzsina drámaíró, színházesztéta, a TÁP Színház állandó munkatársa. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzett drámaíróként Albert Mária és Kárpáti Péter osztályában. Két alkalommal is részt vett a Színházi Dramaturgok Céhének drámafejlesztési programjában, a Nyílt Fórumban, legfrissebb munkája pedig 2022- ben jelent meg a Kortárs Magyar Dráma Díjjal jutalmazott Karaffa-kötetben.

Színház: KultBazaar Egyesület

Szereplők:

Adorjáni Bálint
Baranyi Emma
Homonnai Katalin
Jankovics Péter
Nagy Zsolt
Nyakó Júlia
Takács Géza

Alkotók, közreműködők:

Írta: Dézsi Fruzsina
Dramaturg: Selmeczi Bea
Zene: Jankovics Péter
Mozgás: Téri Gáspár
Látvány: Kupás Anna
Hang: Regele Csanád
Fény: Payer Ferenc
A rendező munkatársa: Tajti Boglárka
Rendező: Polgár Csaba

A várományos

„Senki előtt nem titok, Später úr az általam képviselt önkormányzat és a Mariani úr fémjelezte minisztérium teljes egyetértése jegyében, hozzáteszem: a választásunk egyértelmű volt, nemde, Mariani úr?, egyszóval teljes egyetértésben úgy döntöttünk, hogy Später úr lép Ranot úr helyébe. A legnagyobb örömömre szolgál, hogy a mai napon őszinte örömmel bejelenthetem ezt az örömteli hírt. Hadd mutassam be tehát azok számára, akik még nem ismerik, engedtessék meg nekem, hogy hivatalába iktassam és bemutassam mindazoknak, akik... hogy is mondjam?... szóval netalán más fényben látták a dolgokat.”

Egy vidéki kulturális intézményben leváltják az igazgatót: épp a régi igazgató búcsúztatása és az új igazgató beiktatása zajlik. Itt van a minisztérium képviselője, a helyi önkormányzat kulturális felelőse, a régi igazgató és kirúgástól rettegő munkatársai, és itt van az új, fiatal igazgató is, egy baráttal, kinek szerepe még homályos. A felügyelőbizottság tagjai tehetetlenül követik az eseményeket, jóváhagyásukat senki sem kéri. Furcsa módon szinte mindenkit elkísér a házastársa is a ceremóniára, és lassan rájövünk, hogy ez a közpénzből működő intézmény valójában egy családi vállalkozás, aminek felkavart állóvizét magánéleti viharok is fodrozzák.

Jean-Luc Lagarce vígjátéka kórusmű tizenhét hangra. A tizenhét színész majdnem folyamatosan jelen van a színpadon, és ahogy Csehovnál, itt is a látszólag eseménytelen felszín alatt zajlanak az igazi konfliktusok. Egy elszólás, egy elharapott félmondat, néhány közhely vagy cinikus megjegyzés okozza a kirobbanó válságot, melynek banalitása nevetséges és sírnivaló.

Jean-Luc Lagarce (1957-1995) francia drámaíró és rendező, a Théâtre de la Roulotte alapítója. Mintegy 25 színdarabot írt, melyeket életében főként saját maga állított színpadra. Ma már ő generációjának egyik legtöbbet játszott szerzője Franciaországban. A várományos magyarországi ősbemutató, a darab fordítása az Örkény Színház számára készült.

Az előadás Jean-Luc Lagarce örököseinek engedélyével jött létre. Magyarországi színpadi jogok: Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség. Bognár Róbert engedélyét a Hofra Kft. közvetítette.

Színház: Örkény István Színház

Szereplők:

Gyabronka József m.v.
Für Anikó
Józsa Bettina
Dóra Béla
Vajda Milán
Szandtner Anna
Tenki Réka
Novkov Máté
Patkós Márton
Friedenthal Zoltán
Takács Nóra Diána
Ficza István
Terhes Sándor
Baksa Imre m.v.
Csákányi Eszter
Csuja Imre
Felhőfi-Kiss László m.v.

Alkotók:

Fordító: Bognár Róbert
Dramaturg: Ari-Nagy Barbara
Díszlet- és jelmeztervező Giliga Ilka
Asszisztens: Laky Diána
Ügyelő: Dávid Áron
Súgó: Mészáros Csilla
Szcenikus: Nyegota Krisztián
Világítástervező: Baumgartner Sándor
Jelmezasszisztens: Horváth Kati
Sound design: Herpai Máté
Asszisztensgyakornok: Burák Dóra
Rendezőgyakornok: Pereznyák Nikolett
Rendező: Ascher Tamás

Kvantumtorna

A fővárostól távoli településen szegénységben élő fiatalokból a tornatanár egy focicsapatot verbuvál nem kisebb céllal, mint a megyei kupadöntő megnyerésének szándékával. Hogy biztos legyen a győzelem, a formálódó csapatba külsősöket is hív: értelmi sérült, sikeres színészeket, akik ugyan nem a fociban jeleskednek, de tudják, hogyan kell győzni. Az önlegyőzés mesterei.

A Kvantumtorna című előadásban négy szerepet Nógrád megyéből érkező, nehéz körülmények között élő fiatalok játszanak. Ők azok, akikről szól a darab. Azok a fiatalok, akik a fővárostól távol élnek, és akiket nemcsak a földrajzi helyzetük, hanem anyagi lehetőségük, családi környezetük is elszigetel minden kulturális lehetőségtől.

Színház: Baltazár Színház

Szereplők:

Anna: Keresztes Anna
Balázs: Erdős Balázs
Dani: Fehér Dániel
Szilvi: Horváth Szilvia
Marci: Szilvásy Márton
Zsófi: Kocsi Zsófia
Látnok: Klabacsek Dániel
Őz, társulatvezető: Kovács Panka
Csendes, tornatanár: Medetz Attila
Rendes: Berki Benjamin Attila
Lantos: Lakatos Norbert Géza
Hantos: Berki Krisztofer Márk
Galambos: Berki Péter
Id. Rendes: Formán Bálint
Id. Hantos: Keresztes Sándor
Hantosné: Varga Klári
Özv. Lantosné: Rafael Erzsébet
Galambosné: Pelsőczy Réka
Riporter: Básti Andrea

Alkotók, közreműködők:

Író: Vörös István 
Koreográfusok: Farkas Dorka, Abdoul Camara
Látványtervező: Kiss Gabriella
Zeneszerző: Szirtes Edina Mókus
Fénytervező: Dézsi Kata
Világítás: Győri Szilárd
Hangosítás: Ragó Annamária
Smink, haj: Nagy Réka
Grafikai design: Hübner Teodóra
Rendező: Elek Dóra

Szélvész után is szép vagy

Monodráma két szereplőre egy részben.

Egy magyar fiú a távoli Japánba költözik, ahova régi álma volt eljutni. Kinttartózkodása azonban nem felhőtlen, mivel nehezen találja a helyét ebben a nagyon is idegen kultúrában. Aztán 2017 őszén lecsap egy tájfun a japán fővárosra. A fiú élete pedig ezen az esőáztatta, szeles és álomszerű éjszakán döntően megváltozik.

A két szereplőre írt monodráma különleges színházi kísérlet, amely egy messzi világba kalauzolja a nézőit. Cseh Dávid dramaturg, esztéta, fordító a japán színház megszállottja. Első drámáját is a japán kultúra iránti rajongása ihlette, melynek a Vígszínház Házi Színpadán volt az ősbemutatója.

Színház: Vígszínház

Szereplők:

Szántó Balázs
Kovács Olivér

Alkotók, közreműködők

Látvány: Horváth Jenny
Mozgás: Vadász Krisztina
Világítástervező: Balogh Csaba Andor
Zene: Mester Dávid
Dramaturg: Cseh Dávid
Dramaturg-konzultáns: Kovács Krisztina
Ügyelő: D. Mucsi Zoltán / Varga Miklós
Súgó: Gál Tünde
Rendezőasszisztens: Szládek Kata
Rendező: Dino Benjámin

Madártávlat

Léna 17 éves. Anyukája egyedül neveli kicsi kora óta. Új lány a suliban. Utál otthon lenni, gyűlöli az iskolát, és valahogy mindig bajba keveri magát. Dühös, boldogtalan kamasz. Nem elég, hogy egyetlen barátja sincs, de igazgatói utasításra tanítás után a különc, madárbolond Oszival kell együtt tanulnia, ami nem segíti a beilleszkedését. Nem is lehetne rosszabb a helyzet, amikor besétál az életébe Bazsó. Vagány, jóképű, és bejön neki Léna. Összejönnek. Miért van Lénának mégis folyamatosan rossz érzése? Mintha nem bírna feljönni a víz alól. És minden éjjel rémálmok gyötrik. Hogy lehet, hogy csak Oszi mellett érzi magát biztonságban? Egy újonnan született barátságnak hála Léna rádöbben, hogy talán nem is vele van baj...

Színház: Exit Generáció

Szereplők:

Léna: Nagy Katica
Eszter: Kerekes Éva
Czibik: Terhes Sándor
Oszi: Martinkovics Máté 
Bazsó: Márfi Márk 
Apa: Takátsy Péter

Alkotók, közreműködők:

Írta: Hárs Anna 
Látvány: Zöldy Gergely 
Rendezőasszisztens: Égető Fanni 
Rendező: Farkas Ádám

Az ember, aki csak azt tudta mondani, amit olvasott

A szereplők egy asztal köré gyűlve vitáznak morális és lelkiismereti kérdésekről: létezhet-e olyan helyzet, amelyben indokolt, sőt, jogos a gyilkosság? Hőssé válhat-e egy gyilkos, ha a tettét igazolják a körülmények? Kevésbé értékes-e egy állat élete, mint egy emberé? Ezeket a kérdéseket veti fel a szerző, Adrián Sitaru, aki ugyanakkor azt is vizsgálja, hogyan befolyásolja az egyén saját valóságát, az ember képzeletbeli és a racionális valóságát az a nyelv, amelyet gyermekkorában elsajátított, illetve azok a szavak, amelyeket használ. Az előadás Ludwig Wittgenstein mondatára is reflektál: „Nyelvem határai világom határait jelentik”.

Színház: Csiky Gergely Színház

Szereplők:

Kocsárdi Levente
Lőrincz Rita
Czüvek Loránd/Jancsó Előd
Vajda Boróka
Lanstyák Ildikó/Hegyi Kincső
Molnos András Csaba
Kiss Attila
Tokai Andrea
Barti Lehel András
Mátyás Zsolt Imre
Ronci kutya

Alkotók, közreműködők:

Velica Panduru
Sabina Reus
Adrián Silisteanu
Mona Szücsik
Sorin Mocanu
Balázs Nóra
Cári Tibor
Pataki Anna-Mária
Rendező: Adrián Sitaru

Árvácska

Apró, törékeny lényként érkezik, előtte az élet. Itt minden csak szép lehet, csak jó lehet. De a talaj, ami a lábát éri, durva és kemény beton-sziget. Anyák és apák bántalmazó kezeiben szeretne gyermek lenni, megnyugodni.

Az előadás Móricz Zsigmond regényének motívumait, népdalokat és kórusműveket felhasználva követi végig a kislány kálváriáját, míg végre a nyelvekből üszők lesz, s a sértegetésekből füst és pára.

Színház: Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház

Szereplők:

Bíró Eszter
Stekbauer-Hanzi Réka
Nagy Tímea
Tőrös Szilvia
Vén Evelin
Hegedű: Kiss Vivien

Alkotók, közreműködők:

Zene: Pap Gábor
Látvány: Mátravölgyi Ákos
Zenei vezető: Strausz Imre-lstván
Dramaturgiai konzultáns: Berecz Boglárka és Kósa-Szigety Zsófia
Rendező: Vidovszky György

Nyitókép: Jelenet a Madártávlat című darabból (forrás: eszinhaz.hu)

Lásd még:

Szeptemberben újra itt az ország legnagyobb online színházi találkozója, az eSzínház Fesztviál ’24

Színházi maraton a kanapéról – Szeptemberben érkezik az eSzínház Fesztivál ’24

„Hiszünk a független színházban” – Átadták az eSzínház Fesztivál díjait

Tizenöt millió forint a függetleneknek – Sikerrel zárult az eSzínház kampánya

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!