Okostelefonnal – színházba
by Szele Tamás 2023. Jan 16.

Okostelefonnal – színházba

– A Vodafone Színházprojektje hallássérült emberek számára

A Vodafone segítségével megoldódott egy olyan kérdés, ami régóta megoldhatatlannak tűnt: hogyan lehet élvezhetővé tenni a színielőadásokat hallássérültek számára?

A Vodafone felismerte a problémát és annak súlyát is. Hiszen Magyarországon kétszázötven-háromszáz ezer hallássérült ember él. Ők számtalan kulturális élményből kimaradnak, például a színházi előadásokat is nehézkesen tudják élvezni. A Színházprojekt lényege az, hogy digitalizáció segítségével feliratozza az előadásokat. Egyszerű, mint Kolumbusz tojása: azt az eszközt használja fel, ami manapság már ott lapul mindenkinek a zsebében: az okostelefont.

A nézők a színházba érkezve okostelefonjuk segítségével a Vodafone által biztosított zárt wifi-hálózatra csatlakoznak, amelyhez kizárólag azok a személyek férnek hozzá, akik jegyet váltottak az adott előadásra, ezáltal biztosítva a hálózat zavartalan működését. A wifire való csatlakozás után férnek hozzá a látogatók ahhoz a weboldalhoz, amelyen keresztül az adott színházi előadást feliratozzák. A rövid üdvözlő szövegek elolvasását követően már csupán annyi a dolguk, hogy megnyomják az előadás kezdetekor megjelenő „Kezdés” gombot, amely egyben parancsgomb is: biztosítja, hogy a telefon képernyője ne sötétedjen el az előadás időtartama alatt.  A nézők a színházi szék háttámlájára húzott speciális elasztikus tartóba helyezhetik mobiltelefonjukat.

Olcsó, egyszerű, hatásos – erre való a huszonegyedik század okostechnológiája. És nagyon sokak számára teszi majd lehetővé a színházi előadások élvezetét. Mint dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese rámutatott: „Technológiai vállalatként a Vodafone-nál hiszünk abban, hogy a társadalom különböző csoportjainak összekapcsolásával egy befogadóbb környezet megteremtéséhez járulhatunk hozzá. Éppen ezért igyekszünk minden lehetőséget megragadni, hogy olyan ügyek mellett állhassunk ki, amelyek hozzájárulnak a társadalom építéséhez, megoldást kínálnak a ma és a jövő kihívásaira. Külön öröm számomra, hogy ezúttal egy olyan együttműködés részesei lehetünk, amely lehetőséget biztosít a hallássérült emberek számára, hogy akadálymentesen vehessenek részt a színházi eseményeken és ezáltal teljesebb életet éljenek.”

A megvalósítás, – amelyre a Játékszín Horgas Ádám rendezte, Hirtling István és Vadász Gábor főszereplésével játszott Életrevalók című előadásán került sor –, több területet is érintett, így végig komplex gondolkodást igényelt. Meg kellett oldani a technikai nehézségeket, illetve olyan megoldást kellett találni, amely felhasználóbarát, egyszerűen, könnyen és megbízhatóan működik. A kreatív ötleten túl kialakították az optimális feliratozást, formatervezőkkel egyedileg állítható külön telefontartókat készíttettek, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsák az előadás nézői számára. A színházterem adottságaira tervezett külön wifi-rendszert telepítettek. A feliratkezelő webes felületet úgy alakították ki, hogy később bővíteni lehessen más előadásokkal, más nyelvű feliratokkal és akár beszédfelismerő rendszerrel is. A megvalósításban a Játékszín mint együttműködő partner és helyszín volt segítségükre, illetve szakmai kérdésekben a SINOSZ-hoz (Siketek és Nagyothallók Országos Szervezete) mint a célcsoport legautentikusabb képviselőjéhez fordultak. Az együttműködés a Játékszín és a Vodafone között bartermegoldás keretében zajlott: a felek egymás rendelkezésére bocsátották a tudásukat, erőforrásaikat, lehetőségeiket.

A Vodafone vállalati értékei között kiemelten fontos, hogy a digitalizáció segítségével olyan ajtókat nyisson meg mások előtt, amelyek eddig zárva voltak. A sokszínűség és az elfogadás a cég kultúrájának alapjaihoz tartozik; a Színházprojekt olyan kezdeményezéssé vált, amelynek megvalósításában lehetőségeihez mérten minden munkatárs segített.

Régebben a kultúrember kikapcsolta a telefonját, ha beült az előadásra, hogy a hívások ne zavarják meg mások műélvezetét. Most lesz, aki majd bekapcsolja – épp a műélvezet kedvéért.

A képek forrása a Vodafone

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕