
Női sorsok, emberi kapcsolatok
– Július 25. és 30. között rendezik meg a 33. Thealter színházi fesztivált Szegeden
Az idén hatnapos rendezvényen klasszikus művek kortárs adaptációit, személyes történeteket, női sorsokat és zenés színházat láthatnak a nézők. Emellett performanszokkal és közösségi színházi előadásokkal is készülnek a szervezők.
A budapesti Katona József Színház Médeia című előadásával indul a fesztivál július 25-én a Régi Zsinagógában. Bagossy Júlia rendezésében a mitológia modern történetté válik: Médeia egy ma is élő anya és szerelmes nő. Az első nap Bagossy Júlia másik rendezésével zárul. A Freeszfe Egyesület Az üvegbura című előadásában, egy újabb sokoldalú női karaktert emel színpadra Sylvia Plath regénye nyomán.
Két Freeszfe-performanszt is láthatnak a nézők: Kozma Zsófia Rebeka Present Imperfectje a visszautasítás témája köré épül, Fodor Orsolya Johannája pedig a Régi Zsinagóga terére alakítva vizsgálja, milyen volt valójában Jeanne D’Arc. Az énkeresés és a bátor női karakterek vonalát erősíti a Manna Produkció Anya születik! előadása, ahol humorral nézhetünk az anyaszerepre, valamint a FÜGE Produkció, a Manna Produkció és a Szentendrei Teátrum közös előadása, a Született: Wágner Emese. Ez utóbbiban Szalontay Tünde, az előadás színésznője, saját örökbefogadásának felismerése után kénytelen újra felépíteni önmagát.
Két rendezéssel érkezik a fesztiválra Fábián Péter: a győri RÉV Színház Jókedvvel, bőséggel előadása szatirikusan visz közel saját kultúránkhoz egy szavalóverseny zsűrijén keresztül. A Háda Fruzsina által előadott – és vele közösen rendezett – Budapest-Záhony pedig megmutatja, mit jelentett egy kislány, egy város, és az oda visszatérő felnőtt színésznő számára a rendszerváltás.
A fiatalokból álló DanteCasino két előadással vesz részt a fesztiválon: a Régi Zsinagóga kertjében Az Ízetlen Paprikáskrumpli című mesejátékukban az Üveghegyen túlra vezetik a közönséget, míg az Osztályfőnöki című előadáson a nézők egy osztályközösség tagjaiként beszélnek át jelentős problémákat. Az idén tíz éves FAQ Színház Bálvány című koncert-színházi előadása közös emlékezés, személyes élményközlés, reflexió a jelenre. Színház és zene másképpen kapcsolódik a Közmunka Színház Zenekatasztrófájában, aminek középpontjában a bohóc archetípusa áll: esendő, tétlen, naiv, tudatos bolond – mi a viszonya hozzánk, a tevékeny emberhez?
FAQ Színház: Bálvány (fotó: Nyoszoly Ákos)
Az érvényesülés, a kiállás, a kapcsolódás, a világ megértésének vágyához vezetnek a Tér 12 Kulturális Egyesület, a Sajátszínház-Szívhang Társulat és a Ferencvárosi Pinceszínház-Freeszfe Egyesület előadásai. A Párker Péter címszereplője Youtube-csatornán teszi fel kérdéseit és mondja el gondolatait a világról. A Mindennek ellenére?! színházi workshopon saját és másokért tanúsított kiállásukról gondolkodhatnak a résztvevők, míg a Mirad, egy fiú Boszniából a délszláv háború tereibe emeli be a nézőket, miközben az emberi kapcsolatokra figyel.
Szegedi kezdeményezéseket is láthat a közönség: a Homo Ludens Project Jaj a legyőzötteknek előadása egy Cserna-Szabó András ihlette lakomára invitál. A Kooperáló Színházpedagógiai Alkotótér Szövet Alkotóműhelyének Özönvize a szegedi nagyárvíz személyes történeteit dolgozza fel közösségi színházi formájában, a Metanoia Artopédia A Kert című tárgy-színházi produkciója az ember és természet viszonyáról gondolkodik.
A THEALTER művészeti vezetője, Balog József és a Kooperálót irányító Kállai Ákos Színházállítás címmel workshopot tart, amely ingyenes munkabemutatóval zárul. A fesztivált szervező MASZK Egyesület idén nem kapott működési támogatást, és a meghívottak közül ugyanebbe a helyzetbe került a Homo Ludens Project, a Metanoia Artopédia, az FAQ Színház és a RÉV Színház is. Velük is szolidaritást vállalnak a szervezők, amikor jóval kevesebb pénzből, de a megszokott színvonalon rendezik meg a THEALTER-t. A Kritikus Szekció Proics Lillával és Jászay Tamással idén is Zoomon jelentkezik délutánonként, és ők ketten fognak napi blogban tudósítani az előadásokról.
További információ: ITT.
------------
Lásd még:
Egy hiánypótló tehetségpont: Manna – Interjú Gáspár Annával, a Manna Produkció alapítójával
A kísérletezés vált természetessé– Interjú Szalontay Tünde színésznővel
- „A magánszínházak múltja ezer évre tekint vissza”
------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
Nyitókép: Manna Produkció: Anya születik! (fotó: Kállai-Tóth Anett)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!