Női vezetők a hazai kulturális életből – múzeumok és galériák
Az Art is Business kétrészes összeállítása az áprilisi Connections előtt.
Bérczi Linda (fotó: Egressy Orsi)
„Mindig akkor keresek csak társakat a megvalósításhoz, amikor egy-egy ötlet megszületik. Az üzleti partnerek kiválasztásakor számomra az is lényeges szempont, hogy olyanokkal működhessek együtt, akik ugyanúgy hisznek a művészet fontosságában, mint én. Vállalkozó családból jövök, talán ezért is merek nagyokat álmodni.”
Bérczi Linda – alapító tulajdonos, The Space
Fabényi Julia (fotó: Végel Dániel)
„A Ludwig Múzeum szinte kivétel nélkül maga rendezi, kurálja a kiállításait. Ezt egyrészt a múzeum dolgozóinak szellemi kapacitása teszi lehetővé, másrészt elég nagy anyag áll a rendelkezésünkre, és anyagilag is megfelelő körülményeink vannak ahhoz, hogy magunk csináljuk a kiállításainkat.”
Dr. Fabényi Julia – igazgató, Ludwig Múzeum
„A szobrok mint képzőművészeti alkotások természetesen az őket megrendelő rendszer ideológiáját tükrözik, de ettől független művészi értéket, sőt rejtett üzenetet is hordoznak. Bevételből nem kitermelhető az az összeg, amivel a felépítmények és a legrosszabb állapotban lévő szobrok állapota megnyugtatóan rendeződhetne.”
Holp Judit – turisztikai és társadalmi kapcsolatok igazgató, Memento Park
Kovács Krisztina (fotó: Vogt Gergely)
„A galeristát az hajtja, hogy látja a művészben az értéket, ami mellett mindenáron kitart. És ha akár csak egy embert is rá tud venni, hogy eljöjjön a kiállításra, az hatalmas öröm, mert az az érdeklődés, amit ilyenkor el tudunk ültetni benne a kortárs művészet iránt, idővel csak nőni fog.”
Kovács Krisztina – művészeti vezető, Várfok Galéria
Kőrösi Orsolya (fotó: Mudra László)
„Olyan összetett szakmai központról gondolkoztunk, ahol a magyar fotográfia ragyogó és varázslatos múltja és a számomra minden nap lenyűgöző, változatos kortárs létezése is megismerhetővé és megszerethetővé válik, és ahol a nemzetközi fotográfiai tér nagyszerű alkotói is gyakran megfordulnak. Egy olyan központi intézményről, ahol a napi fenntartási gondok nem írják felül a szakmai programokat. A terveinket megvalósítottuk.”
Kőrösi Orsolya – igazgató, Capa Center
Matheidesz Réka (fotó: Lakos Máté)
„A fő feladat, hogy olyan működést alakítsunk ki, ami nemcsak támogatásokra épít, hanem alternatív bevételi forrásokra is, miközben az oktatói és kutatói kiválóság is erősödik. Ezt a modellt kell megteremteni.”
Matheidesz Réka, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vezérigazgatója
Molnár Annamária (fotó: Bielik István)
„A kortárs művészeti galériák művészeket képviselnek, és hosszú távon segítik pályájukat. Ez a tevékenység jellegében összehasonlítható a versenysporttal, a tehetségek fejlődésének elősegítése, illetve menedzselése tekintetében, de még annál is hosszabb távú gondolkodást igényel.”
Molnár Annamária – tulajdonos, Molnár Ani Galéria
„Én az első perctől kezdve koncentráltam arra, hogy nemzetközi jelenlétet biztosítsak a művészeimnek. Tisztában voltam azzal, hogy ha be akarok jutni a jó vásárokra, akkor nem elég kitalálnom nagyon progresszív programot, de azt következetesen képviselnem is kell.”
Valkó Margit – tulajdonos, Kisterem
„Az lebegett a szemünk előtt, hogy próbáljunk meg legalább olyan jó árveréseket csinálni, mint amilyenek Európa bármely országában vagy a tengerentúlon vannak. És ez sikerült is.”
Virág Judit – társtulajdonos, Virág Judit Galéria és Aukciósház
„Fiatal, nő vezetőként komoly tanulási folyamat, hogyan kell az érzelmeket megfelelő arányban bevonni vagy kizárni a munkám során. Keresem az arany középutat, hogy még szociálisan érzékeny maradjak, de ne elfogult. Ez nagyon izgalmas folyamat, amelynek egyúttal erős személyiségformáló hatása is van.”
Vizi Katalin – ügyvezető igazgató, MODEM
Lásd még: Női vezetők a hazai kulturális életből – színház, zene, rendezvény
2023. április 20., Connections: Női vezetők a hazai vállalati és kulturális életből
Az Art is Business Connections beszélgetősorozatában áprilisban a közreműködők azon megállapítás mentén osztják meg gondolataikat, miszerint a művészeti szektorban arányait tekintve mintha több felső vezető nő lenne, mint a forprofit világban.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
A nyitókép forrása: pexels.com
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!